“Друзям все, а ворогам – закон”. Відомий принцип диктатора Франсіско Франко, схоже, став життєвим кредо українських чиновників. Особливо тих, які мають відношення до тендерів, а відтак – і до десятків мільйонів бюджетних гривень. Обходити систему публічних закупівель, вірогідно, вже втомилися. Тож, вочевидь, вирішили просто не помічати очевидних порушень у діях компанії, що неодноразово отримувала держпідряди.
“Непомітне” порушення “депутатської” компанії
Створене у 2003 році приватне підприємство «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд» на території Кіровоградщини знають як досить успішного підрядника. Не розмінюючись на дрібні замовлення, фірма, заснована нині вже екс-депутатом Кіровоградської обласної ради від «Батьківщини» та «Партії регіонів» Василем Вінницьким, вже півтора десятиліття активно змагається за бюджетні фінанси. Так, із 2008-го року підприємство встигло підписати 42 угоди на 163,19 мільйонів гривень.
Зараз компанією володіє син Василя Вінницького – депутат Подільської районної у місті Кропивницькому ради від БПП «Солідарність» Віталій Вінницький.
На початку осені Управління капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації провело відкриті торги і віддало підряд на проведення теплосанації сільської школи ПП «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд». За документами компанія повинна капітально відремонтувати будівлю Торговицької ЗШ І-ІІІ ступенів ім. Є.Ф. Маланюка Новоархангельської районної ради за 6,7 мільйонів гривень. За вказану суму підприємство проведе демонтажні роботи, утеплить фасади мінеральними плитами і оздобить їх декоративним розчином по технології CEREZIT, крім того облаштує відливи, водостоки і парапети, а також проведе теплоізоляцію перекриття покрівлі.
У компанії на цих торгах було двоє конкурентів. Один з них – ПП “Ялик” білоцерківського підприємця Вадима Трищева. Пропозиція «Ялика» виявилась на 14 тисяч гривень дешевшою за «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд», але її було відхилено тендерним комітетом через невідповідність кваліфікаційним вимогам замовника.
Хоча відхилити якраз мали б пропозицію “ВТ Кіровоград-Трансгазбуд”. Бо за три місяці до оголошення замовником відкритих торгів, адмінколегія Кіровоградського обласного територіального відділення АМКУ визнала ПП «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд» винним у вчиненні антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів. Якщо простіше, то підприємство тоді оштрафували на 68 тисяч гривень – за змову з іншою компанією на закупівлі будівництва радіотелевізійної передавальної станції Сумської філії Концерну РРТ.
В Законі “Про публічні закупівлі” чітко сказано – такій фірмі повинні були відмовити в праві участі у закупівлі.
Секретар тендерного комітету управління капбудівництва Кіровоградської ОДА, однак юрисконсульт Євгеній Богушевич порушень не помічає. Пояснює, за їхніми даними наразі ПП «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд» оскаржує рішення адмінкомісії АМКУ в суді, тому на антимонопольний комітет при прийнятті рішення і не зважали.
«Нам не було чого пред’явити учаснику, вони зараз в судах, вирішують це питання», – прокоментував позицію управління посадовець.
Категорично не погоджується з даним трактуванням представниця антикорупційної громадської організації Transparency International Україна, координатор регіонального напряму проекту DOZORRO Анастасія Ференц. Роз’яснює – замовник просто не виконав вимоги чинного законодавства.
Постійність – ознака стабільності?
«Учасник в складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.09.2019 № 97 за підписом директора В.О. Муляренко про те, що ПП «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд» протягом останніх трьох років не був притягнений до відповідальності за порушення… По суті – надав недостовірні відомості. Зі свого боку замовник мав право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їхньої компетенції. У разі ж отримання достовірної інформації про невідповідність учасника вимогам кваліфікаційних критеріїв, замовник мав би відхилити цю тендерну пропозицію. Однак цього не було зроблено. Тож маємо факт – недотримання чинного законодавства як зі сторони учасника так і зі сторони замовника», – наголошує Ференц.
Це вже не перше неоднозначне рішення управління капітального будівництва Кіровоградської ОДА прийняте на користь ПП «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд». Минулоріч підприємство отримало замовлення на будівництво Долинського групового водопроводу. Конкурент – ТОВ підприємство «Арталекс» – було готове виконати роботи за 18,1 мільйонів гривень. Але управління цю пропозицію відхилило. Підписало договір з «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд» вартістю у… 21,7 мільйона гривень. Тобто дешевшу пропозицію відкинули. Дорожчу на понад 3 мільйони – погодили. Логічно?
В обгрунтуванні відхилення управління посилалось на листи від Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати та Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Це дуже дивно, бо висновок торгово-промислової палати є лише таблицею усередненої вартості поліетиленових труб різного діаметру та товщини і не містить жодних відсилок на ціни матеріалів у тендерній документації, поданій на торги. А у висновку експертного дослідження, здійсненого Кропивницьким відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, узагалі підтвердується, що вартість основних будівельних матеріалів та виробів необхідних для виконання робіт, запропонованих ТОВ підприємство ‟АРТАЛЕКС”, відповідають середньоринковим цінам по регіону.
Тож замовник не лише не навів обгрунтованих підстав для відхилення ТОВ підприємство ‟АРТАЛЕКС”, а й по суті, проігнорував висновок Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який самостійно і замовляв.
Відтак будівництво Долинського групового водопроводу опинилося в руках «ВТ Кіровоград-Трансгазбуд». Але й це ще не все. Бо попередній підписаний договір, за яким компанії вже виплачено 5,01 мільйонів гривень, розірвано. І підписано за переговорною процедурою (це коли нові відкриті торги не проводять, а звертаються одразу до потрібного виконавця, – авт.) новий контракт на те саме будівництво, однак вже на суму 22,53 мільйони гривень. Тобто, дорожче ще на майже мільйон гривень.
Замовник пояснює це… перерахунком кошторису в частині розрахунку середньої заробітної плати працівників, задіяних на будівництві.
Експертка Transparency International Україна Анастасія Ференц каже – це може свідчити про уникнення відкритих торгів:
«Зазначена управлінням стаття Закону вказує на потребу здійснити додаткову закупівлю в того самого постачальника з метою уніфікації, стандартизації або забезпечення сумісності з наявними роботами, якщо заміна попереднього виконавця може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням. Проте в обгрунтуванні було зазначено зовсім іншу причину, яка не підтверджує застосування переговорної процедури…”
Підтверджує висновки експертки й моніторинг закупівлі, проведений Держаудитслужбою.
Начальник управління Сергій Проненко коментувати ситуацію під запис відмовився. І послався на можливе невірне трактування журналістом наданої інформації. Директор же “ВТ Кіровоград-Трансгазбуд” Володимир Муляренко каже – ніяких преференцій від управління в компанії немає. І з водопроводом – все добре, роботи по будівництву тривають, прокладено уже практично всі труби.
Компанія нині вже отримала понад 15 мільйонів гривень за «переговорний договір» по Долинському водогону та 47,88 тисяч за укладений всупереч рішенню АМКУ контракт на капремонт будівлі Торговицької школи. Фірма продовжує брати участь у відкритих торгах, надаючи замовникам неправдиву інформацію про непритягнення до відповідальності за вчинення антиконкурентних дій. Хоча, нагадаємо, не мала б бути учасником закупівель взагалі.
Просто порушень чомусь ніхто не помічає.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: