З цього приводу до «Без купюр» звернулася голова Гайворонської районної громадської організації «Громадянське суспільство» Наталя Кулініч, яка вже багато років поспіль займається громадською експертизою діяльності місцевої влади. Попри закон «Про доступ до публічної інформації», який гарантує їй, як і кожному громадянину України, доступ до інформації, що є в розпорядженні міської ради, доступ до якої не обмежений законодавством, отримати її зовсім не просто, каже жінка. Як стверджує громадська активістка, зі 139 запитів до міської ради Гайворона, повноцінні та своєчасні відповіді вона отримала лише на п’ять із них, 54 запити, за словами НаталіКулініч, міські чиновники взагалі проігнорували, а на 80 дали відписки, тобто неповну або й недостовірну інформацію. Це вже не кажучи про порушення термінів, відведених на надання відповіді. Попри це голові ГО «Громадянське суспільство» вдалося з’ясувати цікаві факти, які мали б щонайменше зацікавити правоохоронні органи, а, можливо, є поясненням такої «скупості» на інформацію міських посадовців. Але працівники Гайворонського відділу поліції ГУ Нацполіції в Кіровоградській області, на її думку, демонструють чи то повний правовий нігілізм чи то сумнівний фаховий рівень. Або ж… свідомо «вмикають дурня», аби не порушити видимість дотримання законності і порядку в районі і не потривожити окремих посадових осіб.
У Наталі Кулініч є підстави вважати, що нинішній міський голова Гайворона Роман Волуйко та два його попередника діяли або ж навпаки бездіяли в інтересах приватного підприємства «Ринок м.Гайворон”, директором і засновником якого, згідно з даними реєстру фізичних та юридичних осіб, є Валентина Марченко. Хоча в оприлюдненому плані перевірок органів державного пожежного нагляду за 2015 рік воно вказане, як підприємство Гайворонського районного споживчого товариства, тобто як підприємство Спілки споживчих товариств Кіровоградської області, що очолює колишній регіонал, а нині депутат обласної ради від «Батьківщини» Петро Петрушевський. До слова, однопартієць, а за деякими даними, і покровитель нинішнього міського голови Гайворона Романа Волуйка.
Так, згідно з інформацією, яка є в розпорядженні Наталі Кулініч, 05.07.2005 р. між Гайворонською міською радою за підписом тодішнього міського голови Рябокучми М.С. та ПП «Ринок» за підписом пані Марченко В.П. був укладений, а 14 жовтня вказаного року офіційно зареєстрований договір про оренду землі загальною площею 13098,66 квадратних метрів за адресою – м. Гайворон, вул. Кірова, 27. В договорі вказується, що він укладений на підставі рішення № 575 20-ї сесії четвертого скликання Гайворонської міської ради від 05.07.2005р.
Але на запит Наталі Кулініч про публічну інформацію до Гайворонської міської ради надійшла відповідь за підписом Волуйка Р.Т. про те, що такого рішення у розпорядженні міськради немає.
– Таке може бути тільки в одному випадку – якщо вказане в договорі рішення насправді не приймалося, – каже Наталія Іванівна. – Відповідно жодних підстав для укладання договору та користування землею ПП «Ринок» не було, а дії колишнього міського голови Рябокучми М.С., який підписав цей договір, мають ознаки низки злочинів. Крім того, умовами договору передбачено, що земельна ділянка під ринком передається в оренду на 10 років за актом приймання-передачі, але на запит я отримала копію акту без дати прийому-передачі… Тому, згідно з інструкцією з діловодства та положення про первинний облік здійснення господарських операцій, цей договір навіть не можна вважати документом. Відсутність дати також унеможливлює встановлення, коли ж саме землю під ринком передано приватному підприємству, як того вимагає ст. 17 ЗУ «Про оренду землі в Україні», яка була чинною на момент підписання договору.
У відповіді на запит про оренду земельної ділянки йдеться про відсутність будь-яких актів-прийому передачі її будь-кому іншому. На цій підставі можна допуститися думки, що вона використовується до сьогодні ПП «Ринок» взагалі без фактичної передачі, тобто незаконно.
– У самому договорі йдеться про те, що він складений на п’ять років і по закінченні цього терміну орендар має переважне право на його поновлення на новий термін. У такому випадку орендар повинен не пізніше, ніж за місяць до закінчення дії договору, повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Проте в міській раді стверджують, що про наміри продовжити термін дії договору письмово ніхто не повідомляв. Якщо це правда, то договір можна вважати завершеним та закінченим, – каже Наталя Кулініч.
Проте 03.07.2012 року, тобто через два роки після завершення терміну дії договору, зареєстровано додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14.10.2005 року № 2. І цією угодою внесено зміни до попереднього вже недіючого договору оренди землі між Гайворонською міською радою та ПП «Ринок», згідно з якими термін оренди збільшено з 5 до 25 років, а також збільшено нормативну грошову оцінку землі, що передбачає і збільшення орендної плати.
Тоді виходить, що з моменту завершення сумнівно укладеного договору в 2010 році до 2012 року земельна ділянка під ринком використовувалась ПП «Ринок» взагалі без будь-яких підстав. У цей період Гайворонську міську раду очолював та підписував додаткову Угоду про поновлення договору Руденко П.М.
Та найцікавіше, що в міській раді Наталі Кулініч, за її словами, не змогли надати інформацію, скільки ж коштів за 12 років користування землею під ринком сплатило ПП «Ринок» до бюджету міста. Оскільки ж нинішній міський голова не поспішає виправляти ситуацію, громадська активістка вбачає в його діях службову недбалість.
Враховуючи все це, Наталія Кулініч звернулася з заявою про злочин до Гайворонського територіального відділу поліції з проханням зареєструвати її, внести викладені в ній факти до Єдиного реєстру досудових рослідувань та провести слідчі дії відносно нинішнього голови міської ради та двох його попередників. Заяву зареєстрували, про що свідчить талон із відповідним реєстраційним номером, але через деякий час, на її привеликий подив, надали відповідь, що вона зареєстрована під іншим номером та розглянута не як заява про злочин, а як звичайне звернення, і що наведені нею факти не підтвердилися.
Тоді Наталія Кулініч звернулася до Гайворонського районного суду. 2 жовтня він виніс ухвалу, де посилаючись на статтю 214 КПК, вказує, що правоохоронці мали зареєструвати її заяву та розглянути в порядку кримінально-процесуального законодавства, а також не пізніше, ніж через 24 години внести відомості, викладені в заяві до ЄРДР, та зобов’язав зробити їх це невідкладно. Проте правоохоронні органи Гайворонського району, за словами активістки, не поспішають цього робити.
У вівторок журналіст “Без купюр” майже цілий день присвятив тому, щоб додзвонитися за вказаним на сайті Головного управління Нацполіції в області номером телефону до Гайворонського відділу поліції, аби взяти коментар у начальника Сергія Сірака. Однак із незрозумілих причин сигнал виклику після першого ж гудка відразу зривався. Тож ми звернулися з проханням посприяти в тому, щоб отримати коментар, до сектора комунікації Головного управління Нацполіції в області.
Згодом нам повідомили, що за зверненням активістки було проведено перевірку, але вказані у її заяві факти не підтвердилися, оскільки в міській раді надали ввесь необхідний пакет документів. На вимогу суду вказані у заяві Наталі Кулініч відомості внесено до ЄРДР та буде проведено повторну перевірку. Чому ці самі документи міська рада не надала активістці, якщо вони є в її розпорядженні, наразі не відомо, оскільки міський голова Гайворона Роман Волуйко, як повідомили в приймальні, сьогодні перебуває в Києві. Тож “Без купюр” спробує з’ясувати, що й чому міська влада приховує від громадськості по його приїзді, а також оприлюднить пояснення і бачення ситуації інших сторін.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: