Не так давно у світі відзначали Європейський день парків, а в Кропивницькому в цей час не вщухало обурення варварською обрізкою тисячі дерев у парку “Перемоги”. І хоч не зрубали геть, як у Запоріжжі, але й шанси у кленів гостролистих вижити після такої обрізки, як стверджують фахівці, досить примарні. На щастя, ще жевріє надія врятувати 7 тисяч поки що вцілілих дерев у парку і сотні по місту. Ні, не тому, що міський голова напередодні сесії і мітингу небайдужих пообіцяв розпорядитися не обрізати дерева до кінця нинішнього року. Влада вже не раз присипляла пильність громадськості, але комунальники продовжували “кромсати” й пиляти.
Як приклад, ще два роки тому громадську активістку Надію Паливоду включили до складу комісії з обстеження зелених насаджень обласного центру, проте досить часто вона дізнається про знищені дерева вже постфактум. Зокрема, так було з цілим сквером по вулиці Академіка Тамма, в якому підприємці Онули, отримавши дозвіл міськради на вирубку 30 дерев під чергову «полосу» магазинів, спиляли півсотні. Тоді міські чиновники виправдовувалися, що підприємці обіцяли посадити більше молодих. І навіть посадили… Але замість півсотні листяних дерев, що слугували не лише джерелом кисню, а й затінку та природнім щитом між житловими будинками і жвавою дорогою з вихлопами автівок, на цьому місті ростуть туї.
Тож обіцянкам чиновників вже ніхто не вірить, містяни та громадські активісти намагаються не лише чинити опір, а й іти в наступ, звертатися до судів, указуючи на порушення українського законодавства.
Вони наголошують, що така обрізка по-кропивницьки є не “формувальною”, а нищівною для зелених насаджень.
Згіднo з наказoм №105 Мінрегіoнбуду, фoрмувальна oбрізка дерев прoвoдиться лише в рядoвих та алейних насадженнях. У парку-пам’ятці садoвo-паркoвoгo мистецтва місцевoгo значення, oб’єкті прирoднo-запoвіднoгo фoнду, яким є парк «Перемоги», немає пoтреби прoвoдити фoрмувальну oбрізку.
«Працівники КП «Єлізавета» фактичнo знищили величезну кількість дерев у парку, адже більшість пошкоджених рoслин – дерева пoрoди «Клен гoстрoлистий», який пoганo витримує сильну oбрізку і не віднoвлюється», – йдеться у зверненні ініціативної групи громадської ради при міській раді до Державної екологічної інспекції.
У свою чергу, в екологічній інспекції відповіли, що після отримання інформації, копій відповідних документів стосовно парку від Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА та міськради Кропивницького, а також після отримання погодження від Міністерства екології та природних ресурсів України на проведення позапланової перевірки КП «Єлізавета», підрахують завдані збитки.
Екоактивістка Надія Паливода зазначає, що справа перевірки досить довготривала, але наголошує, що в екоінспекції роблять усе, що потрібно.
Заради справедливості потрібно сказати, що в квітні міська рада Кропивницького вирішила 265-ту річницю з дня заснування міста відзначити висадженням саджанців 265 трирічних лип. 105 молодих дерев висадили на Ковалівці біля озера Копань, 71 – вздовж вулиці Кропивницького, і 79 в сквері Молодіжному, що на мікрорайоні Некрасівка. Однак дерева в нас висаджували і до цього, але прижилися й виросли з них – одиниці. А про нові парки взагалі годі говорити. Вже не кажучи про диспропорцію – сотні висаджених проти тисячі понівечених.
Сьогоднішній день може стати дуже важливим для вирішення проблеми варварської обрізки зелених насаджень, адже на ньому розглядатиметься відповідний проект рішення. Де стоятиме славнозвісна кома в рішенні «обрізати не можна помилувати»? Слово – за депутатами! Сподіваємося, вони візьмуть за приклад досвід Львова і Києва, де наклали мораторій на так звану формувальну обрізку. Зауважте, не на обрізку в цілому, санітарна без знищення крони проводилась і проводитиметься.
А щоб депутатам легше було прийняти рішення, ГО «Озеленення Кропивницький» та сайт «Без купюр» започаткували проект «Ой, чомусь не відросло», в якому зібрали наочні приклади того, скільки дерев загинули або залишились покаліченими після так званої формувальної обрізки комунальників. На фото також видно і молоді дерева, які явно не потребували омолоджувальної обрізки, і після такої зазнали тільки шкоди.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: