Вчора, 25 листопада, в соцмережі з’явилася інформація щодо нестачі кисню для потреб лікування хворих на коронавірус в медзакладах Кіровоградщини. Свою думку висловила і головна лікарка Кіровоградської обласної лікарні Лариса Андрєєва.
«Я особисто уже горлаю, а не кричу! Іще з весни порушую це питання, пишу листи. Ну, і що! На сьогодні в обласній лікарні потребує кисневої підтримки близько 30 пацієнтів, із них 15 на апаратах ШВЛ. Як на пороховій бочці. На добу необхідно 70-75 балонів, а по договору можуть поставити 35! Ну, 40. Як рятувати людей? Зараз виділили кошти на побудови кисневої станції, але для цього потрібен час, а хворі не чекають. Ось так і лікуємо», – написала Андрєєва.
Допис викликав шквал емоцій, тож сьогодні, 26 листопада, в Кіровоградській облдержадміністрації дали брифінг на тему нестачі кисню.
Директор департаменту охорони здоров’я ОДА Олег Рибальченко запевняє, що на сьогодні 333 ліжка в п’яти лікарнях першої хвилі забезпечені доступом до кисню, 132 з них вільні. В кожній лікарні, де лікують хворих на коронавірус, повинно бути не менше чотирьох апаратів ШВЛ. В області наявні 40 апаратів штучної вентиляції легень. Найбільші потужності – в обласній лікарні, оскільки саме там працюють з тяжкими випадками коронавірусу.
За словами головної лікарки обласної лікарні Лариси Андрєєвої, від учора питання нестачі кисню дещо втратило гостроту, хоча потреба у кисні зростає з кожним днем:
«Якщо раніше нам достатньо було кисню від 30 до 40 балонів, плюс в нас є кисневий концентратор, киснева станція, яка забезпечувала реанімацію і відділення перинатального центру, то на сьогодні всі потоки кисню ми переправили на лікування хворих на коронавірус».
Потреба в кисні нині – близько 70-80 балонів на добу.
«Тому що на сьогодні в нас 15 пацієнтів в інфекційному відділенні й реанімації перебувають у вкрай тяжкому стані. Вони потребують ШВЛ і великих протоків кисню. Також є ще близько 30 пацієнтів, які потребують кисню», – прокоментувала Андрєєва.
Напруга з доставкою кисню була й існує сьогодні.
«Але відгукнулося багато компаній, які готові нам допомагати. Також другий день наше комунальне підприємство довозить нам близько 50 балонів кисню з Кривого Рогу. Питання вирішується, і ми можемо забезпечити тих пацієнтів, які є, киснем. Це і благодійна допомога, це і балони, які нам «Гідросила» надала безкоштовно, вони нам заправили ці балони. Це і допомога бізнесменів, меценатів, які допомагають ці балони заправляти киснем, це і бюджетні кошти. Десь 300 тисяч в місяць ми використовуємо на кисень, до 95% – це бюджетні кошти», – додала лікарка.
Лариса Андрєєва каже, що найбільша проблема в тому, що жодне підприємство в Україні, яке займається поставками кисню в лікарні, не було готове до такої кількості хворих.
«Кошти у нас є, але проблема в тому, що жодна компанія в Україні не готова була до пандемії і такого попиту на кисень. Тут виникла і проблема з киснем, і з самою тарою. Настільки стрімко зростала кількість хворих, що ми не могли це питання вирішити швидко. Обласній лікарні виділили 11 мільйонів на реконструкцію кисневої станції, яка в нас є, це єдина киснева станція в області, допрацьовується проєкт, паралельно йде будівництво майданчика, аби розмістити цей кисневий генератор», – сказала вона.
Паралельно розробляється проєкт на 20-тонного кріоагенератор, який облаштують в обласній лікарні разом із кисневим концентраторам:
«Тоді в нас розв’яжуться руки, аби не було проблем з киснем. З 15 грудня ми зможемо надавати допомогу без проблем з киснем. А до того часу ми маємо вистояти, ми будемо працювати з різними компаніями: з Кривим Рогом, з Дніпром, Києвом, Черкасами. Кисень нам будуть поставляти в балонах».
Станція, яку сподіваються облаштувати до 15 грудня, розрахована на 53 кисневі точки, наразі є 41 киснева точка за рахунок кисневих балонів. Крім того, концентратор, який є на території лікарні, дає 22-23 балони кисню на добу для реанімації. Також наявні 28 десятилітрових концентраторів та 17 двадцятилітрових, їх використовують для пацієнтів із пневмоніями у стані середньої тяжкості.
Лікарня нині завантажена майже на 100% – мова йде про 120 пацієнтів. Їх лікують у чотирьох відділеннях та реанімації. Для роботи з хворими на коронавірус задіяно 345 медпрацівників.
В ОДА прогнозують, що з такими темпами зростання захворюваності, до кінця січня в стаціонарах регіону перебуватимуть більше тисячі людей.
До слова, волонтерка Інна Колпак, яка розпочала дискусію про брак кисню, прокоментувала, що в даному випадку говорила про тих пацієнтів, які ще мають проблеми з диханням, але їх вже виписують з лікарні. Киснева підтримка, за словами волонтерки, не завадила б таким пацієнтам удома під час реабілітації.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: