Тема обмеження часу пільгового проїзду для пенсіонерів за віком та за вислугою років із 10 до 15 години в будні, яку винесли на громадське обговорення в Кропивницькому, спричинила дискусію в соціальних мережах і шквал листів на адресу управління транспорту і зв’язку. Чому влада вже не вперше йде на цей непопулярний крок та про вірогідність скасування обмежень через суд йшлося в програмі “На часі” групи видань “Медіаколо” за участі начальника профільного управління міськради Віктора Житника і юристки та голови ГО “Наша рада” Євгенії Захарченко. Детальніше читайте в тексті далі або дивіться програму.
У регуляторному акті йдеться про необхідність скорочення бюджетних витрат на компенсацію перевізникам за безплатний проїзд та зменшення навантаження на транспортну систему в години пік. А ось, як Віктор Житник пояснив, чому саме зараз з’явилася така необхідність.
Чому зменшили видатки на транспортну сферу
“Левову частку надходжень до міського бюджету складає податок з доходів фізичних осіб (ПДФО – ред.). Держава вирішила забрати ПДФО військових і працівників усіх силових структур на оборону, що в умовах війни є зрозумілим. Це призвело до зменшення бюджету міста майже на 1 млрд гривень. Як наслідок, майже на 22 мільйони гривень менше передбачили управлінню транспорту як розпоряднику коштів на транспортну галузь”, – каже посадовець. – “Якщо в 2024 році ми сплатили комунальному підприємству “Електротранс” на компенсацію за перевезення пільгових категорій громадян 165 млн грн, то зараз маємо на це лише 143 млн грн”.
Загалом, за словами посадовця, у Кропивницькому окрім пенсіонерів за віком і за вислугою років є ще 30 категорій або 40 тисяч інших пільговиків, які мають право на безплатний проїзд у міському транспорті. Усіх разом майже 100 тисяч. Тобто половина від загальної кількості населення обласного центру. Тож наразі громадським транспортом користується більше людей, які не платять за проїзд, ніж платять. Відтак – комунальне підприємство працює у збиток. А для того, щоб воно працювало й надалі, виділяють кошти з бюджету, який суттєво зменшився – відповідно і видатків стало менше.
Законотворці граються в популізм?
“Хоча згідно зі статтею 19 Закону про державні стандарти та державні соціальні гарантії, виключно законодавство визначає пільги, зокрема і в сфері транспортних послуг. Однак пільги на проїзд пенсіонерів передбачені не законом, а підзаконним актом – постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 року”, – веде далі начальник управління. – “Вона вводить пільги для пенсіонерів за віком у міському пасажирському транспорті загального користування. А також зазначає, що Міністерству фінансів потрібно щороку передбачати на це видатки з державного бюджету для цієї категорії. В бюджетному кодексі сказано, що якщо місцеві бюджети мають спроможність, то можуть передбачати кошти на покриття витрат за пільгові перевезення цієї категорії”.
Він акцентує саме на слові “можуть” і звертає увагу на відсутність слова “зобов’язані”.
“От, поки ми могли, ми надавали можливості без обмежень”, – констатував посадовець.
Ведучий програми Андрій Клочек звернув увагу на дискусію в соціальних мережах, викликану намірами міськради, і поцікавився їх законністю в гості студії, юристки та голови ГО “Наша рада” Євгенії Захарченко. А також запитав, чи не йдеться в такому випадку про дискримінацію окремої категорії пільговиків?
“Річ у тому, що ці соціальні гарантії є додатковими. На сьогодні справді немає закону, який би надавав пільги в міському громадському транспорті загального користування пенсіонерам за віком або за вислугою років. А постанова 1993 року – це анахронізм. Вона суперечить чинному законодавству. Коли в 2021 році виконавчий комітет прийняв рішення, яким установив пільговий проїзд з 10 години до 15, як хоче зараз, його скасував у січні 2022 року Кіровоградський окружний адміністративний суд. Позивачка зазначала, що її дискримінують і порушено процедуру обговорення цього регуляторного акту. Бо виконанком не вважав його таким. То суд хоч і скасував рішення, не встановив дискримінації, а зазначив, посилаючись на велику кількість нормативних документів, що це регуляторний акт. Тому мав прийматися іншим чином. Шляхом оприлюднення, обговорення, щоб люди надали свої доповнення, зауваження і заперечення. І тільки після цього рішення про обмеження пільгових перевезень могло бути прийнято”.
Тож вона конкретизувала, що рішення скасували через недотримання на той час виконавчим комітетом міської ради визначеної законом процедури. Цього разу міська влада пішла визначеним законом шляхом.
На думку юристки, народні депутати повинні перестати гратися в популізм, а прийняти закон, який конкретно визначатиме джерело коштів для покриття витрат на пільговий проїзд пенсіонерів за віком.
“Тоді такі обмеження дійсно суперечитимуть законодавству. А якщо порахувати зараз, що у нас тільки 52 тисячі песіонерів за віком. Із них, за інформацією роботодавців, 22 тисячі – працюють… То навіть якщо ми монетизуємо і порахуємо проїзд для кожного пільговика по 10 гривень туди і назад, то на рік це вийде величезна сума…”, – розводить руками юристка.
Кого возитимуть великі автобуси і чи буде взагалі кому возити?
Натомість ведуча програми Наталя Кривошей зачитала аргументи проти обмежень пільгового проїзду пенсіонерів голови Громадської ради при Кіровоградській ОВА Анатолія Войного, які він оприлюднив у соцмережах.
“Треті граблі” від виконкому Кропивницької міської ради, або “пільговий” проїзд пенсіонерів у комунальному транспорті (КП “Електротранс”) з 10.00 до 15.00 у будні… Наступлять…? 1. Діти й онуки САМЕ пенсіонерів захищають зараз нашу державу! 2. На виробництві, у тилу, на робочих місцях воїнів ЗСУ замінили САМЕ пенсіонери й частково ВПО… Робочий день триває не з 10-ї ранку до 15:00… 3. Пенсіонери допомагають своїм синам і донькам, онукам і онучкам в ЗСУ, волонтерять (і не тільки з 10 до 15 години в будні). 4. У ЦНАП, поліклініки, лікарні, комунальні служби тощо, де “талончики” і черги після 10 години реально отримати послуги…? 5. За онуками-правнуками дітей, які працюють, пенсіонери доглядають і можуть доглядати тільки після 10 години й до 15-ї? 6. Якщо КП “Електротранс” (під кредитні гарантії КМР) отримало десять 180-місних “гармошок”: місця пенсіонерам там немає? І кого ці “гармошки” будуть возити у робочі години? Всі ми були колись дітьми й, дай Боже, кожному дожити до поважного віку!”, – зазначив у публічно Анатолій Войний.
На це Віктор Житник пояснив, що автобуси, в тому числі на 180 пасажирів, як і інший транспорт, дійсно є, але водити його нікому. Саме відсутність водіїв – це ще одна з проблем, чому ввесь комунальний громадський транспорт не може виїхати на маршрути – особливо в час пік.
“У нас до війни 36 автобусів виїжджали на маршрути в першу і другу зміни. І 40 тролейбусів виїжджали у дві зміни. Зараз виїжджають 32 тролейбуси й 29 автобусів. Так, ми придбали транспорт дуже великий, здатний перевозити до 180 людей. Немає водіїв. Приходять влаштовуватися на роботу, але коли дізнаються про рівень зарплати, що потрібно ставати на військовий облік – на цьому всі переговори про працевлаштування в КП “Електротранс” закінчуються. Тому, якщо ви є користувачами нашого громадського транспорту, то неодноразово чули оголошення, що потрібні водії тролейбусів, автобусів, кондуктори. У нас є не дуже перенавантажені автобуси, вони їздять без кондукторів. Але уявіть, яке це навантаження на водія”, – каже чиновник.
На запитання, чи є через непропорційне співвідношення пасажирів, які оплачують проїзд і які не оплачують, заборгованість із заробітної плати працівникам “Електротрансу”, начальник управління заперечив, але акцентував, що і зарплата на підприємстві не відповідає рекомендаціям Міністерства регіонального розвитку.
Обмеження пенсіонерів чи обмеження одиниць транспорту: чи є з двох зол менше?
Євгенія Захарченко зауважила про недостатню поінформованість населення з приводу причин рішення про обмеження пільгових перевезень.
“Я коли чую, що в нас 52 тисячі пенсіонерів, з них 22 тисячі працюють… В них є роботодавці, які могли б піти назустріч і організувати питання з проїздом. Я розумію, що не від хорошого життя вони працюють на пенсії. Якби ці цифри люди бачили перед тим, як опублікували проєкт рішення, то обурення було б меншим”, – вважає юристка.
Віктор Житник зауважив, що всю необхідну інформацію підготують до громадських обговорень і транслюватимуть на великому екрані. А щодо закидів про те, що відсутність валідаторів у громадському транспорті не дозволяє підтвердити точну кількість пільговиків, посадовець розповів, як здійснюється контроль за допомогою квитків.
Також, за його словами, є повна впевненість у тому, що вже невдовзі в міському громадському транспорті Кропивницького таки з’являться валідатори й відповідно можливість електронної оплати за проїзд. Тоді всі, хто мають пільги, повинні будуть звернутися до Департаменту соціального захисту за карткою для пільгового проїду в громадському транспорті. Яка і дозволить зчитувати інформацію про кількість перевезених пільгових пасажирів та зніме питання про завищені цифри перевезених пільговиків.
Чекати е-квитка залишилося недовго, але чи дадуть валідатори дані про точну кількість пільговиків
Проте, за словами Віктора Житника, навіть у містах де ця система вже діє, є проблема з обліком. Бо люди просто не звертаються за цими картками.
“Колеги з Черкас і Полтави кажуть, що пенсіонери заходять й на жодні валідатори не зважають, показують пенсійне посвідчення. Бо практика показує, що на отримання відповідної картки пасажира треба час, це черги. Львів давав оголошення в пресі, що всі, хто мають пільги на проїзд, зверніться, де можна їх отримати”, – розповів про досвід інших міст і складнощі з обліком пасажирів-пільговиків начальник управління транспорту.
Але, як зазначила Євгенія Захарченко, при цьому Львів отримав релевантну інформацію й збирається обмежити кількість безплатних поїздок за картками, бо деякі містяни зловживали й передавали їх рідним, які не мають пільг. А у Вінниці, за її словами, контролер сам підходить до пільговиків зі зчитувальним приладом. Якщо немає картки й не сплатив за проїзд, складає адмінпротокол про штраф.
Міська рада готова дослухатися до думки містян?
“Якщо результати громадського обговорення будуть не на користь обмежень, що далі?”, – запитала у Віктора Житника Наталя Кривошей.
Він переконує, що міська рада готова дослухатися до думки містян, проте називає кілька “але”…
“Якщо громада так вирішить, то буде пільговий проїзд із 6 до 23 години. Але видатки “Електротрансу” в першу чергу йтимуть на виплату заробітної плати й сплату податків, бо за несплату передбачені великі штрафні санкції. А також на придбання палива, паливно-мастильних матеріалів, електроенергії, бо транспорт по-іншому не зможе їздити. Та доведеться економити на ремонті”, – чого, на його думку, робити не можна, бо на новий транспорт у бюджеті коштів немає, а нинішній може зупинитися або доведеться скоротити кількість транспорту на маршрутах. – “Дай Боже, щоб війна закінчилася, щоб не було жорстких вимог до бронювання. Бо поки що ми можемо забронювати тільки 50% працівників. Тоді ми зможемо забезпечити більшу кількість транспорту. Ми хочемо вирішити ці питання. На жаль, держава дає пільги і не думає, як місцеві бюджети такі пільги потягнуть. І ось, у нас уже майже 100 тисяч пільговиків. У нас є лист від Мінрегіону, що ми повинні переглянути зарплати працівників транспортної сфери, але не можемо цього зробити, бо підприємство не заробляє сьогодні таких коштів і бюджет не може надати такої підтримки”.
На зауваження про підвищений тариф він зазначив, що це дає лише 26 додаткових мільйонів гривень на рік. Тоді, як з бюджету на транспортну сферу виділили на 22 мільйони гривень менше. При цьому відзначив суттєве зростання цін на паливно-мастильні матеріали, електроенергію, запчастини й таке інше.
“Тому ми робимо все, щоб пасажир міг прибути в місце призначення. Ми навпаки вдячні людям, які працюють, бо з їхньої зарплати ідуть відрахування до місцевого бюджету і завдяки цьому взагалі транспорт має змогу працювати. Але в нашому місті цих надходжень не так багато, щоб забезпечити всі потреби”, – пояснює Віктор Житник причину непопурярного рішення, але й обнадіює, що воно може бути тимчасовим.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: