“Нас заспокоїли, ми й заспокоїлись…”
Доволі емоційний виступ Андрій Райкович почав із безпекових питань. Почасти складно було зрозуміти, коли він говорив за всю область, а коли лише за місто, але судячи з його слів, війна застала всіх зненацька.
– Тут можна виправдовуватися і вигадувати багато причин, але на 24 лютого об’єктів укриття, які б могли повністю захистити людей, в області, на жаль, не було, – констатував Андрій Райкович.
– Економічно активні підприємства швидко реанімували свої укриття, а ЖЕО досі звільняють підвали в багатоповерхівках. Бо жителі зробили з них пристосовані приміщення, де зберігали своє майно, влаштовували скандали й не надавали доступу до місць спільного користування, – заявив він.
Без отаманщини
Волонтерство як ідеологія
– Тому зібрав волонтерів, щоб разом визначити, що потрібно. Чітко виконуємо домовленості. Залучили приміщення, організували великі хаби. І я вдячний усім, хто допомагає армії. Від дітей, які продають яблука, до тих, хто надає значну допомогу. Це велика ідеологія, це невигаданий патріотизм великого народу, — сказав Андрій Райкович.
Мінрегіон впроваджує досвід Кіровоградщини
– Допомога ВПО — це нові стосунки. Обласний штаб із прийому переселенців працює без вихідних, цілодобово. Тому наша область першою почала приймати евакопотяги. На сьогодні ми вже прийняли й розмістили 2700 осіб. І справа не в державному завданні, просто ми всі шукали можливості й використовували всі наявні резерви. На сьогодні через область пройшло 180 тисяч людей. Понад 90 тисяч залишилися на проживання, отримали всі документи. 26 тисяч дітей, 3,5 тисяч людей з інвалідністю. Найбільше прийняли в Кропивницькому і тут почали створювати соціальні гуртожитки. Зараз наш досвід запроваджує Мінрегіон.
Про першу скрипку, але не в музиці…
– Ми зобов’язані були відновити фінансові показники й забезпечити безумовну роботу. З квітня запрацювали основні виробничі групи, деякі з них навіть розширили свою діяльність, з’явилися платформи для релокації підприємств із зони бойових дій. Запропонували їм 300 вільних площ, 42 вже скористалися цією можливістю. 32 підприємства вже працюють, 10 оформлюють документи й завершують переїзд.
– Нам складно буде впоратися з соціальними й енергетичними викликами. Люди хочуть працювати, але не всі змогли влаштуватися. Тому важливо створювати нові робочі місця, щоб вони не жили на соціальну допомогу, — зазначив він і запевнив, що для цього місцеві громади готові надавати земельні ділянки.
Однією з перспективних в цьому плані галузей він бачить переробку сільськогосподарської продукції.
– Ми в трійці лідерів по намолоту зерна. Хліб в умовах війни — на вагу золота. На 15% збільшено площі під овочі. Потрібен поштовх для виробництва на селі, для переробки. Розвиток переробної галузі — це необхідність. Треба кораблі чекати, щоб вивезти не зерно, а хліб, крупи.
Охорона здоров’я й освіта
Андрій Райкович відзначив плідну співпрацю з міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком і те, що медицина області продовжує реформуватися.
– Він уже двічі побував на Кіровоградщині. Завдяки чому в Новоукраїнці — сучасна киснева станція, Знам’янка — комп’ютерний томограф, Олександрія — інфекційна лікарня, Кропивницький — операційний блок, ангіографія в обласній лікарні на стадії налагоджувальних робіт.
Водночас, за його словами, в області багато зроблено для того, аби лікарі-переселенці залишалися тут жити й працювати.
Також він подякував освітянам, багато з яких долучилися до волонтерства або ж пішли на фронт.
– Я пишаюся вчителями-волонтерами, на них лягла турбота про 5 тисяч вимушених переселенців. 427 учителів пішли воювати на фронт. Хоча вчитель має вчити, але сьогодні головна потреба держави — в захисті, — сказав він. – Можна критикувати за укриття, але все підготовлено, підібрані форми навчання, впоралися. Кіровоградщина стала освітні хабом, до якого переїхали 9 закладів освіти.
Готуватися до зими допомагає США
Одним із найбільших викликів для області може стати цьогорічна зима та організація опалювального сезону. Враховуючи практику ворога нищити критичну інфраструктуру українських міст, Кіровоградщина за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID передбачила резервні котельні. Йдеться про 9 мобільних котелень на твердому паливі, а також можливість перемикнути теплові мережі у разі необхідності до котелень деяких підприємств.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: