На захоплення земельного паю площею понад 5 гектарів на території села Вишняківка Кіровоградського району до редакції «Без купюр» поскаржилися син і племінник ветерана ІІ Світової війни Петра Буги.
За словами Віктора Буги і Олександра Бенчарського, засіяний 20 квітня соєю пай переорали й пересіяли соняшником співробітники ТОВ «РОС АГРО», що належить Романові Моцному, синові екс-голови Кіровоградської ОДА 1999-2003 та 2007-2009 років Василя Моцного.
«Ми пішли в прокуратуру і поліцію. Зателефонували на «гарячу лінію» голови ОДА, просили оперативно відреагувати. Адже власник паю – інвалід війни. Це просто фантастика, чи американський мультик, адже на війні він втратив ногу, руку й око, але все одно працював у колгоспі. Було таке, що на вулиці метр снігу, а він все одно йшов працювати. Але обласна адміністрація сказала: «чекайте, вам призначать». Ми навіть погрожували діда привезти сюди на 9 травня, але нас звинуватили в маніпуляції», – розповідає племінник діда Олександр Бенчарський.
Історія цих селян типова для аграрного регіону – коли термін оренди фірмою паю сплив, вирішили піти у самостійне господарювання. Втім, вони одні з небагатьох, кому таки вдалося вирватися з так званого закріпачення ХХІ століття, коли орендарі шляхом маніпуляцій змінюють договори оренди, або ж без відома власників землі «укладають» із ними додаткові угоди на продовження терміну оренди.
Як розповідає син ветерана, вони пройшли процедуру завершення договору оренди. Тепер своїм і батьковим паями планував розпоряджатися самостійно, сіяти й експортувати сою.
Племінник діда Олександр Бенчарський пояснює, чому рідня пішла від орендаря.
«По-перше, скотське ставлення. У «РОС АГРО» була заборгованість за 2013-2015 роки, яку вони не повернули. У 2016 році вирішили сіятися самі, але фірма просила не йти й що днями усе виплатять за поточний рік. Але й тоді надурили, – пригадує Бенчарський. – У 2017 році Віктор обробляв землю сам, у 2018 році вже за законною процедурою завершили договір оренди паю діда. Фірмі надсилали листи про відмову продовження оренди. Через блокування в юстиції їм не вдалося за спиною діда укласти додаткову угоду».
Селяни кажуть, що процедурі завершення оренди передували як вмовляння, так і погрози і залякування. Втім, апогею протистояння досягло 30 квітня, коли на поле зайшла техніка й переорала посіяну сою. Родина ветерана шокована й не вірить у непорозуміння, чи помилку, адже, що сіятимуться самі, попереджали.
Віктор Буга каже, що гроші на посівмат і солярку попросив у свого батька-ветерана. Кошти дід складав на власні похорони.
Чоловіки звернулися до райвідділу поліції, втім, там не надто зацікавилися їхньою проблемою. Також написали скаргу до прокуратури. Там заяву спрямували на перевірку до поліції та управління Держгеокадастру й порадили звертатися до суду.
Редакція звернулася за коментарем до Романа Моцного. Він відзначив, що юристи фірми нададуть інформацію після свята.
«Без купюр» звернувся до поліції області й відстежуватиме перебіг ситуації, а також готовий надати контакти постраждалих правозахисникам, які зголосяться допомогти родині.
Рідня ж ветерана розчарована нездатністю влади захистити простого селянина.
«Ми своє не уступимо. Буде кров», – говорить племінник ветерана.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: