Тривалий час Кропивницький був єдиним обласним центром в Україні, де не функціонував комунальний заклад для проживання безпритульних людей. Епопея з відкриттям такого закладу тривала близько 10 років. Неодноразово приміщення під притулок виділялися, проте через спротив мешканців, пов’язаний здебільшого зі стереотипним сприйняттям, чи цілеспрямованим підбурюванням окремими політиками до протесту, так і не були використані за призначенням. Цьогоріч, завдяки зусиллям керівництва Центру обліку безпритульних, Центру соцслужб, міської влади, такий заклад нарешті облаштували й із 1 грудня він почав працювати. Із нагоди відкриття нас запросили його відвідати.
«Екскурсію» установою провів директор міського центру обліку та тимчасового перебування безпритульних осіб Олександр Желізняк. Нині центр для безпритульних працює у приміщенні колишньої школи по вулиці Тельмана. Це двоповерхове приміщення обгороджене ще шкільним парканом. За словами керівника, як будуть кошти, планують облаштувати високу щільну огорожу.
– Відстань від закладу до паркану, що межує із територією, де розташований дитсадок – 30 метрів, а до самого садку іще більше. Усе згідно із санітарними нормами, – завбачливо пояснює директор, заводячи нас усередину.
Потрапивши до центру, безпритульні, чи особи, які опинилися у складних життєвих ситуаціях, отримують направлення на медичне обстеження, мають змогу помитись, випрати одяг, приготувати їжу. За словами Олександра Желізняка, клієнтів закладу ознайомлюють із правилами проживання. Серед основних – заборона на перебування в закладі у стані алкогольного сп’яніння, залишення закладу на 24 і більше годин без письмового попередження із відповідним обґрунтуванням, заборона виходити за межі Центру після 22.00.
На другому поверсі розташовані житлові блоки – чоловічий і жіночий. Кімнати розділені й загалом розраховані на 30 осіб. У колишніх класних кімнатах стоять нові ліжка, тумбочки, шафи. І хоч до домашнього затишку тут ще далеко, й про те, що донедавна тут проходили уроки нагадують шкільні атрибути, працівники із завзяттям розповідають про плани на майбутнє – хочуть встановити перегородки, аби «спальні» були для двох-трьох людей, придбати нові штори й таке інше. За бюджетний кошт придбали нові матраци, білизну, посуд, облаштували туалети і душові.
На першому поверсі знаходиться кухня, їдальня і розміщені пральні машинки. Їжу безпритульні зобов’язані готувати самостійно. Деякі із них мають пенсійне забезпечення, іншим допомагають влаштуватись на роботу. Один з клієнтів Центру нещодавно почав працевлаштовуватись в автотранспортному підприємстві. Продукти також надають волонтери.
У закладі цілодобово чергують соцпрацівники, правопорядок забезпечують двоє співробітників служби охорони.
За словами Олександра Желізняка, фахівці Центру забезпечують відновлення документів, роблять реєстрацію місця проживання, допомагають знайти роботу. За 90 днів, протягом яких, згідно з Положенням про роботу Центру, безпритульні можуть тут проживати, соцпрацівники намагаються допомогти їм вирішити життєві труднощі й повернутись до нормального життя у суспільстві.
Також при Центрі на першому поверсі облаштували кімнату тимчасового перебування для осіб, яких доставили до закладу, наприклад, вночі. Поки такі люди не пройшли медичне обстеження й дезінфекцію, вони мають дах над головою.
– Заклад розрахований не лише на безпритульних. Це також люди, які опинилися в складній життєвій ситуації через насилля в родині, або через конфлікт із дітьми. Основною причиною спротиву людей проти відкриття на їх вулиці Центру є те, що хтось не правильно доніс їм інформацію. Вони говорять, що тут дітей крастимуть, з усієї області сюди звозитимуть безпритульних. Тобто, людей накручують. Але допомога таким громадянам усе ж необхідна, – розповів директор закладу.
На придбання меблів і техніки з міського бюджету було виділено більше 600 тисяч гривень. Основні роботи у приміщенні велися силами працівників Центру і небайдужих волонтерів. За відкриття закладу протягом останніх років клопотали директор Центру обліку безпритульних Олександр Желізняк, директор Центру соцслужб, депутат Олег Краснокутський, громадські активісти з ГО «Територія успіху» та обласного благодійного об’єднання «Нове покоління».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: