Поки в Україні говорять про ринок землі, є побоювання, що до моменту його відкриття вже не буде чого продавати. Адже ті, хто спритніший, застосовують десятки схем, за якими, в обхід мораторію на продаж землі, скуповують паї селян за безцінь, а подекуди й в обмін на обіцянку достойно похоронити… Зокрема, й на Кіровоградщині були прецеденти, коли родичі дізнавалися про те, що покійні за життя «дарували» свою землю тому чи іншому фермеру, який допоміг коштами на лікування чи дав на похорон. Та не менш поширеною є ще простіша і дешевша схема.
Так, останнім часом в області почастішали земельні конфлікти, коли людей «закріпачують» за сільгосппідприємством попри їхню волю, переукладаючи договори оренди на 10 і більше років без їхнього відома. Але відкрито виступають проти свавілля орендарів одиниці. Решта покірно миряться з ситуацією, не сподіваючись на допомогу правоохоронців і Феміди.
Задля справедливості слід сказати, що траплялися випадки, коли селяни, підписавши договір, стверджували, що вперше його бачать, аби без будь-яких формальностей перейти до так званих одноосібників. Ті, як правило, пропонують вигідніші умови, але досить часто обробляють чужі паї неофіційно, відповідно не сплачуючи податків. Однак то тема для іншої статті.
В нашому ж випадку судом першої інстанції було визнано, що додаткова угода до договору оренди, складена між орендарем та орендодавцем, є недійсною. Але на цьому конфлікт не вичерпано, тож власники паїв звернулися до журналістів «Без купюр».
І як не прикро, але фігурантом земельного спору виступає підприємство досить відомого в області аграрія й депутата обласної ради від «Батьківщини» Івана Соловчука ТОВ «Згода».
Як розповіли «Без купюр» жителі Новолутківки Добровеличківського району, мати й син Наталія та Володимир Затуливітер, у грудні 2006-ого вони уклали договір із цим підприємством на оренду двох паїв, площею понад 12 гектарів та строком на 10 років. До грудня 2016 року. Але мати з сином вирішили, що надалі не продовжуватимуть договір оренди і за півроку до закінчення його дії письмово повідомили про це орендаря, а також про те, що до 6 березня 2017 року він має звільнити земельні ділянки.
Однак, не отримавши жодної відповіді, вирішили повідомити про свої наміри особисто. Натомість дізналися, що підприємство ще 10 років – до грудня 2027 року оброблятиме їхні паї на підставі додаткової угоди, начебто укладеної з ними у вересні 2016 року. Проте оригінал документу на підприємстві чомусь відмовилися показати орендодавцям, а згодом і в суді, де ті вимагали визнати його недійсним. Власне, відсутність оригіналу угоди і стала однією з підстав, на якій суддя визнав цей правочин недійсним.
Але сільгосппідприємство оскаржує рішення Добровеличківського районного суду в Апеляційному суді області, посилаючись на те, що факт ухилення відповідача від подання оригіналу документу та експертизи є недоведеним, оскільки його втратили. Судове засідання в справі призначено на 23 квітня.
Тим часом, 10 квітня, Наталія, яка, до слова, бореться не тільки за справедливість, а й з онкологією, та Володимир звернулися з заявою про злочин до управління СБУ в Кіровоградській області з проханням перевірити діяльність кропивницьких експертів місцевого відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Віталія Бандурка та Андрія Бабкова, які проводили почеркознавчу експертизу та надали висновок, згідно з яким жителі Новолутківки начебто таки підписували додаткову угоду особисто. В той час як у листопаді минулого року експерт відокремленого підрозділу «Центру експертиз та оцінки» ПП «Консалтинг експерт груп «Діктум Фактум» дійшов протилежного висновку. Скаржники вбачають у діях кропивницьких експертів такі правопорушення, як завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину та завідомо неправдиве показання.
Адвокат Наталії та Володимира Затуливітер, Наталія Маркова, також стверджує, що раніше її клієнти двічі зверталися з заявою про кримінальне правопорушення невстановленими особами ТОВ «Згода» за ознаками ст.358 ККУ (підроблення документів) до правоохоронних органів, однак жодного результату не отримали.
Водночас у Добровеличківському райвідділі запевняють, що в квітні 2017 року відкрили кримінальне провадження за фактом підробки документів за ч.1 статті 358 та призначили почеркознавчу експертизу. Однак уже у вересні закрили кримінальне провадження згідно з п.2 ч.1 cт. 284 (встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення), оскільки експерти не змогли встановити достовірність підписів на копіях документів. Про іншу почеркознавчу експертизу, згідно з якою підписи на додатковій угоді визнано підробленими, кажуть, що нічого не знають.
Генеральний директор ТОВ «Згода» Іван Соловчук взагалі ж стверджує, що нічого не знає ні про землю Затуливітер, ні про судову тяганину. Мовляв, це не рівень керівника підприємства, що орендує кілька тисяч паїв, займатися двома паями і додатковими угодами. Проте пообіцяв, якщо журналісти звернуться письмово з цього приводу, то отримають більш предметну відповідь. Що ми обов’язково зробимо, адже сподіваємося, що якщо Іван Михайлович і справді не цікавився судовими позовами до його підприємства, то після звернення журналістів поцікавиться. Тим більше, що, як стверджує, адвокат Наталія Маркова, її підзахисні не єдині, хто судиться з підприємством депутата.
А “Без купюр” у свою чергу також слідкуватиме за перебігом справи в суді.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: