В Україні почалася обов’язкова евакуація жителів Донецької області. Кіровоградщина одна з перших прийняла людей, які покидають охоплений вогнем та вщент зруйнований війною Схід України. Сьогодні їх у Кропивницькому особисто зустрічали віце-прем’єрка та голова координаційного штабу з евакуації Ірина Верещук і голова обласної військової адміністрації Андрій Райкович, а також медики, рятувальники, психологи й волонтери. Серед прибулих ті, хто не могли виїхати раніше через вік чи стан здоров’я, і ті, хто не наважувався їхати до інших міст через побоювання про упереджене ставлення до “донецьких” та з інших причин. Наприклад, не вірили, що евакуація не коштуватиме їм ані копійки.
“Ми думали буде все по-іншому”, – розчулено зізнається одна з приїжджих.
“Рідненькі, вам буде комфортно на Кіровоградщині. Кіровоградщина дуже тепла. Ми все для цього зробимо. Ми допоможемо. Ви не будете одні”, – відповідає їй радниця голови ОВА Галина Пастух.
“Спасибі вам, що допомагаєте. Там, де ми були, там неможливо бути. Нас евакуюють, а навколо стріляють, все вибухає… Богу молишся, щоб живими доїхати. Особливо за малих…” – плачучи каже літня жінка.
За словами Ірини Верещук, це перший потяг обов’язкової евакуації, який прибув до Кропивницького.
“Я хочу подякувати місцевій владі. До речі, це єдина область, де керівник ОВА і міський голова в одній особі. Це дуже складно, але ви бачите, як все організовано. І хочу подякувати ДСНС, скільки зусиль вкладено. Люди сьогодні це відчули. Коли спілкувалися зі старшими людьми, нам сказали “Ми думали, буде по-іншому”. Тобто люди не думали, що їх тут чекають. Нам треба збити цей тренд. Нам треба переконати людей, що тут чекають. Тут Україна, сюди треба їхати, тут за них подбають. І все зроблять для того, щоб їм було комфортно і вони змогли перезимувати. Бо там немає ані тепла, ані світла”, – сказала вона.
Українська влада готова евакуювати з Донеччини загалом 220 тисяч людей з Бахмута, Краматорська, Слов’янська та решти неокупованих населених пунктів. У тому числі 50 тисяч дітей. При цьому Ірина Верещук наголосила, що людей з окупованих територій також чекають.
“Будемо заселяти й у соціальні гуртожитки, будемо розміщувати й у школах, і в дитсадках, які не будуть залучені до навчального процесу, будемо з часом розселяти й в приватних житлових будинках. Тобто домовлятимемося з людьми, використовуватиме ввесь житловий фонд. І не лише в обласному центрі, а й у районах, у селах. Люди обживаються, займаються домашнім господарством. Бо вони розуміють, що приїхали не на місяць, не на два і їм треба облаштовуватися і жити повноцінним життям”, – каже голова ОВа Андрій Райкович.
Ірина Верещук наголосила на тому, що евакуація відбувається безкоштовно.
“Багато людей ще не знають, вони запитують, куди подзвонити, як стати в чергу, а чи з нас не братимуть гроші. Є випадки на Херсонщині, для прикладу, коли нечисті на руку ділки, використовуючи людську біду, знаючи, що вони хочуть врятуватися за будь-яку ціну, вимагають ледь не 10 тисяч гривень і навіть більше, щоб знайти місце в евакуаційному транспорті. Ми цього не допустимо. Укрзалізниця зробила все для того, щоб були безкоштовні місця, окремі вагони”, – запевнила вона.
На місці прибуття всі евакуйовані можуть оформити разову грошову допомогу: 3000 гривень для дітей та осіб з інвалідністю та 2000 гривень для всіх інших. Також щомісячну виплату для ВПО у такому ж розмірі.
Як повідомляє Укрзалізниця, евакуаційний потяг із Покровська до Кропивницького цього дня доставив 44 маломобільні людини, в тому числі “лежачих”. Прямо в потязі 42 особи оформили матеріальні виплати.
Для тих, хто збирається евакуюватись, в Мінреінтеграції оприлюднили алгоритм дій:
1-й крок – звернутись на гарячі лінії Донецької ВЦА або скористатись відповідними чат-ботами.
2-й крок – на підставі звернення до вас приїдуть додому, допоможуть зібратись та довезуть до місця евакуації.
3-й крок – відправка з небезпечної зони. Транспортування людей відбувається потягами та автобусами.
4-й крок – під час поїздки вам допоможуть оформити довідку ВПО.
Гаряча лінія, на яку можна звернутися для безкоштовної евакуації з Донеччини 0-800-507-506.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: