Рівно рік тому кропивницькі ЗМІ написали про звільнення начальниці Служби у справах дітей міськради Кропивницького Ірини Сисак. Чиновниці закидали неналежне виконання повноважень, через що неповнолітні сестри-сироти лишилися без житла. Жінка довела у суді, що нічого не порушувала, звільнення було незаконним. 19 червня цього року міський голова Андрій Райкович поновив її на посаді. З міського бюджету їй мають компенсувати 192 тисячі гривень за вимушений прогул. Але в новинах про це ні слова.
Випадково натрапивши в Реєстрі судових рішень на ухвалу про поновлення чиновниці, «Без купюр» виявив чимало скандальних подробиць цієї справи. Попри відновлення на посаді, жінка фактично не допущена до виконання посадових обов’язків. Вона просто сидить в пустому кабінеті міськвиконкому, на неї відкрито кримінальне провадження. Коли суд поновив Ірину Сисак на роботі, слідство перекваліфікувало їй обвинувачення на більш тяжче. Також в мерії розпочали реорганізацію Служби у справах дітей, де призначено нового керівника.
ЗВІЛЬНЕННЯ ЗАДНІМ ЧИСЛОМ
Звільненню чиновниці передувало декілька службових перевірок. На час їх проведення міський голова відсторонив Ірину Сисак від посади з 13 квітня 2017 року. Підставою першої перевірки стала заява якоїсь особи. Заступник міського голови тоді надав висновок, що скарга безпідставна. Наступні перевірки також не мали підґрунтя.
Втім, на підставі службової записки головного спеціаліста з питань запобігання і виявлення корупції Олександра Шишка призначається ще одне службове розслідування, оскільки 31 травня будинок, право на який належить неповнолітнім, продала їхня сестра. За результатом розслідування, 15 серпня 2017 року, коли Андрій Райкович перебував у відпустці, секретар міськради Андрій Табалов підписує розпорядження міського голови про звільнення Ірини Сисак, котра в Службі у справах дітей працювала з 2008 року.
Вже наступного дня в мерії скликають прес-конференцію, Табалов записує відео, де пояснює, що чиновниця не проконтролювала збереження будинку до набуття дівчатами повноліття.
Повернувшись з відпустки, Андрій Райкович видає розпорядження про зміну дати звільнення чиновниці на 28 серпня й ставить власний підпис.
Розглядаючи позов Ірини Сисак, Ленінський райсуд взяв до уваги, що право звільнити посадовця має лише міський голова, у посадових інструкціях секретаря ради таких повноважень просто нема.
На відміну від підлеглих мера, які проводили службову перевірку, суд врахував, що за очільництва Іриною Сисак Служби у справах дітей, заходи для збереження житла сиріт вживалися. Ще в 2011 році на ім’я голови квартального комітету направлявся лист з проханням поставити будинок на контроль та будь-які угоди здійснювати лише з дозволу органів опіки та піклування. Адже для будь-яких дій стосовно нерухомого майна квартальні комітети надають довідку про склад сім’ї з місця проживання.
Крім того, суд з’ясував, що продаж будинку відбувався 31 травня, коли позивачка була відсторонена від роботи. Дотримання прав дітей мала контролювати виконувачка обов’язків Тетяна Тимоховська, котра потім звітувала на прес-конференціях, що сестри позбулися житла саме через недбальство начальниці. З огляду на ці обставини, а також низку порушень, допущених під час проведення службових розслідувань, 19 березня 2018 року суд поновив Ірину Сисак на посаді.
АПЕЛЯЦІЙНА ІНСТАНЦІЯ ПІДТВЕРДИЛА РІШЕННЯ ЛЕНІНСЬКОГО РАЙСУДУ
Колегія з трьох суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, куди міський голова подав апеляційну скаргу, констатувала, що при звільненні Ірини Сисак посадовці міськради діяли односторонньо, поверхово, без дослідження всіх обставин її службової діяльності, порушили низку законодавчих норм, натомість чиновниця ніяких порушень не допустила.
Колегія з’ясувала, що спірний будинок насправді належав померлій бабусі дівчаток, а їхня мати не оформила на себе спадщину. Тому чиновниця ніяк не могла проконтролювати входження у право спадщини сестрами після смерті матері.
«… Міськрадою не дотримано процедуру звільнення позивачки, не перевірено суттєві для об’єктивного службового розслідування обставини, а навпаки навмисно як в Акті службового розслідування так і в Розпорядженні про звільнення замовчено про дату смерті власниці будинку, померлої задовго до народження дівчат, що дозволило бездоказово та невмотивовано обвинуватити Ірину Сисак в порушенні нею прав дітей на спадщину», – йдеться у постанові апеляційного суду.
Окрім цього, суд з’ясував, що після смерті матері дівчаток, у 2011 році їх перевели до дитбудинку, а згодом до прийомної сім’ї, котра й стала їхнім опікуном. Цей факт був замовчаний мерією, що дало можливість звинувачувати чиновницю у невиконанні службових обов’язків. Проте згідно зі ст. 32 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт…», органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за збереження житла до встановлення опіки над дітьми.
СПРОБА «ПРИШИТИ» АДМІНКУ
За тиждень після винесення Ленінським судом рішення про поновлення чиновниці на посаді, цікавість до неї проявляють правоохоронці. Зокрема, обласне управління захисту економіки (УЗЕ) Нацполіції спрямовує до суду адмінпротокол, в якому інкримінує чиновниці невчасне подання електронної декларації після звільнення. Суди першої та Апеляційної інстанції відхиляють позови, вказуючи, що УЗЕ перевищило повноваження, оскільки такі протоколи має складати лише Нацагентство із запобігання корупції. Чиновниця тоді пояснила, що її позбавили електронного цифрового підпису, що унеможливило вчасне заповнення декларації. Якби її визнали винною, згідно ч.1. ст. 172-6 КУпАПП, вона не мала б права займати посаду.
КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ
Коли міський голова поновив чиновницю на посаді, у слідстві, яке минулого року розпочала поліція після отримання матеріалів службової перевірки, почалися зрушення. Спочатку чиновниці інкримінували вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України (Службова недбалість), проте вже 11 липня кваліфікацію змінюють на тяжчу – ч.2 ст. 367 КК України, що передбачає виключно позбавлення волі.
13 липня суддя Кіровського райсуду Олексій Галаган визначив чиновниці запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Ірина Сисак переконувала суд, що впливу на працівників Служби у справах дітей не має, всі документи по справі вилучені, й нині триває реорганізація Служби, то ж її колишні підлеглі переведені до новоутвореного виконавчого органу. Жінка наголошувала, що її син військовослужбовець, відтак вона опікується двома онуками і заборона на виїзд з міста позбавить її можливості вивозити дітей на природу. Піти у відпустку, а відтак залишити місто також не має змоги, оскільки їй вже кілька разів було відмовлено у її наданні. Проте суддя Галаган задовольнив клопотання слідчих.
Також Галаган відсторонив чиновницю від посади. Ірина Сисак вказувала, що не зважаючи на своє поновлення, фактично підлеглих не має, вона сидить у пустому кабінеті не виконуючи будь-яких передбачених посадовою інструкцією функцій. Таким чином, позбавлена можливості впливати будь на кого зі свідків, підробляти або знищувати докази.
Тим часом обвинувальний акт щодо чиновниці надійшов до Ленінського райсуду. Суддя Олексій Мягкий призначив підготовче засідання на 10.00 год. 10 вересня.
Для зручності сприйняття інформації, ми підготували Timeline. Гортайте стрілочкою вправо, аби переглянути стрічку.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: