9 років тому подружжя Холодовських із Кропивницького стало прийомною сім’єю. Завдяки його терпінню й любові на двох щасливих дітей у світі стало більше. Сьогодні ж, завдяки оптимізму Юлії Холодовської, як мінімум, ще п’ятьом сиротам і позбавленим батьківського піклування усміхнеться щастя. Після тривалих вагань, вони з чоловіком прийняли пропозицію управління з питань захисту прав дітей міської ради створити будинок сімейного типу. Та не обійшлося без епопеї…
«Навіть на вулиці підходили і давали гроші. Я не могла повірити, що стільки людей відгукнеться. Одна молода дівчина навіть 100 доларів дала.”
«У нас дуже хороші стосунки з управлінням. Тетяна Миколаївна Тимоховська (начальник, – ред.) не раз пропонувала стати батьками-вихователями дитячого будинку сімейного типу. Але ми розуміли, яка це відповідальність, і довго не погоджувалися. Минулого і позаминулого року відмовлялися. І не тільки ми. Торік у місті взагалі ніхто не погодився. І ось, коли ми наважилися, нас чекав сюрприз…»
Місія була на межі провалу через внесені практично в середині бюджетного року зміни до постанови Кабінету Міністрів України, що визначає порядок придбання житла для розвитку сімейних форм виховання. З 1 червня нинішнього року держава виділяє субвенцію тільки за умови співфінансування в розмірі 20% з місцевого бюджету або інших джерел незаборонених законодавством. Тоді як ще минулого – на 100% покривала витрати. Тож на будинок, який ідеально підходить родині за всіма передбаченими законодавством вимогами, потрібно було знайти 450 тисяч гривень.
Зважаючи на те, що карантинні обмеження вдарили не тільки по бізнесу, а й по запланованих надходженнях до міського бюджету, під які на початку року складалися програми і затверджувалися видатки, Юлія не сподівалася на допомогу міської влади. Хоча придбане житло буде власністю міста.
Можливо, хтось інший уже б відмовився від своїх планів або ж, як мінімум, відклав їх до кращих часів, але не вона. Жінка написала пост у Фейсбуці і попросила про допомогу небайдужих. І не чекала, що за 5 днів вдасться зібрати 171 тисячу гривень.
«Навіть на вулиці підходили і давали гроші. Я не могла повірити, що стільки людей відгукнеться. Одна молода дівчина навіть 100 доларів дала. Ще одна жінка підійшла і дала 200 гривень. Таке враження, що все місто перейнялося і допомагає нам», – розповіла Юлія Холодовська.
“В нас, прийомних батьків, є такий вислів: «Скільки дитина в твоїй сім’ї, стільки їй і років». Не важливо, в якому віці вона до тебе потрапила, треба починати вчити всьому з нуля”
Виховуючи двох прийомних дітей та спілкуючись з їхньою мамою-вихованкою інтернату, вона переконана, що жодні соціальні гарантії від держави не дадуть їм того, що повноцінна сім’я.
«Хтось може сказати, що за ці кошти краще купити квартири дітям-сиротам. Я згодна, що їм потрібне власне житло. Але значно важливіше – виховати самодостатню, нормальну людину. Ми коли взяли у сім’ю двох наших хлопчиків, їм було 5 і 12 років. І ми тоді навіть подумати не могли, що старший не вміє і не розуміє елементарних речей. Тому в нас, прийомних батьків, є такий вислів: «Скільки дитина в твоїй сім’ї, стільки їй і років». Не важливо, в якому віці вона до тебе потрапила, треба починати вчити всьому з нуля, вкладати в неї стільки, наче вона тільки народилася. Наприклад, якось старший пішов у душ, а коли вийшов, я звернула увагу на те, що губка суха. Як з’ясувалося, він просто не знав, що то», – розповідає Юлія.
У звичайних дитячих будинках вихователі просто не в змозі приділяти достатньо уваги всім дітям, переконана вона.
«Зараз, мені здається, ситуація краща, ніж була 9 років тому. Наприклад, у дитячому будинку «Наш дім» дуже хороші умови, вихователі дуже багато працюють з дітьми. Але найголовніше для них – навчитися будувати стосунки і любити, а цьому вони можуть навчитися тільки в сім’ї. Дітям, позбавленим любові, складно пристосуватися у суспільстві, складно побудувати свою сім’ю, бо вони не знають і не розуміють, що це, вони не вміють виховувати своїх дітей, любити їх», – вважає жінка.
«Мама наших хлопчиків – вихованка інтернату. Вона непогана, вона добра. Але виросла в інтернаті й просто не вміла виховувати своїх дітей. Вона шукала розуміння і любові, а тому йшла за тими людьми, які були поруч”.
Родина Холодовських підтримує товариські стосунки з рідною мамою хлопців, яку свого часу позбавили батьківських прав. Юлія переконана, що її головна біда – це сирітське минуле.
«Мама наших хлопчиків – вихованка інтернату. Вона непогана, вона добра. Але виросла в інтернаті і просто не вміла виховувати своїх дітей. Вона шукала розуміння і любові, а тому йшла за тими людьми, які були поруч. Вона не винна у тому, що в неї не було підтримки. Тому після інтернату далі не навчалась, не працювала. І тільки в старшому віці закінчила вечірню школу, заміж вийшла й народила ще одну дитину, влаштувалася на роботу».
Натомість обидва її сини займаються боксом. Старший закінчив третій курс, навчається на факультеті фізичного виховання в педуніверситеті, а молодший – дуже гарно малює. Юлія розповідає про їхні здобутки з такою гордістю, на яку здатна не кожна рідна мама.
«Я сама вчитель фізкультури за освітою. Тож старший хлопчик пішов моїм шляхом. І знаєте, йому настільки подобається навчатися, що в нас взагалі немає з ним ніяких проблем, готується сам, усе здає вчасно. Під час онлайн-навчання я бачила, що йому все вдається. Тоді як у школі навчання для нього було страшенним випробуванням. Братик більше травмований, бо мама взагалі не хотіла його народжувати, їй важко було його сприймати, він не отримав від неї любові і ласки. Тому закритіший, мало спілкується, мало говорить. Але він розкривається по-іншому. Дуже гарно малює і теж спортом займається – боксом. І так у нього класно виходить! Рекорди б’є на брусах. Але до малювання в нього талант. Ще як маленький був, прокинеться – і біжить малювати. Ми знали, якщо його немає в ліжку, значить – малює».
Юлія мріє, що й інші діти так само розкриються в її родині. Але потерпала, що не вдасться зібрати потрібної суми на будинок і державну субвенцію спрямують на інші передбачені в таких випадках законодавством потреби. Підтримати її взялися інші прийомні мами-члени Громадської організації «Відповідальне батьківство». Разом вони написали купу листів до депутатів із проханням допомогти. Та в четвер ввечері Юлія поділилася радістю у фейсбуці. Міський голова Андрій Райкович пообіцяв свою підтримку.
Новому дитячому будинку сімейного типу бути!
«Це щось неймовірне!!! Дякую Богу, що вів до перемоги саме таким непростим шляхом! Мене переповнюють емоції, хочеться ділитись, говорити про купу чудес, добрих людей, справжню дружбу, шалену підтримку всієї України і закордону, багато теплих слів, допомогу від рідних і незнайомих людей…», – написала вона.
Тож новому дитячому будинку сімейного типу бути! І, як каже Юлія Холодовська, віримо у майбутнє Кропивницького без сиріт!
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: