Первинна організація Незалежної профспілки гірників України Інгульської шахти ДП “Східний гірничозбагачувальний комбінат” звернулася до голови Служби безпеки України Івана Баканова з приводу висловлювань в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка під час наради 11 лютого.
Текст звернення оприлюднив голова первинної профспілки Дмитро Бондарєв.
У зверненні йдеться про те, що стратегічне для атомної енергетики України підприємство ДП “СхідГЗК”, якому підпорядковуються три шахти Кіровоградщини, переживає кризу через несвоєчасні розрахунки іншого державного підприємства “Енергоатом” за урановий концентрат.
Проте в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко, за інформацією гірників, назвав підприємство з 5-титисячним колективом неконкурентним і начебто пригрозив закриттям. Крім того, в листі також ідеться про те, що в.о. міністра порадив шахтарям їхати за кордон, зокрема до Польщі
Шахтарі висловлюють занепокоєння з приводу таких висловлювань посадовця та звертають увагу на те, що закриття підприємства і затоплення шахт призведе до соціальної кризи та екологічного лиха.
Як повідомляв “Без купюр”, 10 лютого, “Енергоатом” оприлюднив на своєму офіційному сайті інформацію, що сплатив СхідГЗК вдвічі більше, ніж коштує отримана від комбінату продукція.
В свою чергу “СхідГЗК” називає цю інформацію недостовірною.
“Ціна 79-80 доларів США діє на спотовому ринку. Що стосується ринку довгострокових контрактів, то там існують інші котирування: ціна на УОК в середньому становить 90-94 долари. Основні поставки урану в світі відбуваються саме за довгостроковими контрактами. На спотовому ринку продається близько 15% загального обсягу. Ще один важливий нюанс: керівництвом Енергоатома була озвучена ціна на вироблений Східним ГЗК урановий оксидний концентрат з ПДВ, хоча на цьому не було наголошено. Що маємо у підсумку: насправді у довгостроковому договорі двох держпідприємств закладено ціну, яка фактично лише на 10% перевищує ту, яка склалася на світовому ринку довгострокових контрактів. Така відсоткова різниця не є критичною і обумовлена об’єктивними факторами. Зокрема, хоча СхідГЗК постійно працює над підвищенням ефективності виробництва, але ж умови видобування та характеристики уранових родовищ в Україні неможливо порівнювати з тими, які є в Канаді, Австралії чи Казахстані”, – йдется у повідомленні.
Нагадаємо, що торік працівникам трьох шахт області заборгували 149 мільйонів гривень заробітної плати, а підприємства перевели в режим простою. Після того, як мітинги в столиці не дали результату, шахтарі перекрили головні транспортні магістралі Кіровоградщини. Через деякий час заборгованість погасили, а керівник ДП “СхідГЗК” підписав наказ про відновлення роботи шахт із 4 січня.
Керівництво уряду повідомляло, що розглядає можливість приєднання ДП “СхідГЗК” до “Енергоатома”.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: