Міському сміттєзвалищу по вулиці Байкальській – 68 років, проте в Кропивницькій окружній прокуратурі вважають, що його теперішній орендар ТОВ “Екостайл” завдає шкоди довкіллю. Працівники ж підприємства кажуть, що правоохоронці й представники Держекоінспекції навіть не брали проб грунту і води, за якими приходили з ухвалою суду в понеділок, і плутаються в поняттях “сміттєзвалище” і “полігон твердих побутових відходів”.
«За версією слідства ситуацію допустили посадові особи ТОВ “Екостайл”, що обслуговує полігон твердих побутових відходів. Зокрема, він не обладнаний системою захисту ґрунтових вод та забору фільтрату, що у свою чергу призвело до систематичного забруднення підземних вод у загрозливих масштабах», – йдеться у вчорашній заяві керівника Кропивницької окружної прокуратури Володимира Ізотова.
Парадокс полягає в тому, що задовго до передачі звалища «Екостайлу», тоді ще нереформована санепідслужба била на сполох, що воно вичерпало можливість для експлуатації, забруднює повітря, ґрунт, підземні води та стрімко розростається, підступаючи до людських помешкань. Жителі Завадівки скаржилися на сусідство з тоннами відходів, які ввесь час диміли через відсутність системи дегазації, а місцеві політики будували на обіцянках знайти ділянку під нове сміттєзвалище та інвестора для сміттєпереробного заводу свої передвиборчі кампанії.
Коли міська влада передала цей об’єкт ТОВ «Екостайл», він займав площу 18 гектарів та накопичив понад 3,5 мільйонів тонн відходів. Менше ніж за 4 роки, завдяки придбаній спецтехніці і встановленню сортувальної лінії, підприємству вдалося зменшити площу сміттєзвалища в кілька разів – до 4 гектарів. Тим самим продовжити термін його експлуатації і зняти питання про нове місце для твердих побутових відходів. У 2019-ому «Екостайл» запустило систему дегазації полігону та переробки накопичених шкідливих газів, які утворюються внаслідок гниття відходів, в електричну енергію. Переробка шкідливих газів, зокрема одного з горючих – метану, вирішила проблему самозаймання відходів і забруднення повітря, а наш обласний центр потрапив до десятки міст України, де працює система дегазації.
Міський голова Кропивницького Андрій Райкович під час відкриття установки з дегазації зокрема визнав, що місто давно потребувало такого проєкту.
«Такої роботи місто потребувало давно, – так цитують очільника міста на офіційному сайті міської ради. – Раніше сміттєвий полігон приносив багато незручностей мешканцям прилеглих територій. Сміття часто горіло, його розносили по околицях бродячі тварини, а найбільше дошкуляв неприємний запах. Тепер сміттєзвалище не горить, пакети й інше легке сміття не розвіюється, його переробляють, і це великий плюс. Система з дегазації, я переконаний, допоможе покращити екологічну ситуацію в місті».
Власне, про все це неодноразово писали ЗМІ. В червні ж нинішнього року ТОВ «Екостайл» відзначили в національному бізнес-рейтингу «Лідер галузі 2020».
Але на офіційному сайті Кіровоградської обласної державної адміністрації від 19 липня йдеться про вітання з аналогічною відзнакою лише підприємства «Кіровоградхліб 2014», натомість «Екостайл» згадують в контексті найпроблемніших сміттєзвалищ області поряд з олександрійським, світловодським та знам’янським звалищами, де не запроваджено й половини з того, що в Кропивницькому.
В коментарі «Без купюр» у пресслужбі компанії «Екостайл» заявили, що востаннє припис від Державної екологічної інспекції отримували в 2019 році і зазначені в ньому порушення ліквідували.
Відкидають на підприємстві й звинувачення щодо забруднення підземних вод. Кажуть, що саме «Екостайл» за 68 років існування сміттєзвалища почав займатися цією проблемою і облаштував відстійники для фільтрату, що запобігає забрудненню підземних вод. І який, в свою чергу, відкачують для поливу тіла сміттєзвалища, як передбачено правилами експлуатації.
Ми намагалися довідатися більше про підстави для відкриття кримінального провадження за зверненням Держекоінспекції і про візит працівників прокуратури в супроводі поліціянтів у балаклавах на полігон у понеділок ввечері, коли там уже не було працівників. Як, за словами керівництва компанії, не було й необхідності для шоу в масках, адже на територію можна потрапити безперешкодно. Проте керівник Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Придніпровського округу Віктор Петрікеєв спочатку погодився на коментар по телефону, але після того, як журналіст озвучив питання, відмовився коментувати усно і попросив звернутися з офіційним письмовим запитом. Нас цікавило, чи можна за пробами ґрунту з території сміттєзвалища, що експлуатується 68 років, довести, що до його забруднення призвела діяльність саме ТОВ «Екостайл».
Дізнатися оперативно інформацію про ситуацію наступного дня, у вівторок 20 липня, в прокуратури також не вдалося. Тут теж попросили звернутися з офіційним запитом. А вже в середу оприлюднили заяву керівника Кропивницької окружної прокуратури Володимира Ізотова про те, що «Екостайл» забруднює підземні води.
Підприємство у відповідь на заяву прокуратури фактично назвало дії правоохоронців «показухою».
«Сміттєзвалище хаотично і неконтрольовано накопичувало відходи з 1953 року. І лише за 4 роки «Екостайлу» вдалося вивести його в десятку лідерів серед полігонів в Україні, які дотримуються правил експлуатації».
Про це йдеться на сайті підприємства.
«Керівництво компанії досі не ознайомлене з кримінальною справою, в рамках якої, начебто, і проведено якесь розслідування, а публічні виступи представників державної екологічної інспекції Придніпровського округу мають відверто упереджений характер. Більше того, ТОВ «Екостайл» не отримало жодного офіційного листа чи звернення, які б попереджали або інформували про перевірку чи порушення. Одразу кримінальна справа, миттєва судова ухвала і демонстративне силове вторгнення на територію в той час, коли доступ до нього відкритий з усіх боків. Ніяких зразків підземних вод ніхто з представників прокуратури, слідчих чи інших залучених спеціалістів не брали і офіційні висновки прокуратури про масштаби забруднення не мають під собою жодних доказових підстав, оскільки ні на території сміттєзвалища, ні поряд з ним немає свердловин для забору зразків підземних вод.
Дії представників Державної екологічної інспекції Придніпровського округу та Кропивницької окружної прокуратури носять показовий, статистичний характер і не мають нічого спільного з діями, направленими на збереження екології. Це тиск на приватну компанію і спосіб яскраво відзвітувати про свою «діяльність» вищому керівництву. І це в той час, коли Кіровоградська ОДА заявляє про те, що в області 402 незаконні сміттєзвалища, які експлуатуються за відсутності будь-яких офіційних документів, спричиняючи видиму шкоду і загрозу не лише екології, а й здоров’ю населення області», – зазначають в «Екостайлі».
І чесно кажучи, поки що правоохоронці оприлюднили занадто мало інформації, щоб розвіяти враження щодо демонстративності й формального підходу, які їм закидають в компанії. Нічого нового ми не дізналися і з ухвали Кіровського районного суду Кропивницького від 19 липня про дозвіл на огляд звалища та проби ґрунту і підземних вод. Крім того, що Держекоінспекція проводила перевірку на полігоні, про яку, як стверджують на підприємстві, не знають ні сном, ні духом. Тут також запевняють, що в присутності працівників «Екостайлу», які вели відеозйомку візиту правоохоронців, проб ґрунту і води ніхто не брав. А також кажуть, що в прокуратурі плутають поняття “полігон для твердих побутових відходів” і “сміттєзвалище”, між якими є суттєва різниця.
“За документами, на території, яку орендує компанія, знаходиться саме сміттєзвалище. Згідно з Державними будівельними нормами від 2005 року, полігони ТПВ – це інженерні спеціалізовані споруди для захоронення твердих побутових відходів, для яких передбачені низка вимог при проєктуванні та будівництві, що не застосовували в 1953 році (рік введення кропивницького сміттєзвалища в експлуатацію, – ред.)”, – пояснюють на підприємстві.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: