На водосховищі, що на річці Інгулець в селі Диківка Знам’янського району, масового загинула риба. Кілька тонн коропів, товстолобів, пліток, окунів, линів і карасів вже виловлено й утилізовано. Зариблювач водосховища переконаний – причиною є місцева свиноферма, послід з якої вивозять на поля, що межують зі ставком. Представник фірми все заперечує й висловлює власну версію.
Минулоріч співзасновник ТОВ «Аквафармінг Кропивницький» Роман Бойко з місцевими рибалками, фермерами проводив зариблення ставка. На праві спеціального товарно-рибного господарства, за погодження Держрибагенства й у присутності сільського голови й Рибохорони, у ставок запустили риби на понад півмільйона гривень. Також тут проводять своєрідний науковий експеримент – у водосховище випустили червонокнижну стерлядь та досліджують як така риба приживеться у водоймі.
Втім, сьогодні ставок заповнений дохлою рибою, що продовжує спливати на поверхню. Роман Бойко розповів, що наприкінці січня помітив, як автоцистерна місцевого підприємства ТДВ «Колос», котре належить екс-голові Кіровоградської ОДА Василю Моцному та його сину, зливала свинячі відходи на поле, що впритул знаходиться біля ставка.
Читайте також: Кропивницький: спеціалісти з’ясовують причини загибелі риби в Інгулі. ФОТО. ВІДЕО
Зі слів зариблювача, у зимовий період відходили вилили на заледенілу поверхню й з таненням снігу свинячі відходи опинилися у воді.
Закиди про гибель риби через недостатній рівень кисню у воді підприємець відкидає і на підтвердження демонструє висновок лабораторної експертизи – при нормі у 5 мг/л рівень кисню становить 7,4 мг/л. Що стало причиною загибелі риби експертиза не пояснює. Вказано, що має місце забруднення річки.
На думку зариблювача, виною всьому є свиняча сеча. З його слів, за свідченням місцевих мешканців, свинокомплекс не належним чином переробляє й відстоює свинячий послід і майже в чистому вигляді викидає на поле, що згубно впливає на довкілля. Після його скарг контролюючі органи мали перевірити наявність очисних споруд, втім, на ферму нікого не пустили й наразі немає відповідного дозволу Держрегуляторної служби.
Роман Бойко наголошує, що очікує на компенсацію за знищену рибу, в іншому випадку звертатиметься до суду.
Читайте також: Держпродспоживслужба встановила ймовірні фактори, які призвели до загибелі риби в р. Біянка в Кропивницькому
На свинокомплексі дотримуються протилежної позиції – виною гибелі риби є задуха й забрудненість. Фахівець з екологічних питань підприємства Микола Давидов наполягає – комплекс працює за останніми технологіями, а риба вимерла через перенакопичення органіки.
«У нас відходи переброжені. Це треба напряму зливати кілька сотень тонн, аби була відповідна концентрація. Їх вносили на початку січня, потім зупинили вивезення. До кінця січня не вносили, а риба почала дохнути вже 17 січня. Але ставок після обміління у попередні роки заріс широколистим бур’яном. Після наповнення водою, декілька тонн сухої органіки опинилась на дні. При розкладанні за відсутності кисню виділявся отруйні аміак, сірководень, метан. Це моє припущення. На водосховищі стояв запах сірководню», – говорить Давидов.
Також зі слів фахівця, причиною мору риби може бути комплекс факторів укупі з вищенаведеними. Не виключено, що риба загинула через потрапляння в річку стічних вод місцевого водопровідного підприємства.
Також Микола Давидов каже, що проводили паралельні заміри рівня кисню, й вони виявилися нижчими від норми.
Роман Бойко натомість заперечує – каналізація стікає й в інший місцевий ставок, але такого мору риби як біля полів, куди скидають свинячий послід – нема.
Читайте також: Встановлено фактори, які могли призвести до загибелі риби в місті Олександрія
Селищний голова Диківки Володимир Андрієнко відзначив, що побоюється наслідків проблеми – оскільки мертву рибу понесе течією далі по річці, а деякі місцеві жителі можуть збирати цю рибу для годівлі тварин. Постає проблема й з безпечним купанням та напуванням тварин.
Місцевий фермер Василь Березовський з розпачем розповідає про масову загибель. Каже, що сьогодні з водойми витягнули лише десяту частину мертвої риби й решта встелює річкове дно. Чоловік скаржиться на постійний сморід, що йде з боку свинокомплексу.
«10 бочок по 10 тонн кожна майже щодня виливається на поля. Це близько 100 тонн відходів. Зараз ще нормально, а взимку тут нестерпний сморід», – відзначив фермер.
Сьогодні в Кропивницькому проводили комісію з техногенної безпеки для вирішення ситуації. Представник екологічної служби вказав, що за результатом експертизи встановлено, що водойма має значний рівень забрудненості, вміст нітратів перевищує норму. На комісії вирішили виловити усю мертву рибу й з’ясувати, чому рівень нітратів підвищено. Зариблювач же готується до судового процесу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: