Сьогодні о півночі було терміново зібрано засідання РНБО, під час якого Президент Петро Порошенко просив Верховну Раду розглянути на позачерговому засіданні в понеділок рішення про запровадження воєнного стану в Україні. У зв’язку із ситуацією на Азовському морі Збройні Сили України привели у повну бойову готовність.
Як відомо з повідомлень Міноборони, 25 листопада в районі Керченської протоки в Чорному морі прикордонні катери ФСБ РФ відкрили вогонь на ураження по корабельній групі ВМС України. В результаті, за даними ВМС, росіяни захопили три кораблі й поранили 6 українських військовослужбовців. Доля моряків з кораблів ВМС ЗСУ, які були захоплені російськими службами, Україні невідома.
Згідно зі статтею 19 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, в умовах воєнного стану забороняються проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування; проведення всеукраїнських та місцевих референдумів; проведення страйків, масових зібрань та акцій.
В зв’язку з цим чимало політиків та лідерів громадської думки висловили припущення щодо намірів чинного Президента відтермінувати вибори. Водночас у Центральній виборчій комісії повідомили «Українській правді», що питання виборів в умовах воєнного стану, якщо він буде введений в Україні, залежить від того, які варіанти для цього визначені в указі президента, який сьогодні має розглянути Верховна Рада.
Ми зібрали думки та заяви з приводу ситуації в Керченській протоці та реакції влади політиків та лідерів громадської думки в Україні та області.
Президент України Петро Порошенко на офіційній сторінці у Фейсбуці зазначив, що запровадження воєнного стану жодним чином не передбачатиме дій за межами суверенної території України. Воєнний стан не означає оголошення війни. Він запроваджується виключно для оборони України.
«Я звертаюся до вас, шановні ветерани, бути напоготові. Ми маємо в найкоротший термін забезпечити усі необхідні заходи для того, щоб зупинити ворога і захистити нашу державу», – таку цитату наведено на сайті Президента України.
Екс-міністр оборони Євгеній Марчук назвав ситуацію тривожною та порадив військовим і цивільному населенню прочитати закон про особливості воєнного стану.
“Дуже тривожна ситуація. Наберімося терпіння і прочитаємо Закон про правовий режим воєнного стану. Що це означає для військових, для цивільних громадян і для держави в цілому, уважно(!!!) читаємо тут: zakon.rada.gov.ua/ Але після того, як подивимось відео. www.facebook.com/” – пише Євгеній Марчук
Екс-міністр оборони, лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко висловлює здивування, чому влада тільки зараз ініціює введення воєнного стану.
“РНБО. Акт воєнної агресії. Режим воєнного стану. На всій території України, чи в кількох областях, ще неясно, але це питання вкрай важливе і рішення має бути обгрунтованим. Мобілізація оборонних зусиль зараз потрібна, це факт. Сподіваюся, лише оголошенням воєнного стану засідання РНБО не обмежиться. Має бути сьогодні ж затверджено план конкретних дій на ключових напрямах. І головне, щоб потім це було зроблено. Тоді все буде логічно і вірно.
P.S. Риторичним залишається питання: Чому воєнний стан не було введено в 2014-му і чому тоді ті ж самі керівники вигадували нам будь-які причини, аби не мобілізувати країну для оборони, як того вимагає Закон? Пригадуєте, чим нас тільки не лякали, в тч припиненням співпраці з МВФ та іншими казками? Але це питання вже ставитимуть слідчі прокуратури, трохи пізніше”, – зауважив Анатолій Гриценко
Сумніви щодо справності воєнного стану висловив екс-журналіст “Слідство. Інфо” Дмитро Гнап, який нещодавно оголосив про наміри балотуватися в Президенти.
“Коротка інструкція, як перевірити чи справжній в країні воєнний стан:
“1-й крок: Чи є рішення РНБО та указ президента про введення воєнного стану?
ви знаходитесь тут
2. Чи є схвалення воєнного стану Верховною радою?
3. Відбулося закриття кордонів з росією та розрив дипломатичних стосунків?
4. Відбулася зупинка торгівлі з росією?
5. Відбулися затримання та арешт Медведчука, Бойка, Мураєва, Новинського, Труханова?
6. Чи звільнений з посади і затриманий Сергій Семочко?
7. Чи накладено арешт на російські бізнес-активи в Україні?
8. Чи відбулась передача мовлення каналу Інтер, 112-го каналу, каналу NewsOne та каналу “Наш” під контроль Національного Суспільного телебачення України?Вітаємо, режим справжнього воєнного стану активовано!”
Нардеп Мустафа Найєм висловив думку, що, на жаль, у нашій країні часом складно зрозуміти, де війна, а де гра й “договорняк”.
“Все сучество этой войны в том, что никогда до конца непонятно, где реальность, а где игра. Где «торговля на крови», а где мы даром отдаем врагу наши заводы, шахты и комбинаты. Где Виктор Медведчук представитель Украины, а где он же – кум президента страны-агрессора дома в гостях у президента Украины. Где вообще на самом деле воюют, а где – договорняк. И, наконец, где на нас действительно напали, а где, пользуясь случаем, банально откладывают выборы.
Но независимо от того, как это выглядит, ты точно знаешь, что война-то само по себе идёт, уже четвёртый год, настоящая – ты сам видел; и где-то там, на фронте, в окопах уже который месяц сидит обычный парень, физически защищая собой наши границы. А где-то здесь, на мирной территории его ждут мать, жена и ребенок. А ты в какой-то очень конкретный момент должен сделать выбор: нажать эту чертову зеленую кнопочку и поддержать этого парняя или продолжить копаться в своих сомнениях.
Ждём в парламенте указ президента о введении военного положения. В документе президент должен указать ОБОСНОВАНИЕ необходимости введения военного положения, ГРАНИЦЫ территории, на которой оно вводится, а также СРОК его введения. Помимо этого, в документе должен быть указан исчерпывающий перечень конституционных прав и свобод граждан, которые временно будут ограничены.
Внеочередное заседание должно состояться уже сегодня, в 16-00. Кнопочки будем жать в закрытом режиме.
#RussiaAttacksUkraine”, – підсумував Мустафа Найєм
На місцевому рівні думки громадськості також розділилися.
“Роздуми вранці.
Моя думка. Листаю стрічку новин. Аудиторія фб поділилася на дві категорії:
1) всьо пропало бо виборів не буде – зрада;
2) підтримка введення військового стану.
Я не прихильник введення військового стану з метою перенесення виборів. Я не прихильник договорняків і політичних інтриг.
Але, вибачте, якщо втратити державність, то які там уже вибори? Де їх проводити і з ким?
Для мене, як громадянина, головне і найперше – це Україна.
Все інше буде. І по графіку. Терпіння нам усім, сили та мудрості!” – директор Обласного контактного центру та ГО “Центральноукраїнський антикорупційний офіс” Андрій Лаврусь
Суддя Окружного адміністративного суду в Кіровоградській області Роман Брегей відзначає низький рівень довіри до влади в такий складний період та що вона мала значно серйозніші приводи ввести воєнний стан.
“Вчора і сьогодні прочитав багато коментарів людей з приводу введення воєнного стану.
Рівень довіри до влади у такий період вражає.
Його немає.
На мій погляд, настала повна делегітимізація.
І цьому є об’єктивна причина.
Постійний обман.
Навіть, коли хтось з влади скаже правду, то йому вже не повірять.
Біблія містить порівняння, що під час усвідомлення постійного обману, яким годували, рот людини наповнюється піском.
Однак, не це саме небезпечне.
Самим небезпечним є почуття ненависті.
Тяжкі часи у нас попереду.
Навчитись вірити і побороти ненависть.
Цього можна досягнути лише з Богом”. – пише Роман Брегей“Давайте спокійно все проаналізуємо.
Президент сказав, що оголошення воєнного стану не передбачатиме проведення наступальних військових дій стосовно примушування агресора піти з нашої землі і повернути бранців.
Ми цивілізовані і мирні люди, спробуємо владнати все дипломатично і за допомогою гарантів нашої безпеки.
Згоден, що треба посилювати безпеку країни.
Це треба робити щодня, починаючи з квітня 2014 року.
Погоджуюсь, що щось робиться у цьому напрямку.
Раніше, коли гинули сотні військових і людей, останні кричали про оголошення воєнного стану, однак влада всіх запевнювала, що це нерозумно і зміцнювала безпеку держави.
Зараз ж ситуація в рази простіша, однак чомусь продовжувати зміцнювати безпеку держави без встановлення воєнного стану по всій країні неможливо.Чому?
Хтось може пояснити логіку таких дій?
Якщо немає логічного пояснення, то існують інші мотиви, про які нам не хочуть або бояться говорити.
Ними, на мій погляд, може бути обмеження конституційних прав громадян, у тому числі на зміну влади шляхом проведення виборів”, – розмірковує Роман Брегей
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: