Протягом чотирьох місяців у рамках проєкту “Terra incognita Кропивницького” проводився моніторинг земельних питань, що виносяться на розгляд депутатів. За його результатом ми виокремили топ-популярних земельних схем.
Переконані, що це далеко не вичерпний список, тож власні приклади та додаткову інформацію можете надсилати на адресу Центру медіарозслідувань “ProZorro” [email protected].
Гаражна схема
На кожну сесію міськради виносяться десятки проєктів рішень про виділення землі громадянам для будівництва гаражів. На початку каденції деякі депутати порушували проблему забудови гаражів, пропонувавши давати землю виключно в оренду. Але далі обговорень діло не пішло.
Натомість мікрорайони міста почали обростати МАФами й магазинами.
Слідкуючи за сесійними засіданнями ми помітили, що часто депутатам пропонують змінити цільове призначення ділянок, виділених під гаражі, визначивши їх придатними для торгівлі. Дослідивши низку таких рішень, помітили закономірність – ділянки оформлювали люди з інвалідністю і невдовзі просили змінити цільове призначення на комерційне. Замість гаражів виростали МАФи. Кілька таких ділянок, наприклад, опинилися згодом у власності матері депутата райради з фракції «Наш край» Сергія Андреєва.
Лише, коли проєкти рішень про зміну цільового призначення почали з’являтися у порядку денному сесій мало не “пачками”, міський голова доручив зупинити таку практику.
«Непомітна» зміна орендних умов
Депутатам можуть пропонувати замінити орендаря ділянки з підстав перепродажу нерухомості. Проте із заміною прізвища в рішенні іноді прописують й вигідніші орендні умови.
Так було і з двома ділянками біля будинку №36 по вулиці Соборній. З мінімальною орендною ставкою у 3% їх переоформили на депутата міськради Сергія Кріпака. Хоча свого часу в оренду вони передавалися через аукціон, де, за принципом торгів було визначено у два рази вищу плату.
До речі, на аукціоні за обидві ділянки боролася підприємиця, котра донедавна значилась помічницею депутата.
МАФові мікрорайони
Ще одна нехитра депутатська схема – взяти в міста в оренду на 25 років землю в густонаселених мікрорайонах та “перездавати” її під МАФи дрібним торговцям.
Наприклад, таким чином три ділянки загальною площею понад 500 «квадратів» віддала міськрада під торгівлю на мікрорайонах Жадова, Попова, а також на вулиці Полтавській. Формально землю передають в оренду через аукціон. По суті ж на вказаних ділянках уже розміщені торговельні споруди на підставі паспортів прив’язки. Очікувано, що конкурувати на торги прийде дуже вузьке коло зацікавлених. Оскільки ділянки передають на 25 років і з правом суборенди, переможець торгів зможе здавати комунальну землю під ларьки.
Заявниками, до слова, були фірми, що належать чи пов’язані з депутатом міськради Андрієм Кролевцем.
Скасування зонування
Згідно з містобудівною документацією – Планом зонування та Генпланом, є на території міста ділянки, які забудовувати не можна. Наприклад, у районі вулиці Аксьонкіної чи Лісопарковій рекреаційних зонах не можна будувати будинки, а біля міського аеропорту заборонено зводити заправки.
Але користувачів землі це не завжди зупиняє, тим паче, якщо й міська влада заплющує на це очі. Наприклад, попри рекреаційне зонування масиву в районі бувшого парку Аксьонкіної, там вже завершується будівництво кількох будинків.
Готували в міськраді й проєкти рішень про зміну зонування ділянки біля аеропорту, аби орендар міг звести там заправку. У разі, коли «протягнути» такі рішення через сесію не вдається, орендарі судяться з міськрадою.
Як мінімізувати орендну плату
Не платити за стоянку біля своїх магазинів можна оформивши землю під нею на комунальне підприємство.
Як ми повідомляли, фірма родини підприємців Онулів побудувала біля Дендропарку, на місці зрубаних дерев, новий комплекс МАФів. Ділянку, на якій облаштована стоянка для клієнтів торговельного комплексу, попросили передати в постійне користування. Але не фірмі-власниці МАФів «Сервіс Кіровоград», а КП «Дендропарк», яке за ідеєю до торгівлі не мало б стосунку. Комунальне підприємство, на відміну від приватного, згідно з затвердженими міськрадою орендних ставок, може платити за користування такої землі копійки.
Підсумовуючи, зазначимо, що з одного боку, у порівнянні з практикою попередніх каденцій, розгляд земельних питань став більш відкритим – засідання земельної комісії та сесії транслюються онлайн, проєкти рішень можна попередньо моніторити. Але з іншого – детальної інформації про зонування чи заявників на ті чи інші ділянки міськрада назагал повідомляє неохоче.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: