Кількість нітратів і нітритів у річці Березівці, що протікає в Устинівському районі та впадає в Інгул, не перевищує нормативних показників, а ось із рівнем кисню у воді для нормальної життєдіяльності фауни є проблема. Такого висновку дійшли в Державній екологічній інспекції в Кіровоградській області на підставі аналізів проб води у водоймі, де нещодавно масово загинула риба.
Однак устинівці мають сумніви з цього приводу й досі обурюються нерозторопністю окремих керівників району, які, поки голова РДА Ольга Анісімова-Шило була у від’їзді, і не вийшли сюжети та публікації у ЗМІ, фактично бездіяли, переклавши все на місцевих рибалок. Мовляв, ви зариблювали річку, ви й виловлюйте мертву рибу, що ті й робили, виловивши за три дні дві тонни. Хоча, хто кому зробив послугу – влада рибалкам, дозволивши зарибити Березівку, чи рибалки владі, запустивши за власні кошти рибу, що сприяє очищенню річки – питання спірне.
Та й подібні надзвичайні ситуації екологічного характеру, як мор риби, є компетенцією місцевих органів влади, а не громадських формувань, і для оперативного реагування діє комісія з питань надзвичайних ситуацій та техногенно-екологічної безпеки на чолі з першим заступником голови РДА. Однак її засідання з приводу масового мору риби відбулося аж у понеділок 30 липня, в той час як риба почала гинути ще в четвер 26 липня.
Тільки після засідання комісії та під керівництвом Ольги Анісімової-Шило крім громади заворушилися місцеві чиновники та підключилися рятувальники, й почали утилізовувати виловлену рибалками рибу, кажуть люди. А до того часу, тухла риба п’ять днів пролежала на березі просто неба, поширюючи нестерпне «амбре» на кільканадцять метрів від річки.
Хоча Управління ДСНС в області ще в неділю, 29 липня, після суботньої публікації нашого видання про ситуацію в Устинівці відзвітувало на своєму сайті, що працівники місцевого підрозділу ще в п’ятницю утилізували півтонни риби. Та після появи цього повідомлення від рятувальників місцеві жителі присилали нам фото з гнилою рибою вздовж берега річки.
Власне, це коротка розповідь про те, як і хто ліквідовував надзвичайну ситуацію в одному окремому взятому районі, і яка засвідчує, що громада, в даному випадку рибалки, вміють гуртуватися та діяти самостійно, чиновники ж – тільки добре звітують.
Що ж до ймовірних причин мору риби, то про брак кисню у воді йшлося ще минулого тижня, але місцеві рибалки на чолі з головою спілки рибалок-любителів «Шторм» Василем Омельченком підозрюють ще одну можливу причину – обробку полів пестицидами та гербіцидами й потрапляння їх після дощів до річки.
Тому Василь Митрофанович особисто відвіз проби води для аналізу на вміст хімікатів до Кропивницького. Днями екологи повідомили, що припущення рибалок нібито не підтвердилося.
За словами заступника начальника державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Юрія Сисака, показники нітратів, нітритів та фосфатів у воді не перевищують допустимої концентрації.
– Проведені інспекцією лабораторні дослідження встановили факт зниження рівня кисню до критичних показників, що могло призвести до масової загибелі риби, – коментує еколог.
Водночас на офіційному сайті інспекції все ж згадується хоч і про незначне, але перевищення сульфатів та завислих речовин.
На запитання журналіста про те, чи могли змінитися показники води від моменту загибелі риби й до взяття проб, еколог не дав чіткої відповіді. Лише констатував, що аналізи проводилися вже по факту виявлення мертвої риби.
Як нам повідомив голова спілки рибалок-любителів Василь Омельченко, перша мертва риба спливла ще в четвер, 27 липня, а зразок води для проведення аналізу на вміст хімічних речовин він особисто відвіз наступного дня ввечері.
Ми поцікавилися в Юрія Сисака, з чим може бути пов’язана нестача кисню у воді, на що він зазначив, що передусім передумовою для цього є синьо-зелені водорості та значна зарегульованість річки.
– Це на сьогодні проблема багатьох водойм, – каже чиновник. – На них побудували багато ставків та дамб, як наслідок, це сповільнює течію та проточність води й заважає самоочищенню річок.
На запитання, яких заходів вживатиме інспекція чи рекомендуватиме місцевим органам влади для очищення водойми, Сергій Сисак зазначив, що річка очиститься природнім шляхом за рахунок протоку води.
В.о. начальника Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Кіровоградській області Тетяна Ціленко також зазначає, що випадки масового мору риби у водоймах області не поодинокі.
– Подібні ситуації виникали переважно у ставках, а також у Світловодську на водосховищі через синьо-зелені водорості, внаслідок цвітіння яких зменшується рівень кисню у воді, що й призводить до загибелі риби.
Біолог за фахом Дмитро Кравченко зазначає, що синьо-зелені водорості справді можуть бути причиною так званого цвітіння води, що викликає мор риби.
Розвиток та цвітіння синьо-зелених водоростей у воді погіршує гідробіологічний стан водойми, – каже він. – Живі водорості видаляють шкідливі домішки й збагачують воду киснем, але при значному збільшенні своєї маси навпаки сприяють забрудненню, вода змінює колір та запах, виникає дефіцит розчиненого кисню. Оскільки він використовується для дихання живих водоростей та розпад відмерлих. Під час їхнього гниття кисню витрачається більше, ніж виділяється.
Проте рибалки стверджують, що колір води у річці, як це буває при цвітінні водоростей, не змінився. Зате незадовго до мору риби проводилася хімічна обробка полів.
Ми поцікавилися в першого заступника голови Устинівської РДА Михайла Яворського, як у районі втілюють у життя рекомендації управління Держпродспоживслужби в області щодо роз’яснювальної роботи серед населення та встановлення табличок про заборону купатися в річці. Так, за його словами, інформацію оприлюднено в районній газеті, а також встановлено відповідну табличку на місцевому пляжі.
Щоправда устинівці жодної таблички навіть на наше прохання біля річки не знайшли. Оголошення ж про заборону купатися в місцевій газеті бачили, але, очевидно, не всі. Бо дехто з інших населених пунктів приїздить, аби відпочити на природі й скупатися. Їм уже місцеві розповідають, що трапилося, та пояснюють, що в цьому купальному сезоні краще цього не робити.
Тим часом у сюжеті ТСН за 5 серпня йдеться про те, що в Дніпрі також гине риба через цвітіння водоростей. Головними причинами вчені називають глобальне потепління, неконтрольоване використання фосфатних мийних засобів та азотних добрив, і радять боротися з водоростями, запускаючи білого товстолоба, який ними живиться, а також збирати їх та переробляти на біопаливо.
Водночас причиною мору риби в аналогічний період у Каховському водосховищі Херсонської області назвали забруднення токсичними речовинами.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: