Продукцію компанії «ГРАДОЛІЯ», яку затримали під час проходження митного контролю спочатку в Кропивницькому, а потім в Одесі, вже відвантажили на судно. Наразі порушень митниками не знайдено. Однак інцидент не вичерпано – компанія підраховує збитки й звернулася з приводу дій митниці до Президента України, Прем’єр-міністра, Гепрокурора, СБУ, керівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації, Державного бюро розслідувань, поліції. В Кіровоградській митниці ДФС області запевняють, що ситуація штатна, й лише виконували свою повсякденну роботу. Водночас засновник «ГРАДОЛІЇ» Станіслав Таршин іншої думки. У відеозверненні до Володимира Зеленського він висловив переконання, що відвантаження продукції затримували зумисне, щоб отримати хабар. «Без купюр» поспілкувався з обома сторонами конфлікту, аби дати смогу читачам скласти власну думку.
– Наше виробництво доволі молоде, ми сім років працюємо в Кропивницькому, – розповідає директор ТОВ “ОЕЗ “ГРАДОЛІЯ” Володимир Умріхін. – Будували з нуля, закуповували імпортне обладнання, розмитнювали його тут. Збудували один завод на 200 робочих місць. Потім у 2017-ому інший, з очистки та фасування олії, також на 200. Практично вся продукція експортується за кордон. Всі ці роки ми співпрацювали з нашою митницею, все йшло без збоїв. Із січня нинішнього року в нас почали вимагати додаткові документи, посилаючись на оперативну інформацію правоохоронних органів про ймовірні порушення з нашого боку.
При цьому, про який саме з правоохоронних органів іде мова, керівництву підприємства не повідомляють, посилаючись на те, що це службова інформація. Прямих порушень митного кодексу з боку працівників митниці в цьому немає, але процес оформлення документів став затягуватися до кількох тижнів, хоча раніше все проходило в межах чотирьох годин. За цей час компанія несла збитки й ризикувала репутацією через зрив умов контактів про поставки продукції.
Додаткової інформації доводилося давати у вигляді цілої пачки паперів – про походження соняшника, щодо майже всіх етапів виробничого циклу, як і в що фасується продукція, – каже Володимир Костянтинович. – А в цей час вагони простоюють, контракти порушуються. Далі більше – після всієї паперової бюрократії з додатковою і підтверджуючою інформацією, працівники митниці на підставі звернення тих самих невідомих нам правоохоронних органів почали проводити відбір проб шроту для лабораторних перевірок на відповідність. Лабораторія знаходиться в Дніпрі, там ніхто не поспішає. Аналізи підтвердили відповідність, все добре, але ж час втрачено – 9 вагонів зі шротом соняшника стояли два тижні в Кропивницькому не відвантажені.
Та після ретельної перевірки й відправки з Кропивницького епопея продовжилася в Одесі! Одеська митниця вирішила провести контрольне зважування контейнерів і здійняла галас про невідповідність ваги. Потім митники визнали, що помилилися і з вагою все гаразд, але вирішили перевірити вже перевірений (пробачте за тавтологію) у Кропивницькому вантаж на рентгені. У цей час судно вийшло в море без вантажу «ГРАДОЛІЇ», умови контрактів було порушено, але працівники митниці продовжували перевірку. Цього разу відкрили контейнери, щоб взяти проби вже олії, і знову відправили в лабораторію.
Знову контейнери стоять, залізниця зайнята, ніхто нікуди не їде, – продовжує перераховувати всі приклади заповзятості вітчизняних митних органів Володимир Умріхін. – І цього їм мало. Вони запитують, де ми беремо пляшки для олії. Ми пояснюємо, що робимо їх самі, пояснюємо як і на чому, даємо договір на обладнання, акти прийому-передачі, акти введення в експлуатацію ліній. Нам кажуть «Добре!» і вимагають паспорти на обладнання, яке вони самі ж і розмитнювали! Ми даємо й паспорти, та аналізів немає, тож вантаж продовжує стояти. В цей час у податкову міліцію направляється лист із вимогою перевірити понад 20 декларацій на шрот. Там перевіряють, хоча держава нам повертає ПДВ, і перш ніж повернути, податкова перевіряє всю інформацію, ввесь ланцюг – що, де, звідки. Найцікавіше, що в нас сучасне підприємство, сертифіковане за міжнародними стандартами, тому нас і так регулярно перевіряють, проводять міжнародні аудити. Перевіряються не лише документація, сертифікація, а навіть інвентар для прибирання приміщень.
«Без купюр» поцікавився в керівниці Кіровоградської митниці ДФС Вікторії Єрофєєвої, чи підтвердила така скрупульозна перевірка оперативну інформацію правоохоронців.
– Наразі перевірка ще триває, – зазначила вона. – Але вантаж уже оформлений й відвантажений. За результатами вже проведених досліджень і перевірок, порушень не виявлено.
Щодо ситуації з листом до податкової міліції з приводу перевірки декларацій Вікторія Єрофєєва запевняє, що їй про це нічого не відомо, адже це не є компетенцією митниці.
Ситуацію з затримкою вантажів ТОВ «ОЕЗ ГРАДОЛІЯ» називає звичайною, робочою.
– Це звичайна робоча ситуація. В разі наявності оперативної інформації від правоохоронців, ми маємо право здійснювати додаткову перевірку. Жодних затягувань оформлення з нашого боку не було, всі заходи проведено в найкоротші терміни.
Оперативної інформації щодо інших підприємств, яка б вимагала перевірки, наразі в Кіровоградської митниці, за словами її начальниці, немає.
Чи були подібні ситуації з іншими підприємствами області від початку нинішнього року, Вікторія Єрофєєва коментувати відмовилася, пославшись на те, що це службова інформація, яка немає стосунку до «ГРАДОЛІЇ».
Тим часом лише за попередніми підрахунками збитки за простій вагонів ТОВ «ОЕЗ ГРАДОЛІЯ» склали щонайменше 150 тисяч гривень. Володимир Умріхін побоюється, що якщо ситуація з затримкою вантажів повторюватиметься, то завод стане, а 400 працівників опиняться на вулиці. Він вважає, що митні органи використовують свої повноваження, щоб змусити підприємців шукати способи прискорити процес оформлення документів. А тому керівництво компанії звернулося до Президента України, Прем’єр-міністра, Генерального прокурора, СБУ, Кіровоградської обласної державної адміністрації, а також поліції та Державного бюро розслідувань з вимогою порушити кримінальне провадження. Володимир Умріхін не виключає, що саме розголос та звернення до вищих посадовців і різних державних органів дозволили позитивно вирішити ситуацію. Але чи надовго?
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: