Рахункова палата України провела аудит вищих навчальних закладів, які займаються підготовкою медичних і фармацевтичних кадрів. Серед вишів, діяльність яких досліджувалася аудиторами і Донецький університет, факультети якого розміщені у Кропивницькому.
У звіті Рахункової палати перераховано низку порушень.
Зокрема, вказано, що Донецьким медуніверситетом вартість навчання іноземців з російською мовою викладання завищено на 55,4 тис. дол. США, а з англійською мовою викладання навпаки занижено на 654,6 тис. дол. США.
Виявлено, що умови окремих укладених договорів не забезпечували отримання навчальним закладом у повному обсязі оплати за навчання. Наприклад, Донецьким медуніверситетом укладено договори з ТОВ “Українські освітні послуги”, вартість послуг в яких не визначена.
Між Донецьким медуніверситетом, ТОВ “Українські освітні послуги” і кожним іноземним студентом, які станом на 01.01.2019 навчалися на 2 і 3 курсах, укладено тристоронні договори, якими визначено, що допуск до занять проводиться тільки після надання документа про оплату. Аудит засвідчив, що станом на 01.01.2019 навчання цих осіб не оплачено у повному обсязі, проте всупереч вимогам частини п’ятої статті 9 Закону № 996 із загальної суми заборгованості 19,2 млн грн у бухгалтерському обліку не відображено 10,7 млн гривень.
Крім того, встановлено, що всупереч вимогам Закону та умовам договору між Донецьким медуніверситетом і ТОВ “Українські освітні послуги” з 239 іноземцями, зарахованими на навчання у листопаді 2018 року, не укладено відповідні тристоронні договори на надання освітніх послуг. Як наслідок, станом на 01.01.2019 виш недоотримав від ТОВ “Українські освітні послуги” 11,8 млн грн за навчання 79 іноземців першокурсників.
З метою забезпечення навчання іноземців (вартість навчання яких ТОВ “Українські освітні послуги” станом на 01.01.2019 не сплатило) протягом вересня–грудня 2018 року університет за рахунок власних надходжень спрямував 5,5 млн грн, що є незаконними видатками.
Донецький медуніверситет у договорі про надання послуг з набору іноземців з ТОВ “Українські освітні послуги” (2016 року) передбачив щорічну знижку у розмірі 23% від вартості навчання студентів (за умови організації ТОВ “Українські освітні послуги” прийому на навчання іноземців у кількості 200 осіб і більше), у зв’язку з чим щороку недоотримував за навчання іноземних студентів 442,5 тис. дол. США.
Порушення вимог бюджетного законодавства:
Всього допустили порушення при використанні коштів державного бюджету у сумі 1 млн 97 тис дол США та 34,3 млн грн із яких 17,6 млн грн використано з порушенням чинного законодавства, непродуктивно і не результативно, 11,8 млн грн – неодоотримано доходів, 4,8 млн грн – недоотримано бюджетом.
Як писав «Без купюр», навколо університету розгорівся скандал – студенти-іноземці заявили про низьку якість підготовки у навчальному закладі. Натомість у виші звинуватили їх у неповній сплаті за навчання та видали указ про відрахування. Студенти ж заперечили недоплати й показали платіжки, які засвідчили, що кошти сплачувались, але не університету, а фірмі-контрактеру ТОВ «Українські освітні послуги». Саме з УОП студенти за наполягання університету мали укладати тристоронні угоди.
Проте виявилося, що фірма не перерахувала вишу усі кошти й брала за навчання студентів значно вищі суми, ніж ті, що офіційно передбачені. Крім цього, ректора університету Петра Кондратенка відсторонили через суд за звинуваченням у корупції та вимаганні хабарів з контрактера. У цей період його указ про відрахування студентів скасували. Сам Кондратенко виправдовується, мовляв, ініціював перевірку роботи фірми, а та «влаштувала» йому кримінальне переслідування. Втім, він підтвердив, що користувався автомобілями, які надали його родині в УОП, а його помічницею значилася бувша засновниця підприємства-контракера. Наразі триває слідство, яке розпочали СБУ та Нацполіція.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: