Вчора, 18 травня, студенти-медики та їхні викладачі протестували проти закриття кропивницького підрозділу Донецького національного медичного університету та переведення медичного факультету №2 та міжнародного медичного факультету до Краматорська. Реакцію викладачів, яким загрожує звільнення, та місцевих студентів, частині з яких доведеться їхати з дому до чужого міста у прифронтовій зоні і винаймати житло, можна зрозуміти. Проте широкому загалу мало відомо про те, чому 56 із 60 членів ученої ради ДНМУ проголосували за таке непопулярне рішення. Причиною вказано – неможливість виконати ліцензійні умови провадження освітньої діяльності, затверджені Кабміном. “Без купюр” звернувся до в.о.ректора навчального закладу, професора Майї Єрмолаєвої, яку більшість колективу підтримала наприкінці минулого року на виборах ректора, щоб дізнатися більше про причини ліквідації відокремленого підрозділу.
“ВИКЛАДАННЯ КЛІНІЧНИХ ДИСЦИПЛІН СТАЛО ФОРМАЛЬНИМ”
– Це рішення далося непросто і воно не одноосібне, а колегіальне. Всім було добре відомо про проблеми з кадровим забезпеченням клінічних кафедр у Кропивницькому. Коли створювали філію, думали, що поступово до 3-го курсу, коли почнуться клінічні дисципліни, тут вдасться створити відповідний викладацький колектив. На жаль, до сьогодні цього не сталося. Деякий час викладачі з Краматорська й Маріуполя їздили за власний кошт викладати до Кропивницького, бо у нас немає механізму компенсації коштів за поїздки в межах одного закладу. Вони взяли на себе забезпечення методичного процесу і навчання майбутніх викладачів підрозділу. Але це суттєво не поліпшило ситуацію. В нас непогана вона лише за дисципліною “педіатрія”. За всіма іншими клінічними – дуже велика плинність кадрів. Сьогодні клінічний цикл тут забезпечують 77 викладачів. Тільки в третини з них це основне місце роботи. Й коли з об’єктивних причин викладачі з Краматорська і Маріуполя припинили виїзди до Кропивницького, то викладання клінічних дисциплін тут по суті стало формальним, а в деяких випадках – фіктивним.
– Чому тоді питання про закриття філії постало тільки зараз?
– Сьогодні 50 клінічних циклів дистанційно ведуть викладачі з Краматорська й Маріуполя. Постало питання про впорядкування діяльності філії. До того ж 24 березня цього року Кабмін затвердив нові ліцензійні умови провадження освітньої діяльності, в них чітко прописано, що має бути забезпечення виконання цих умов у кожному місці провадження освітньої діяльності. Як переміщений з окупованих територій навчальний заклад ми в жодному місті не маємо зараз свого приміщення, в нас скрутне матеріально-технічне становище. Тому дуже важливою для нас умовою є належне кадрове забезпечення навчального процесу. 50% викладачів мають працювати за основним місцем роботи і повинні мати науковий ступінь та вчене звання. 10% від цієї кількості повинні бути докторами наук. У Кропивницькому в цілому кількість науково-педагогічних працівників, які працюють за основним місцем роботи, майже відповідає 50%. Але тільки 6 із них – кандидати медичних наук. А ліцензійні умови вимагають виконання вимог по кожному освітньому компоненту (кожній дисципліні). Через місяць вони набувають чинності.
ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ З ХІРУРГІЇ В НАВЧАЛЬНОМУ КОРПУСІ, А НЕ КЛІНІЧНІЙ БАЗІ
– Чи була можливість у ваших попередників створити тут потужніший викладацький колектив?
– У Кропивницькому університет існує вже 5 років. Цей підрозділ очолювали різні люди. В тому числі колишній народний депутат Костянтин Яриніч майже рік був проректором університету, керівником кафедри, але не привів сюди жодного кандидата наук крім самого себе й не підготував жодного кандидата наук. Крім того, 2 місяці тому, коли я не пристала на його пропозицію працювати з іноземними студентами через скандально відому фірму-посередника, він пішов із університету і як керівник обласного онкоцентру розірвав із нами договір про використання клінічної бази медзакладу. Те, що ми начебто маємо в Кропивницькому договори з 13 закладами щодо клінічних баз, не відповідає дійсності. Насправді їх було 6, а після розірвання договору з онкоцентром – стало лише 5. З них тільки 4 мають статус клінічних. Наші викладачі з Краматорська, наприклад, змушені були проводити практичні заняття з хірургії в навчальному корпусі по вулиці Великій Перспективній.
КОСТЯНТИН ЯРИНІЧ ВИСТУПАВ ЗА СПІВПРАЦЮ З ДИСКРЕДИТОВАНОЮ ФІРМОЮ
– А чим Костянтин Яриніч аргументував необхідність співпраці з фірмою-посередником “Українські освітні послуги”, яка дискредитувала себе скандалом з іноземними студентами?
– Тим, що вона заборгувала університету 2 мільйона доларів, бо їй начебто не заплатили студенти. Але, щоб ви розуміли повністю ситуацію, додам, що їм навіть не легалізували документи про середню освіту й вони не мали права на навчання в університеті. Зараз ми це питання вирішуємо, але його мали вирішити ще в першому півріччі, коли вони прийшли в університет. У багатьох була академічна заборгованість з 20-30 дисциплін, але їх чомусь не відраховували… Ще одна цікава ситуація, з приводу якої ми звернулися до поліції, це 8 “липових” дипломів, які торік тут видали громадянам Італії. За їхніми ж словами, вони контактували з представниками цієї фірми. З них узяли десятки тисяч доларів і дали запрошення на навчання за пів року до видачі дипломів, а потім видали фіктивні документи про вищу освіту. Підпис, схожий на підпис мого попередника, але без експертизи ми не можемо говорити про його справжність. А печатка навчального закладу – старого зразка.
– В одному зі своїх дописів у Фейсбуці ви написали про те, що люди, які свого часу ошукали іноземних студентів, маніпулюють думкою студентського та викладацького колективу ДНМУ в Кропивницькому…
– На жаль, тривалий час цей заклад був некерованим, тому що перебував фактично під впливом сторонніх осіб. Коли я прийшла на посаду, то перше, що зробила, це вивела ТОВ “Українські освітні послуги” з університету, вони більше не мають у нас представництва. З тими іноземними студентами, які вирішили продовжити навчання, ми уклали двосторонні договори. Тому сьогодні вони платять за навчання безпосередньо університету, а не фірмі-посереднику. Костянтин Яриніч неодноразово приводив до мене представників “Українських освітніх послуг”. Коли я сказала, що не працюватиму з ними, він звільнився і розірвав договір про використання клінічної бази онкоцентру. Якби він дійсно переймався проблемами вишу і студентів, то не розірвав би договір як керівник клінічної бази і дав би можливість навчати там майбутніх медиків. Або залучав би своїх співробітників, щоб вони у нас працювали хоча б за сумісництвом, щоб забезпечити навчальний процес не формально, а реально. Сьогодні ми маємо можливість моніторити зміст занять, які проводять дистанційно. Майже третина викладачів кафедри клінічних дисциплін жодного разу не виходили на єдину дистанційну платформу “Гугл-клас”. Я не знаю, як вони викладають – в месенджері, вайбері чи ще якось. Але точно знаю, що частину циклів студентам не вичитали.
ЛИШЕ ВЧЕНА РАДА МОЖЕ СТВОРЮВАТИ ЧИ РЕОРГАНІЗОВУВАТИ ПІДРОЗДІЛИ, А НЕ МІНІСТЕРСТВО ЧИ МІСЦЕВА ВЛАДА
– Обласна влада анонсувала нараду в МОЗ, присвячену збереженню закладу в Кропивницькому. Що вам про це відомо?
– Я буду в міністерстві у четвер і в п’ятницю. У мене буде плановий звіт. Але мені сказали, що в четвер відбудеться й нарада. Проте я не знаю, про що зі мною будуть говорити, адже рішення приймала Вчена рада. Воно було дуже тяжким, але зваженим. Лише Вчена рада має повноваження створювати чи реорганізовувати підрозділи, а не міністерство чи місцева влада Кропивницького, Маріуполя чи Краматорська. Закон про вищу освіту гарантує автономію навчального закладу. Я ж можу скасувати якийсь наказ, але скасувати рішення Вченої ради ніхто не може, окрім неї самої.
Передісторія
Нагадаємо, що в 2018-ому році навколо університету розгорівся скандал – студенти-іноземці з Кропивницького заявили про низьку якість підготовки у навчальному закладі. Натомість у виші звинуватили їх у неповній сплаті за навчання та хотіли відрахувати. Студенти ж доводили, що мають платіжки про те, що кошти сплачували фірмі-контрактеру ТОВ «Українські освітні послуги». Саме з ним вони за наполяганням університету мали укладати тристоронні угоди.
Проте з’ясувалося, що фірма перерахувала вишу не всі кошти й брала за навчання значно вищі суми, ніж ті, що офіційно передбачені. Крім цього, ректора університету Петра Кондратенка відсторонили від посади через суд за звинуваченням у корупції та вимаганні хабарів із контрактера. У цей період його указ про відрахування студентів скасували.
Сам Кондратенко стверджував, що власник фірми-посередника налагодив схему з легалізації іноземців в Україні, використовуючи при цьому запрошення вишу на навчання, та брав завищену плату за навчання зі студентів. Після того ж, як він ініціював перевірку, йому нібито погрожували представники СБУ, а згодом і влаштували кримінальне переслідування.
Втім, він підтвердив, що користувався автомобілями X-класу підприємства-контрактера, а помічницею значилася його колишня засновниця.
Згідно з наказом очільника МОЗ Петра Кондратенка звільнено з посади ректора 19 серпня 2020 року, згідно з іншим наказом обов’язки ректора поклали на Майю Єрмолаєву, професора кафедри внутрішньої медицини №1.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: