Питання реконструкції міської Набережної не сходить зі шпальт ЗМІ та постійно обговорюється у соцмережах. Чимало політиків встигли пропіаритися на цьому господарському питанні. «Без купюр» розбирався як планують змінити центральну частину міста, яким є обсяг робіт та проблем.
Ще позаминулого року міське управління ЖКГ повідомляло, що в планах міської влади облаштування велодоріжок в рамках реконструкції Набережної і що проект вже готує управління архітектури. Неодноразово наголошувалось – масштабність робіт потребує значних капіталовкладень. Проте вже на початку 2017-го почалась піар-кампанія громадської організації екс-депутата міськради від «Партії регіонів» Артема Стрижакова на підтримку проекту з реконструкції Набережної. За кошт Громадського бюджету, по-суті того ж бюджету міста, пропонувалось відремонтувати відрізок Набережної у центральній частині міста. Деякі користувачі соцмереж тоді кепкували, що на рекламу проекту Стрижакова залучили майже ту суму, яку просили з бюджету. Пояснення чиновників, що мільйона гривень Громадського бюджету на реконструкцію не вистачить, «розганялось» у соцмережах як відмова влади фінансувати проект. Ми спробували розібратись що означає привести до ладу Набережну Інгулу.
ПРОЕКТ
19 лютого міський голова Кропивницького затвердив робочу групу, що опрацьовуватиме масштабний проект. До її складу увійшли чиновники, депутати, нардеп, архітектори, політики. Наразі управління архітектури підготувало базовий проект реконструкції, що охоплює простір від вулиці Михайлівської до Ковалівки.
Начальник управління архітектури й містобудування міськради Кропивницького Вадим Мездрін розповів «Без купюр», що проектом передбачається облаштування на Набережній кількох зон відпочинку.
Дитяча зона – для відпочинку родин з дітьми пропонують відвести ділянку Набережної навпроти податкової й облаштувати там ігрові майданчики, Kids clab-зону, лего-зону, батутний водний парк, велику батутну зону.
Територію біля вулиці Михайлівської, де минулоріч почали висаджувати дерева, пропонується й надалі озеленювати й тим часом використовувати її як фестивальну – облаштувати переносну сцену, місце під графіті та молодіжну творчість.
Спортивна зона охоплюватиме Набережну з боку спортшколи, факультету фізвиховання ЦДПУ та стадіону, що починають реконструйовувати. Тут пропонується розмістити спортмайданчики, велопарк, скалодром, ролером, скейтпарк, вуличні тренажери.
– У центрі можна облаштувати алею, частину якої займатимуть любителі роликів, скейтів, велосипедів, іншу – під бігові й пішохідні доріжки. Одне коло займає один кілометр, що зручно для пробіжок, – розповідає головний архітектор.
Велодоріжка пролягатиме від вулиці Київської аж до Ковалівки.
Простір по-іншу сторону Великої Перспективної теж пропонується розбити за функціонуванням.
У центральній частині міста планують облаштувати арт-зону, призначену для громадського відпочинку, культурного дозвілля, мистецьких заходів.
– Цю зону можна облаштувати Wi-Fi, озеленити за рахунок ландшафту, щоб можна було прийти пофотографуватися чи посидіти з ноутбуком. Встановити різноманітні скульптури, наприклад, пам’ятник сміху, чи щось подібне, – розповідає Вадим Мездрін.
Щодо огорожі річки, проектом пропонується відійти від такої практики й облаштувати парапети, попередньо подбавши про безпечність.
Доріжку від центру, до вулиці Острівської й далі до Ковалівки планують визначити як зону тихого відпочинку та прогулянок, облаштувавши пішохідні та велодоріжки, лавки, зовнішнє освітлення.
Козачий острів традиційно відводять під мистецько-фестивальні заходи.
Територію в районі Ковалівки пропонують визначити як паркову зону для пасивного відпочинку біля води та пікніків на галявинах. Газони планують підсіювати травою, доріжки вимощувати щебенем. Проектом передбачені й об’єкти обслуговування території – вбиральні, душові, антивандальні урни.
ПРОБЛЕМИ
Нагальними сьогодні є проблеми забруднення річки й застарілих комунікацій.
– Потрібно робити аналіз води загалом усієї річки аби визначити як її привести в нормальний стан. Крім того, в аварійному стані сьогодні Ковалівка. За 5-10 років матимемо екологічну проблему. Ґрунтові води піднялись, а комунікації залишились у воді. Строк їх експлуатації на 80% себе вичерпав. Логічно, якщо робити благоустрій Набережної, починати треба з комунікацій, щоб завтра не перекопувати відремонтоване сьогодні, – пояснює начальник управління архітектури.
ФІНАНСУВАННЯ
Для втілення проекту потрібно виконати цифрову зйомку території в 500-сотому масштабі, отримати технічну документацію від балансоутримувачів комунікацій та багато іншого.
У міському бюджету на початок робіт закладено 3 мільйони гривень та ще 998 тисяч гривень в рамках Громадського бюджету.
За інформацією посадовців, фінансування на масштабну реконструкцію із держбюджету обіцяє залучити нардеп Костянтин Яриніч. Нібито мова йде про 25 мільйонів гривень, що можна отримати в рамках фінансування проектів Кабміну. Проте, аби подати кропивницький проект на захист в Кабміні, протягом 2 двох місяців необхідно виконати технічний проект.
Сам нардеп на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив, що «особисто доклав зусиль для виділення з держбюджету цільової субвенції у 25 млн грн. для повноцінної реконструкції набережної. Однак управлінням архітектури дотепер не було запропоновано концепції повноцінної реконструкції центральної набережної».
На запит «Без купюр» в Мінрегіонбуді повідомили, що саме цільової субвенції у 25 млн грн. для обласного центру в держбюджеті 2018 року не передбачено.
В Мінфіні на наш запит роз’яснили, що в держбюджеті передбачено бюджетну програму на заходи соц.-економрозвитку територій країни у сумі 5 млрд грн. Їх розподіл здійснюватиметься комісією, половину якої складають члени Бюджетного комітету ВРУ. На підставі рішення цієї комісії Мінфін подасть Кабміну пропозиції щодо розподілу коштів місцевим бюджетам. То ж, чи отримає обласний центр фінансування, стане відомо лиш за результатом розгляду Кабміном проекту.
ЩО ДАЛІ
Найближчим часом у міськраді планують замовити технічний проект з реконструкції Набережної. Аби встигнути в такі стислі терміни, закупівлю робіт проводитимуть через допорогову процедуру, тобто на суму менше півтора мільйони. А тим часом проводитимуться відкриті засідання робочої групи з реконструкції Набережної та прийматимуться пропозиції й зауваження щодо запропонованого проекту.
Фото «Без купюр» , скріншоти з проекту і відео надали в управлінні архітектури
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: