Минулого року на території Кропивницького району вакцинували 800 725 голів птиці. Імунізацію продовжили – протягом січня цього року вакцину отримала 51 975 голів птиці.
Як повідомило 28 лютого Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області, загалом минулого року на території Кіровоградщини ветеринари провакцинували проти хвороби Ньюкасла 2 198 162 голови птиці.
Хвороба Ньюкасла або ж як її ще називають псевдочума – це одна з найпоширеніших хвороб птиці, яка характеризується ураженням центральної нервової системи, внутрішніх органів та високою смертністю (від 60%). Вона включена до списку А (особливо небезпечних хвороб) Міжнародного епізоотичного бюро. Останній випадок захворювання в Україні зареєстрували в 2006 році. Що стосується інших країн, то минулого року випадки хвороби Ньюкасла були в Німеччині, Молдові, Польщі.
З метою мінімізації ризиків поширення небезпечних хвороб тварин, в тому числі й хвороби Ньюкасла, Держпродспоживслужба щороку розробляється План протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в Україні. На території Кіровоградщини контролюють виконання Плану спеціалісти Держпродспоживслужби області та підпорядкованих установ.
Так, фахівці Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини проводять імунізацію птиці в особистих селянських господарствах району проти хвороби Ньюкасла. Ефективність здійсненого щеплення визначається шляхом лабораторного серологічного контролю напруги імунітету птиці щодо хвороби Ньюкасла.
Довідково. Хворобою Ньюкасла найчастіше хворіють свійські та дикі птахи родини курячих, але спалахи інфекції також відмічають серед куріпок, фазанів, голубів, горобців, ворон, сорок та у більше ніж 30 видів інших птахів.
Вірус хвороби Ньюкасла може бути в усіх виділеннях хворої птиці, а також в органах, крові, яйцях тощо. У навколишньому середовищі при температурі +18-21°С та вологості 64-76% може зберігатися 15-75 діб. При температурі -2-4°С в інфікованих тканинах вірус зберігається більше року, у заморожених тушках птиці – до 6 місяців. У тушках курей при витримуванні їх у гарячій воді (90-95 С) гине через 40 хвилин. Збудник хвороби стійкий до багаторазових циклів “заморожування–розморожування” та висушування, що сприяє його збереженню у навколишньому середовищі. У пташниках при температурі від +5 до +19°С вірус життєздатний протягом 5 місяців.
Серед клінічних ознак захворювання у птиці можна виокремити: діарею із зеленкуватими виділеннями, тремор мускулатури, викривлення шиї, параліч лап та крил, прискорення дихання, слабкість, апатія, зниження яйценосності.
Оскільки ефективних засобів лікування від хвороби Ньюкасла немає, то єдиним способом захисту птиці залишається її вакцинація. У приватному секторі зазвичай використовують інтраназальний метод (закапування вакцини в ніздрі птиці) або випоювання з питною водою.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: