Проїзд у громадському транспорті за готівку в багатьох обласних центрах країни поступово стає архаїзмом або одним із двох, як мінімум, видів розрахунку. Для прикладу в сусідній Вінниці окрім готівки можна розрахуватися банківською карткою або по телефону. Це не тільки зручно для пасажирів, а й ефективно в плані контролю пасажиропотоку для міської влади. Та у Кропивницькому, попри петицію, за яку проголосувало пів тисячі містян і міську програму розвитку пасажирського транспорту з відповідним пунктом, готівка досі – єдиний з можливих способів оплати за проїзд. Здавалося б, війна висуває на перший план інші завдання. Однак Олександрії це не завадило запровадити альтернативний вид оплати в комунальному транспорті. І, як розповів начальник міського комунального підприємства Олександр Коноваленко, нововведення майже нічого не коштувало міському бюджету. Бо всі витрати з установлення валідаторів узяла на себе банківська установа. В управлінні транспорту Кропивницької міської ради нас переконували, що працювати з тим же банком невигідно. «Без купюр» розкаже в новому проєкті «Так та не так», які види оплати є в інших обласних центрах, про досвід Олександрії та чому в Кропивницькому не так, як у цих містах.
ЯК ОЛЕКСАНДРІЯ ОБІГНАЛА КРОПИВНИЦЬКИЙ
Як розповів “Без купюр” директор комунального підприємства “Олекс-Транс” Олександр Коновалов, у вересні в Олександрії спочатку вирішили випробувати валідатори одного з банків у двох автобусах, а потім встановили у всьому комунальному транспорті. Директор каже, що кілька місяців за дорученням міського голови Сергія Кузьменка вивчав усі можливі безконтактні способи оплати та досвід інших міст України. Зупинилися на такому варіанті, бо він майже нічого не коштував міському бюджету.
“Валідатори встановлює банк безкоштовно, а ми лише сплачуємо абонентську плату за використання. В нашому випадку — це 50 гривень на місяць за один пристрій. Валідатори дозволяють проводити безконтактну оплату, для цього пасажирам достатньо піднести до зчитувального пристрою свою банківську картку, смартфон або смартгодинник. Гроші списуються автоматично. Для того, щоб оплатити за кількох пасажирів, потрібно повторити процедуру кілька разів. Кондуктор контролює оплату спеціальним апаратом”, – розповів директор підприємства.
За його словами, пасажири спочатку не звертали уваги на нові пристрої, доводилося розповідати про його переваги та як ним скористатися. Але чим далі, більше людей ними користуються і говорять про зручність. Та ще однією перевагою такого способу оплати є облік. Підприємство отримує інформацію про кількість пасажирів.
Ще як варіант, каже Олександр, розглядали наклейки з QR-кодом. За них взагалі не потрібно було платити абонплату банку, однак такий спосіб оплати потребує дещо більше часу та ускладнює роботу кондуктора, тому від нього відмовилися. Проте в інших містах, зокрема Одесі, ним користуються.
ЩО ЗАВАЖАЄ КРОПИВНИЦЬКОМУ?
Водночас начальник управління транспорту Кропивницької міської ради Віктор Житник стверджує, що співпрацювати з банком невигідно. Оскільки в обласному центрі більше транспорту, то й платити доведеться більше за використання валідаторів, і це може позначитися на собівартості проїду. Та й статистику, яку надає банк, він назвав неповною.
“Ми розглядали можливість придбати, а не орендувати валідатори в однієї з фірм. Але це дуже дороге задоволення – 500 доларів за штуку. Однак вони належали б місту, а не банку. Тож надалі нам не потрібно було б платити абонплату і ми мали б повну інформацію про пасажиропотік і всіх пасажирів, а не лише про тих, хто скористався безконтактним проїздом. Якби не війна, то утілили б цей проєкт. Наразі ж ми змушені витрачати більше коштів із бюджету на компенсацію комунальному підприємству за пільгові перевезення. А у зв’язку з тим, що Кропивницький прийняв найбільше переселенців серед інших міст області, в тому числі пільгових категорій, навантаження на бюджет зросло. Тому наразі сказати, коли реалізуємо задумане, поки що складно”, – пояснив Віктор Житник.
А ЯК В ІНШИХ МІСТАХ?
Тим часом у столиці є кілька різновидів електронних квитків: транспортна картка Kyiv Smart Card, одноразовий QR-квиток, картка киянина. Також сплатити за проїзд у метро можна за допомогою банківської карти.
У Запоріжжі валідатори встановили ще у 2020-ому році. А також є можливість сплачувати за проїзд через додаток EasyWallet, який сам нагадує про оплату проїзду, як тільки пасажир заходить у транспорт.
У Вінниці можна відправити перед поїздкою SMS з кодом із таблиці на номер 877 та отримати SMS про оплату за проїзд. Вона буде актуальна кілька годин.
Тож є варіанти й окрім валідаторів. Однак у міській раді запевняють, що вивчили усі можливі й визначилися з найкращим, але доведеться зачекати.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: