Розгляд земельних питань у міській раді Кропивницького завжди викликав багато дискусій, невдоволення населення, бізнесових і політичних “розбірок”. Зокрема, пересічним жителям міста досить складно зрозуміти причини системної появи МАФів у місті, адже «земельна» тема часто використовується депутатами й для підвищення власних політичних рейтингів. Продовжуючи вивчення теми малих архітектурних форм і тимчасових споруд у Кропивницькому, «Без купюр» поспілкувався з головою земельної комісії, депутатом міської ради (фракція «Рідне місто») Олександром Шамардіним.
Давайте розпочнемо з обов’язків і функцій голови земельної комісії міської ради… Наскільки вони є вирішальними для земельних проектів, що потрапляють на розгляд комісії?
Перш за все, голова постійної комісії з питань земельних відносин міської ради має організовувати роботу самої комісії, яка попередньо розглядає проекти рішень, надані земельним управлінням міської ради разом із висновками управління містобудування та архітектури, юридичного відділу. Саме ці управління розглядають і опрацьовують усю документацію з усіх земельних питань, також вони готують їх до винесення на сесію міської ради. До складу земельної комісії входять сім представників різних політичних сил, кожен з яких має абсолютно однакові можливості висловлювати власну думку. І тут важливо розуміти, що постійна комісія має суто рекомендаційні функції – жодних остаточних чи якихось впливових рішень комісією не приймається. Депутати тільки розглядають запропоновані виконавчими органами проекти… Перевірка законності усіх проектів рішень – прерогатива управління земельних відносин та управління містобудування й архітектури, де працюють фахівці й спеціалісти з цих питань. Це їхня робота, за яку держава їх забезпечує зарплатнею, на відміну від депутатів, які працюють на громадських засадах. Рішення земельної комісії носять суто рекомендаційний характер, але якщо у депутатів, які працюють у ній, виникають дискусійні питання, або сам проект суперечить нормам законодавства, то комісія обов’язково рекомендує такі проекти або направляти на додаткове опрацювання, або взагалі відмовити у подальшому розгляді. І про це керівник Управління земельних відносин доповідає на сесії.
Часто між членами комісії виникають суперечки?
Повторюсь, земельна комісія у своєму складі має представників майже усіх політичних сил, що представлені в міській раді: «Свободи», «Батьківщини», «УКРОПу», «БПП», «Опозиційного блоку», «Нашого краю» і «Рідного міста». Кожен із них перед черговим засіданням комісії обов’язково отримує від управління земельних відносин порядок денний засідання комісії з усіма проектами рішень. До того ж ці документи оприлюднені на офіційному сайті міської ради і з ними можна ознайомитися заздалегідь. З моєї особистої ініціативи інформація щодо порядку денного кожного засідання комісії також висвітлюється на сторінці комісії у Фейсбуці. Всі її члени мають однакову можливість із нею ознайомитися і висловити власну думку чи думку громади, яку вони представляють. Дискусії звісно бувають, але на засіданні враховується думка кожного. Земельні питання політизують вже під час сесійних засідань деякі депутати, яким постійно потрібен привід для власного піару. А все чому?! Тому що під час засідань сесій міської ради в залі перебуває багато журналістів, громадськість… Серед них є ті, які безпосередньо працюють на окремих «політиків» і приходять на сесію тільки з метою виконати замовлення – підмінити факти і «роздути» тему. Ви не можете не помітити, що на сесіях є депутати, які перед телекамерами готові критикувати всіх і все. Що вони й роблять. Хоча робочі засідання комісії проводяться саме для того, щоб розглянути усі дискусійні питання до сесії. Таку ж мету має і погоджувальна нарада у міського голови, де присутні усі голови постійних комісій і голови фракцій. Та чомусь деяким депутатам цікавіше висловлювати особисті думки й припущення безпосередньо на сесійному засіданні… Я ж звик працювати, а не говорити. Тож – кожному своє.
Скільки разів на місяць збираєте земельну комісію?
Комісія збирається кожної середи – 3-4 рази на місяць.
На вашу думку, склад земельної комісії і взагалі нинішня каденція міськради відзначилися погодженням якихось скандальних рішень, як, наприклад, затверджене більше десяти років тому 405-те?
Один із перших моїх кроків як голови комісії – придбання в депутатську кімнату, де проводяться засідання, камери відеоспостереження, і підключення її до системи онлайн-трансляцій заходів міської ради…
За власні кошти?..
Так. Я придбав і подарував міській раді потрібний, на мою думку, технічний засіб. Із тих пір кожен бажаючий може просто відкрити YouTube і дивитися зі звуком засідання в прямому ефірі, або ж відкрити архів і переглянути будь-яке з попередніх. Прозорість і відкритість у розгляді комісією земельних питань – важливий крок. Жодна депутатська каденція до цього не робила нічого подібного. Також важливо не плутати земельні рішення, прийняті багато років тому, і рішення міськради нинішньої каденції. Бо на сьогодні часто відбувається підміна понять і політичні маніпулювання.
Але ж є немало земельних ділянок, розданих в оренду і протягом останніх чотирьох років…
Що значить розданих?.. Земельні ділянки не можуть роздаватися так просто, вони рішенням більшості депутатів або передаються у власність, або ж затверджуються для набуття права власності (чи передачі в оренду) на аукціоні. А до цього документи перевіряються виконавчими органами міської ради. Порядок денний сесії формується виключно міським головою, до цього всі проекти рішень перевіряє юридичний відділ. Ви не можете не помітити, що багато земельних питань, які розглядаються депутатами в останні роки, стосуються учасників АТО та людей з інвалідністю. Немало рішень щодо продовження строків оренди земельних ділянок, на яких багато років ведеться якась діяльність. А є, наприклад, під МАФи, поява яких була необхідною для мешканців віддалених мікрорайонів. Так було на моєму окрузі в мікрорайонах Кущівки-Катранівки, де у людей не було навіть аптеки поряд, не те що магазинів, де можна було купити продукти і не їхати до центру. Вони неодноразово писали колективні звернення, щоразу піднімали цю тему під час зустрічей на окрузі… У депутатському корпусі є представники усіх мікрорайонів міста, вони спілкуються з мешканцями свого округу, знають їхні потреби й проблеми. Усі земельні рішення ухвалюються більшістю депутатських голосів.
Стосовно прозорості роботи комісії. Ми слідкуємо за засіданнями онлайн і не могли не помітити, що деякі питання розглядаються відразу після оприлюднення на офіційному сайті міської ради, а інші – через півроку і більше. Яким чином визначається пріоритетність питань і хто формує порядок денний засідань комісій і визначає, які питання розглядати, а які ні?
Порядок денний кожного засідання комісії формує управління земельних відносин і подає його на розгляд комісії разом із висновками управління архітектури та юридичного відділу. Відповідно, питання пріоритетності подання на розгляд – у їхній компетенції.
Нещодавня ситуація з оголошенням Генпрокуратурою підозри двом депутатам міської ради пов’язана з земельним питанням. Як ви прокоментуєте цей випадок?
Коментувати доречно тоді, коли з’являться факти чи підтвердження цим звинуваченням, а це справа слідчих органів і суду. А поки їх немає, вважати когось винним чи ні – не правильно, як і писати про це в ЗМІ. Бо ми читаємо тільки про оголошення підозри, а може статися й так, що слідство не має доказів або ж людину підставили… А в ЗМІ вже встигли поставити «тавро».
До чиїх повноважень належать функції зміни цільового призначення земельної ділянки? Наприклад, коли землю спочатку видають під гараж, а невдовзі на цьому місці з’являється МАФ…
Зміна цільового призначення земельної ділянки – це теж прерогатива всього депутатського корпусу, й лише після того, як такий проект пройде погодження в юридичному відділі, управлінні містобудування й архітектури та управлінні земельних відносин. Проблемні питання і проекти, що суперечать висновкам профільних управлінь, завжди обговорюються земельною комісією – вони можуть бути підтримані, а можуть і ні – остаточне рішення за сесією міської ради.
Ви особисто бачите в перспективі, що МАФів стане менше на вулицях нашого міста?
Це більше філософське запитання… В Україні ще не з’явилося жодного міста, в якому б вдалося прибрати і більше не ставити МАФи. Треба розуміти, що не просто змінити, тим більше ліквідувати, те, що будувалося протягом десятків років. Теоретично цього можна було б досягти при наявності чіткої і практичної Схеми комплексного розміщення тимчасових споруд. Цим документом можна було б, якщо не прибрати, то точно врегулювати розміщення МАФів – розробити єдиний стиль зовнішнього вигляду, який би підкреслював історичну складову міста, визначити місця, де можна, а де ні розміщувати їх, і загалом створити єдині правила. Не менш важливою є і функція контролю за дотриманням цих правил. Наскільки мені відомо, то профільні управління міської ради вже почали працювати над розробкою такої Схеми. А якщо говорити про МАФи у глобальному сенсі, то категорично вважати їх «вселенським злом» не можна. Подивіться на інший бік – робочі місця, податки, і найголовніше – доступність для людей можливості елементарно і недорого придбати продукти харчування поряд зі своїми домівками. Поспілкуйтеся з людьми у віддалених мікрорайонах нашого міста і зрозумієте їхню думку, і наскільки їм це важливо.
Це інтерв’ю стало першим із запланованих “Без купюр” у рамках проекту “Каденція”, присвяченого діяльності міської ради нинішньої скликання. На черзі інтерв’ю з іншими депутатами, зокрема й на основі спілкування з попередніми співрозмовниками. Аби читачі мали змогу самостійно співставляти інформацію з однієї і тієї ж теми від кількох різних осіб та робити власні висновки щодо їхньої компетентності та щирості. Долучитися до проекту можуть і наші читачі, надсилаючи свої запитання на електронну адресу видання [email protected] або в приватні повідомлення у Фейсбуці.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: