На Кіровоградщині психічно хвора жінка, яка 30 років жила без паспорта, нарешті отримала документ завдяки системі безоплатної вторинної правової допомоги.
Як розповіли в Олександрійському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної допомоги, до сектору «Знам’янського бюро правової допомоги» звернулася уповноважена особа Знам’янського психоневрологічного інтернату.
Вона повідомила, що в них в закладі з 1980 року перебуває на обліку жінка з інвалідністю, яка не може самостійно пересуватися. Крім того, вона страждає на психічне захворювання та не має рідних, які могли б за нею доглядати.
Після обласної психлікарні Світлана потрапила до Знам’янського психоневрологічного інтернату без документів, окрім довідки, виданої виконавчим комітетом Кіровоградської обласної ради Кіровоградської області на підставі історії хвороби від Кіровоградської психіатричної лікарні, та путівки з відділу соціального забезпечення виконавчого комітету Кіровоградської обласної ради.
Щоб отримувати від держави кошти на її утримання в інтернаті, необхідно було отримати паспорт громадянина України. Однак Знам’янський районний сектор УДМС в Кіровоградській області відмовився видати паспорт, оскільки на 24 серпня 1991 року були відсутні відомості про проживання пані Світлани на території України.
Місцевий центр призначив адвоката Олександра Урсаленка, який підготував та подав до суду позовну заяву про встановлення факту постійного проживання, перебування пані Світлани на території України з 24 серпня 1991 року.
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області задовольнив вимоги та встановив факт постійного проживання на території України.
“Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п’яти років є однією з умов прийняття до громадянства України. Листом Верховного Суду України від 01.01.2012 «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз’яснено, що суди встановлюють факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України”, – пояснив адвокат Олександр Урсаленко.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Згідно з п.7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Відповідно до п.8 вказаного Порядку для встановлення належності до громадянства України відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство України» особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає зокрема, судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: