Минулого тижня стало відомо про перевірки притулків “Дім милосердя” в Кропивницькому та “Затишна оселя” в Аджамці Кропивницького району – двох дієвих благодійних організацій з відмінною репутацією, які багато років очолюють Володимир Лєбедєв та Валерія Кривошапка. Відео на фейсбук-сторінці журналістки Олени Бринзи про те, як перевіряльники без попередження прийшли до “Дому милосердя”, викликало шквал критики користувачів соцмереж і лідерів громадської думки на адресу влади. Аналогічна реакція була й на відео Валерії Кривошапки. На ньому вона ділилася враженнями від перевірки й почутими зауваженнями на кшталт відсутності укриття в приміщенні, яке жінка відбудовувала власними силами й коштом благодійників. А замість конструктивних порад, які дозволили б покращити роботу, почула критику та знецінення. Чиновникам після резонансу довелося пояснити раптову увагу до благодійних організацій, які допомагають стареньким та знедоленим без жодної копійки з бюджету.
Вчора, 31 березня, під час брифінгу в ОВА директор Департаменту соціального захисту населення Олександр Догаров розповів, що моніторинг надання соцпослуг відбувається по всій країні з ініціативи Міністерства соціальної політики України та Національної сервісної служби. Вони стосуються не тільки комунальних, а й недержавних установ. Відповідні доручення отримали обласні військові адміністрації. У зв’язку з чим начальник Кіровоградської ОВА підписав розпорядження про перевірку закладів, які надають соціальні послуги в Кіровоградській області. У разі виявлення недоліків, робочі групи, за його словами, проводять роз’яснювальну роботу з персоналом або організовують необхідні тренінги з підвищення кваліфікації. Хоча Валерія Кривошапка писала, що їй пригрозили штрафом.
Перевірки триватимуть до 10 квітня, після чого ОВА направить звіт до Мінсоцполітики.
Директорка департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Юлія Вовк підбила підсумки перевірок міських закладів соціального захисту. Загалом у Кропивницькому перевірили сім комунальних, один недержавний та чотири приватні суб’єкти господарювання. Це:
– Кропивницький міський центр соціальних служб,
– Кропивницький міський територіальний центр соціального обслуговування,
– Соціальний гуртожиток для дітей-сиріт,
– Центр обліку та тимчасового перебування бездомних осіб,
– Два міських гуртожитки,
– Центр запобігання та протидії насильству,
– Громадська організація “Відчувай”,
– Благодійні фонди “Милосердний Самарянин” та “Будинок допомоги милосердя”.
За її словами, комунальні заклади та ГО “Відчувай” відповідають державним критеріям. Вони мають необхідні установчі документи, а їхній персонал працює згідно з чинним законодавством. Але в міському гуртожитку №2 необхідно встановити сучасну систему пожежної безпеки. Деякі заклади не мають власних укриттів, тому їхні підопічні користуються сусідніми сховищами.
Моніторинг чотирьох недержавних суб’єктів господарювання виявив, що більшість із них не внесені до реєстру надавачів соціальних послуг. Юлія Вовк назвала це порушенням законодавства. Єдиним закладом, який надав усі необхідні документи, став благодійний фонд “Милосердний Самарянин”. Представникам цих організацій рекомендували зареєструватися надавачами соціальних послуг.
“Без купюр” поцікавився, який порядок реєстрації надавачів соціальних послуг, і з’ясував, що для цього потрібно подати органам влади для занесення у відповідний реєстр такі документи. Це значною мірою пояснює, чому благодійні організації, які безоплатно допомагають нужденним і не отримують жодної підтримки з бюджету, не поспішають отримувати офіційний статус надавача. Адже держава, яка нічим їм не допомагає, заганяє їх в бюрократичні рамки. Наприклад, організації, які самі залучають благодійну допомогу, щоб годувати безхатьків, повинні мати дозвіл на організацію харчування або договір із постачальником продуктів. Або ж доводити, що санітарні умови в приміщенні хостела “Дому милосердя” для людей, які потрапили у кризові ситуації, відповідають нормам. Це при тому, що багатьох із них сюди привозять з вулиці.
Обов’язкові документи:
1. Заява за встановленою формою (додаток 3).
2. Перелік соціальних послуг з їх описом, обсягом, умовами та порядком отримання (додаток 4).
3. Інформація про результати перевірок органами контролю (за наявності).
Додаткові документи (за бажанням):
4. Штатний розпис та трудові договори з працівниками.
5. Документи про освіту, підвищення кваліфікації, атестацію працівників.
6. Посадові інструкції працівників.
7. Медичні книжки працівників.
8. Довідка ДПС про відсутність податкової заборгованості.
9. Документ на приміщення (право власності або користування).
10. Висновок щодо доступності приміщення для людей з інвалідністю.
11. Інформація про адаптацію приміщення (якщо неможливо повністю пристосувати).
Додаткові документи для певних видів соціальних послуг:
Якщо послуги передбачають проживання, перебування, кризову допомогу або харчування, додатково можуть знадобитися:
12. Санітарно-епідеміологічний висновок щодо приміщень.
13. Декларація пожежної безпеки.
14. Публічний звіт про діяльність (для надавачів із досвідом понад 3 роки).
15. Документи на організацію харчування (дозвіл або договір із постачальником).
16. Документи на транспортні послуги (свідоцтво про реєстрацію ТЗ або договір).
17. Договір із медзакладом або ліцензія на медичну практику (для послуг догляду за людьми з тяжкими захворюваннями).
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: