Вчора на запрошення голови обласної організації Всеукраїнського товариства “Просвiта” iм.Тараса Шевченка Олександра Ратушняка у Кропивницькому побував відомий український письменник, музикант i волонтер Сергiй Жадан. Побував разом iз рок-гуртом свого iменi «Жадан i собаки». О 17-iй в мiсцевому прес-клубi вiн презентував свій новий роман «Iнтернат», присвячений вiйнi на Сходi, а потому дав концерт у нічному клубi «Провокатор».
Письменник переконаний, що сьогодні дуже важливо говорити не тiльки про вiйськових, якi воюють в зонi антитерористичної операції, а й про цивільне населення в прифронтовій зонi та яке залишилося на окупованих територіях. Тому що у вiйськових принаймні є зброя, а цивільне населення, за його словами, взагалi незахищене.
Як уродженець Луганської областi i людина, яка часто їздить у зону АТО, спілкується з вiйськовими i мирним населенням iз прифронтових районiв i не тiльки, Сергiй Жадан переконує, що, не зважаючи на популярнi сьогоднi стереотипи, схiдняки дуже неоднорiднi, у них немає якоїсь однiєї магiстральної лiнiї в поглядах, а настрої взагалi змiнюються мало не щодня. Таким чином гiсть вiв до того, що не можна всiх жителiв Сходу одягати у жупел колаборантiв i що на окупованих територiях також далеко не всi пiдтримують i пiдтримували сепаратистськi порядки, хтось вимушений пристосуватися до теперiшнiх реалiй, не маючи змоги виїхати звiдти чи покинути рiдних. Хоча й розумiє, що тих, хто пiдтримував становлення квазiреспублiк на теренах Донбасу, також немало, як i тут – на територiї мирної України.
Причому не всi цi люди приїхали сюди iз Донбасу, багато хто тут i був, констатує письменник.
Ще одна категорiя жителiв схiдних регiонiв, якi сьогоднi живуть в окупацiї, на думку, Жадана, це тi, хто звик ховати голову в пiсок i думати, що вiн тут нi до чого i вiд нього нiчого не залежить. До цiєї категорiї належить головний герой нового роману Сергiя – «Iнтернат».
Сергiй Жадан досить часто публiкує у ЗМI свої враження про поїздки на Схiд, але, зiзнається, вже давно хотiв написати щось глибше, аби через художнi засоби i через героїв донести до українцiв те, що там вiдбувається насправдi, увесь трагiзм i неоднозначнiсть. Так народилася iдея роману «Iнтернат», головний герой якого Павло є шкiльним учителем, який належить саме до тих людей, яким до пори до часу все одно, яка влада та якою мовою говорити.
А щоб зовсiм зiпсувати своєму герою життя, я його зробив учителем української мови на Донбасi, – пожартував автор.
Проте українською лiтературний герой Жадана спiлкується тiльки час вiд часу, i ця його роздвоєнiсть, за словами автора, проявляється в усьому. Визначитися зi своїми поглядами i ставленням до того, що вiдбувається на Донбасi йому допомагає ситуацiя, коли доводиться перейти лiнiю фронту, аби врятувати свого тринадцятирiчного племiнника Сашка, який залишився в iнтернатi на окупованих територiях.
На цьому Сергiй Жадан вирiшив зупинитися, аби не розкривати повнiстю читачевi iнтригу роману, зазначивши, що це невдячна справа й перейшов до спiлкування з досить чисельною аудиторiєю шанувальникiв його творчостi. В журналіста ж склалося враження, що присутнiх цiкавила не стiльки книга, скiльки тема вiйни в глобальному для українцiв сенсi. Вiдчувалося, що люди намагаються знайти для себе вiдповiдi на найживотрепетнiшi на сьогоднi запитання – коли закiнчиться вiйна та що робити пiсля неї, в тому числi i з тим населенням, яке пiдтримувало сепаратистiв.
Сергiй вiдверто казав, що питання, що робити з цивiльним населенням, дуже складне, i вiн особисто вiдповiдi на нього не має, але точно може сказати, що далеко не всi, хто перебувають сьогоднi по ту сторону лiнiї зiткнення – сепаратисти. Зокрема, йому особисто вiдомо чимало абсолютно рiзних прикладiв поведiнки вчителiв, а також, що в Луганську й досi офiцiйно святкують день народження Тараса Шевченка.
Він також переконаний, що якби сьогодні українські військові йшли з міст, які побували під окупаційною владою, їм би не дали цього зробити. Хоча був час, коли їх не хотіли там бачити.
Вiдповiдаючи на наведену Олександром Ратушняком цитату з роману про те, що прийде час, коли всiм доведеться вiдповiдати за те, що сталося з Донбасом, Сергiй Жадан зазначив, що, як правило, цi слова однiєї з героїнь, вчительки Нiни, яка завжди стояла на проукраїнських позицiях, багато хто сприймає неправильно.
Це зовсiм не означає, що вона має на увазi тільки тих, хто пiдтримав сепаратистiв, – зауважив вiн i додав, що читачi дуже часто приписують йому як автору те, чого вiн не мав на увазi, те, що диктує їхнє особисте сприйняття дiйсностi.
Насамкiнець Сергiй Жадан розповів про завершення зйомок фільму за мотивами його роману «Ворошиловград» i що те, що вiн бачив, йому сподобалося, а також, що в команди, яка працювала над кiнострiчкою, є iдея згодом зняти фiльм за мотивами його нового роману. I що сьогоднi в українцiв є шалений запит на нових героїв – не картонних, шаблонних i героїзованих, а правдоподiбних, i що в українського кiно є потужний потенцiал.
На запитання про те, чому саме «Iнтернат», i що символiзує ця назва, автор вiдповiв, що для нього слово «iнтернат» – це не метафора, бо чужих дiтей не буває.
Ми з колегами працюємо в тому числi i з дiтьми, бо це вiйна не за шахти Ахметова i програму Порошенка, а за людей.
У свою чергу Олександр Ратушняк оголосив про їхній спiльний iз Сергiєм проект – «Лiтературний Харкiв Сергiя Жадана i не тiльки», в рамках якого жителi Кропивницького мають змогу вiдвiдати Харкiв та познайомитися з мiсцями, пов’язаними з Григорiєм Сковородою, Марком Кропивницьким, Миколою Хвильовим i звiсно ж Сергiєм Жаданом та iншими. Перша група вже сформована з числа студентiв педунiверситету, бажаючi потрапити до другої групи можуть звертатися до Олександра Ратушняка.
«Для мене музика – це машина часу» – лідер гурту «МЕРІ» Віктор Винник у Кропивницькому
Учасник Революції Гідності з Кіровоградщини про найстрашніші дні лютого 2014 на Майдані у Києві
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: