Кіровоградщина подала Українському культурному фонду проєкт відновлення трипільського храму, залишки якого виявила україно-британська експедиція в 2012 році поблизу села Небелівка Новоархангельського району.
Про це повідомив очільник Кіровоградщини Андрій Назаренко.
«Ми підсилили наш департамент культури і вже подали на Український культурний фонд проєкт із відтворення трипільського храму в Небелівці Новоархангельського району. Наша ідея полягає в тому, щоб відтворити цей храм, його інтер’єри, плюс за допомогою сучасних технологій облаштувати інсталяції, які б відповідали тому часу», – пояснив очільник області.
Андрій Назаренко зазначив, сума державних інвестицій, яку область планує залучити, – 994 тисячі гривень.
«Коронакриза спонукає нас розвивати внутрішній туризм. Ми маємо багато гарних місць в області, так звані «туристичні магніти», які приваблюють людей із інших регіонів. Тому одним із наших завдань я бачу розвиток внутрішнього туризму», – додав голова облдержадміністрації.
Об’єкт у Небелівці розглядається як частина колового туристичного маршруту радіусом 60 км.
Згідно з заявкою, проект «Культурні маршрути давніх цивілізацій» передбачає реекспозицію постійного виставкового простору Новоархангельського районного краєзнавчого музею.
Як ідеться на культурно-історичному порталі “Спадщина предків”, дослідження, проведені в 2009 році спільною українсько-британською археологічною експедицією (організатори – Інститут археології НАН України та Даремський університет) показали, що трипільське поселення в Небелівці існувало наприкінці 5 – на початку 4 тис. до н.е. і в цей час було найбільшим за розмірами населеним пунктом на території Європи. 2009 року українсько-британською експедицією було розкопано рештки одного наземного житла, знайдено фрагмент посудини із намальованим зображенням людини.
У липні-серпні 2012 року українсько-британською експедицією було досліджено залишки трипільського храму – споруди розмірами близько 20×60 м. Основа конструкції двоповерхової споруди була виготовлена з дерева, потім обмазана глиною. На разі це перша будівля таких розмірів, досліджена на поселеннях трипільської культури за понад 120 років проведення розкопок. У ній на першому поверсі було виявлено залишки семи вівтарів, підвищення-подіум довжиною 18 м (на другому поверсі). Ширина головного входу з східного боку становила 1,7 м. 2013 року неподалік храму досліджено залишки двох жител.
Виявлено фрагменти штукатурки з слідами настінних розписів. Поруч із житлами знайдено котловани для видобування глини, яку використовували під час будівництва. Того ж року завершено складання плану поселення за допомогою магнітної зйомки, за цими даними площа його становила близько 260 га. Територію селища, як встановлено розкопками 2014 року було оточено палісадом. У центральній частині поселення досліджено залишки гончарного горна складної конструкції.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: