Громадський сектор підштовхує міську владу Кропивницького відмовитися від дотування підприємств теплокомуненерго і вкладати кошти в децентралізацію теплопостачання. Сьогодні Муніципальне бюро Артема Стрижакова презентувало відповідну програму, яка передбачає поетапний перехід протягом трьох років на нову систему теплопостачання міста та відмову від централізованого опалення. «Або беріть і допрацьовуйте, або пропонуйте свою кращу», – звернувся громадський діяч до влади міста.
«Це потрібно було робити ще вчора, щоб завтра не було пізно», – зазначив він.
Презентована командою Муніципального бюро та його засновником Артемом Стрижаковим програма базується на успішному досвіді інших міст України, зокрема, Нікополя Дніпропетровської області, та передбачає переведення закладів соціальної сфери на модульні котельні, а житловий фонд – на модульні котельні та автономки. Автори програми запевняють, що міській владі буде дешевше раз профінансувати встановлення автономного опалення для малозабезпечених верств населення, ніж щороку дотувати збиткові підприємства, які в сьогоднішніх умовах апріорі не можуть бути прибутковими і надавати якісні послуги.
«Уже для всіх очевидно, що ситуація – критична, міська влада значні кошти спрямовує на підтримку теплогенеруючих підприємств, але труби рвуться, як наслідок, новий асфальт кладеться й розривається. Наглядний приклад, як бездарно витрачати бюджетні кошти, – це вулиця Чорновола, де через пориви мереж вже кілька разів розривали нове асфальтове покриття», – каже Артем Стрижаков. – «Адже всім зрозуміло, що термін експлуатації труб – 20 років, а котлів – 15. Бо вся ця система була створена в 70 роках й експлуатується 50 років. Закономірно, що вона ламатиметься. Саме тому ми вирішили бити тривогу і брати ініціативу в свої руки».
Для цього на його думку, потрібна тільки рішуча воля керманичів міста. Як приклад, наводить Нікополь, де міська влада спромоглася вирішити проблему теплопостачання лише за рік. Це місто, за словами спікера, не на багато менше від Кропивницького.
«Лікарні, школи, дитсадки перевели на індивідуальне опалення за рахунок коштів 9 інвесторів. Населенню ж видали дозволи на встановлення автономного опалення. Понад 30 мільйонів гривень виділили з міського бюджету на встановлення малозабезпеченим жителям», – розповідає громадський діяч.
В результаті, за його словами, зріс рівень розрахунків населення за комунальні послуги, бо зросла якість і люди стали розуміти, за що вони платять.
Координатор проекту Муніципального бюро Ігор Саєнко переконаний, що сподіватися на те, що якість послуг теплонеруючих підприємств поліпшиться – не доводиться, й спирається на цифри.
Обидва теплопостачальні підприємства завантажені менше, ніж на 30 відсотків від своєї потужності. Розбалансованість системи КП «Теплоенергетик» – 63-67 відсотків. Борги перед Нафтогазом за спожитий газ сягали станом на жовтень – 226 мільйонів гривень. Із 2012 року місто в це підприємство інвестовано більше 170 мільйонів гривень. ДП «Кіровоградтепло», що наразі перебуває в процесі повернення з оренди ЦНТІ УНГА в комунальну власність, заборгувало Нафтогазу за енергоносій 118 мільйонів гривень, які доведеться повертати з міського бюджету. Розбалансованість його системи – 65-67 відсотків, протяжність магістральних та розподільчих труб становить 150 кілометрів.
«Враховуючи, що заміна одного кілометра магістрального трубопроводу коштує 20 мільйонів гривень, ми розуміємо, що для заміни такої кількості труб потрібно близько 3 мільярдів гривень, і що цього ніколи не буде зроблено», – підсумовує Ігор Саєнко. – «Зношене ж застаріле обладнання ніколи не зможе забезпечити якісну послугу теплопостачання».
Ще один фактор, що впливає на якість послуги і на її вартість – це транспортування теплоносія від підприємства до споживача, що призводить до значних тепловтрат.
Проаналізували в Муніципальному бюро і всі можливі джерела теплопостачання, серед яких виділили чотири доступні на сьогоднішній день – це газ, електроенергія, тверде паливо та теплові насоси. Врахувавши всі аспекти, такі як логістика, шкідливі викиди, безперебійність постачання та відпрацювання технологій, експерт із енергоефективності Євгеній Новосьолов вважає найоптимальнішим варіантом – газ і електроенергію.
Спікери переконують, що запровадження програми в перспективі зекономить кошти з бюджету міста і з бюджету кожної сім’ї в тому числі.
За словами Артема Стрижакова, на найближчому засіданні сесії міської ради програму презентують депутатам та керівництву обласного центру.
Головне, за його словами, щоб її не чекала доля інших розроблених Муніципальним бюро програм, в тому числі програми боротьби з амброзією, які або не беруться до уваги, або через деякий час дослівно подаються від імені чиновників, але не впроваджуються в життя.
«Якщо влада нічого не зробить у цьому напрямку, то зробимо ми. Але пізніше», – недвозначно пообіцяв Стрижаков.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: