Продаж квартир у другій новобудові на березі Інгулу в Кропивницькому стартувала ще на етапі будівництва третього поверху, бо вже тоді їх готові були купити до двохсот сімей. Однак попри явний попит на житло на первинному ринку, в місті сьогодні зводять тільки два багатоквартирні житлові будинки. Загалом, за інформацією порталу нерухомості ЛУН, наразі у Кропивницькому продають нові квартири й котеджі на 5 об’єктах. Тоді як у приблизно такому ж за кількістю населення і рівнем доходів Тернополі будують 60 будинків, а житло можна придбати в 152-ох новобудовах. У сусідніх Черкасах будують 25, нове житло можна купити в 35 нових будинках. Це вже не кажучи про те, що, наприклад, у Рівному за останні роки виріс цілий новий мікрорайон. Така ситуація змушує задуматися не тільки про те, чому в Кропивницькому зводять в рази менше, а й про загальний стан житлового фонду та обмеженість жителів міста у виборі житла за державною програмою “єОселя”. Адже за її умовами, квартиру можна придбати тільки в багатоквартирному житловому будинку недержавної й некомунальної власності, який будується або зданий в експлуатацію не більше як 10 років тому. “Без купюр” скористався нагодою поспілкуватися на цю тему з представниками будівельної корпорації “Kadium Development”.
Ця компанія вийшла на будівельний ринок у 2016 році. Першим її проєктом став житловий комплекс бізнес-класу “White Tower” по вулиці Чорновола в Кропивницькому. Наступним — будинок по вулиці Волкова, 3-В – з аналогічною назвою “Volkova 3V”. Наразі забудовник зводить новий житловий комплекс “А+Я” на 294 квартири по вулиці Андріївській, 2-А. Це ті самі дві багатоповерхівки над річкою, які ми згадували на початку статті.
Обидва будинки — двоярусні, монолітно-каркасного типу, утеплені мінеральною ватою з автономним опаленням і з панорамним виглядом на місто. Перша секція має 16 та 13 поверхів, друга – 14 і 10. Й не зважаючи на те, що будинок “А” планують здати в експлуатацію в другому кварталі наступного року, а будинок “Я” – в четвертому, на кінець минулого тижня, за інформацією керівниці відділу продажів і маркетингу Дар’ї Новрузової, зі 162-ох квартир у другій секції залишилося тільки 6 вільних для бронювання.
“Ми прагнемо не просто звести стіни, а ретельно підбираємо локацію, проєктувальників і підрядника. Адже коли планування погане, то і квартири продаються погано. А динаміка будівництва — це краще будь-якого маркетингу. І завершальним у цьому циклі є передача будинків керуючій компанії, яка створюватиме гарні умови проживання для наших клієнтів у майбутньому”, – перелічує головні складові успіху в клієнтів Дар’я Новрузова.
Як мінімум, 30% покупців, за її словами, купують житло не для власних потреб, а інвестують в нерухомість, щоб надалі здавати в оренду або перепродати.
Наразі клієнти можуть придбати ті доступні поки що квартири на виплату, сплативши 50% від загальної вартості, а решту рівними частинами до введення будівлі в експлуатацію. При стовідсотковій оплаті — покупці отримують знижку.
Нове житло і нова якість обслуговування
В компанії наголошують, що вони створюють не просто сучасне житло, а комфортний і безпечний простір для своїх клієнтів. Він передбачає не тільки розумне планування квартир й облаштування прибудинкової території, а й відповідну інфраструктуру навколо. Власне, тому будівництво нового комплексу, за словами генерального директора “Kadium Development” Сергія Сукача, почали з реконструкції прилеглого до будівельного майданчика парку по вулиці Вокзальній. Це фактично була перша черга будівництва. Загальна інфраструктурна концепція враховує і близькість до зупинки громадського транспорту, і гостьові паркувальні місця, і крамнички та кафе в самих будинках для зручності їхніх мешканців.
Але чи не головне, що безумовно оцінять небалувані якісними послугами кропивницьких ЖЕО містяни, — це подальше обслуговування житлового комплексу керуючою компанією. За словами Дар’ї Новрузової, вона має дбати про комфорт і безпеку мешканців, належне утримання будинку і прибудинкової території. І про те, що ці послуги можуть бути якісними, говорить стан попередніх проєктів “White Tower” і “Volkova 3V”, коли місця загального користування практично в такому ж вигляді, як були при введенні в експлуатацію.
Хоча на момент проєктування будинків питання укриттів не стояло, бо це було ще до великої війни, проте у кожному з них є підвальні приміщення, в яких можна перечекати “повітряну тривогу”. У “White Tower” воно навіть з рестораном.
Чому Кропивницький непомітний для забудовників
Та житлове будівництво — це не тільки оновлення житлового фонду. Це ще й нові робочі місця і дохід для місцевих виробників і підприємців, а відтак і надходження до місцевого бюджету.
“Ми намагаємося максимально залучити на будівництві місцевих фахівців і по максимуму купувати будівельні матеріали від місцевих виробників. Вікна, сантехніку також купуємо на місці”, – каже генеральний директор компанії Сергій Сукач.
Тож уявіть вау-ефект для бюджету і ринку праці, якби в місті зводили не дві, а хоча б, як у Черкасах – 25 нових будинків. Особливо в сьогоднішній ситуації з Інгульською шахтою, коли сотні працівників через кількарічну кризу в урановидобувній галузі місяцями не отримують зарплати й виходу з цієї ситуації поки що не бачать.
Ми поцікавилися у керівника компанії, з якими труднощами доводиться стикатися при будівництві у Кропивницькому, та чому нашим містом практично не цікавляться інші забудовники.
“Щодо витратної частини будівництва, то Кіровоградщина в цілому програє іншим регіонам, бо потужностей місцевих підприємств із виробництва будівельних матеріалів не вистачає. Загалом багато чого доводиться везти з інших областей, бо тут або не виробляють, або виробляють не в таких обсягах, як нам потрібно. А ми не можемо чекати й підлаштовуватися під їхні темпи виробництва”, – пояснює Сергій Сукач.
Однозначної відповіді на друге питання у Сергія та Дар’ї немає, але є кілька припущень. Зокрема, що місцеві інвестори не мають такого великого фінансового ресурсу, щоб вкладати в девелоперський бізнес. Немісцеві ж забудовники, коли аналізують ринок і бачать, що у Кропивницькому майже ніхто нічого не будує, вважають, що якщо інші цього не роблять, то і їм не варто.
За даними Держстату, за три місяці 2023 року в Україні збудували 24 905 квартир або 1,942 млн квадратних метрів житла. Обсяги введеного в експлуатацію житла за перший квартал досягли рівня 2019 року. У регіональному розрізі за цей період найбільше житла ввели в експлуатацію в таких областях:
Вінницька область – 342,376 м²
Київська область та Київ – 299,838 м²
Львівська область – 170,365 м²
Івано-Франківська область – 135,404 м²
Закарпатська область – 98,896 м²
Тоді, як у Кіровоградській області, за даними Головного управління статистики, – 6,311 м2, з них у Кропивницькому 4,630 м2.
Це можна було б пояснити війною, якби не разюча різниця з іншими містами. Найбільше в тому, щоб знайти пояснення, має бути зацікавлена місцева влада. Адже, як уже йшлося вище, будівництво — це не тільки нове житло, а робочі місця, додаткові доходи для суміжного бізнесу і відповідно надходження до бюджету. Головне, шукати відповіді й вихід не дуже довго, бо від цього залежить, яким буде Кропивницький у близькому майбутньому — музеєм житлового фонду радянської доби чи сучасним містом.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: