На Кіровоградщині триває виборча кампанія. Кандидати через соцмережі, ЗМІ та зустрічі активно інформують виборців, чому голосувати потрібно саме за них. Втім, хоч яскрава, але стисла, що зумовлено форматом, агітація не завжди дає виборцям вичерпного розуміння, що обіцяє той чи інший кандидат і чого від нього очікувати.
Ми розбиралися, що написано у виборчих програмах кандидатів і політичних партій, які за дослідженнями авторитетних соціологічних служб проходять до парламенту та співставляли, як це корелюється з реальними потребами й очікуваннями виборців. Для цього опитали керівників громад, представників фермерських господарств, галузевих громадських організацій.
Також до переліку ТОП-очікувань виборців, які аналізуватимемо на предмет декларації їх виконання у виборчих програмах, ми долучили дані соціологів. Зокрема, загальнонаціональне опитування, що проведене Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донбасу.
ЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ ІНІЦІАТИВ ОЧІКУЮТЬ ВИБОРЦІ
Згідно з соцдослідженням, для українців першочерговими є такі 5 реформ: антикорупційна (63%), охорони здоров’я (57%), пенсійна та реформа системи соціального захисту (52%), реформа органів правопорядку – судів, прокуратури, поліції (37%), люстрація чиновників (33%).
Окрім цього, на Кіровоградщині нагальними є проблеми захисту права власності, ринку землі, завершення реформи децентралізації і врегулювання супутніх з об’єднанням громад законодавчих норм, впровадження прозорого механізму розподілу державних субвенцій для розвитку територій за економічно, а не політично обґрунтованим принципом.
Аграрна сфера
В аграрній Кіровоградській області очікують скасування мораторію на продаж землі. Водночас, потребують захисту як права на її купівлю, так і на збереження. Останнє цілком закономірно, адже протягом 2014-2018 років на Кіровоградщині зафіксовано понад десяток випадків аграрного рейдерства та нуль – адекватно покараних за це.
Відомий на Кіровоградщині фермер, волонтер, учасник Революції Гідності Олексій Цокалов пояснює – майбутній парламент повинен врегулювати механізм продажу землі. Але цьому має передувати реформування правоохоронних і судових органів. Вони повинні гарантувати дотримання прав власника тієї землі, а не рейдера.
«На порядку денному стоїть питання продажу землі. Але, аби відкрити ринок, маємо виконати низку «домашніх завдань»: гарантувати право на захист власності та забезпечити право іншої людини – спроможність купити. Бо якщо у селі буде порушено баланс, коли люди там не проживатимуть, але матимуть землю, це не на краще. Можливо, вводити доступне кредитування, щоб пересічні люди мали можливість купити землю», – вважає агропідприємець.
Очікують від майбутніх парламентарів і врегулювання механізмів підтримки фермерства.
«Необхідно переглянути програми кредитування для невеликих чи новостворених фермерських господарств, оскільки ті суми, які закладені зараз, «з’їдаються» інфляцією. З іншого боку бачимо на яких ландкрузерах їздять деякі представники фермерського бізнесу і це теж ставить під сумнів доцільність державних дотацій. Краще було б налагодити справедливі й однакові для усіх систему оподаткування і правила гри. Адже при мінімальній підтримці малого бізнесу, бачимо, як Косюк (Юрій Косюк – підприємець-мільярдер, власник агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» – авт.) отримав 800 млн грн дотацій, а минулого – 2 млрд грн», – вважає Олексій Цокалов.
Завершення децентралізації
На Кіровоградщині уже сформовані й розвиваються 21 об’єднана територіальна громада. У кожній з них мають приклади позитивних змін, що стали можливі завдяки об’єднанню. Керівники громад, які стали лідерами й «двигунами» децентралізації на місцях, водночас набули значного досвіду, адже довелося брати на себе й достатньо відповідальності. Завдяки цьому досвіду керівники громад на-гора можуть видати десяток ініціатив, які майбутній парламент повинен взяти на порядок денний.
Очільник Маловисківської міської ОТГ, голова громад-членів Асоціації міст України Юрій Гульдас вважає, що майбутній парламент повинен завершити реформу децентралізації, ліквідувати районні ради та РДА, внести зміни до Конституції у частині оновлення територіально-адміністративного устрою.
За словами Гульдаса, у результаті об’єднання деякі населені пункти входять до тієї чи іншої громади, але офіційно лишаються частиною іншого району. Очікують і на остаточне ухвалення Закону «Про муніципальну варту», який дасть можливість організувати підконтрольну громаді правоохоронну структуру. Змін потребує і виборче законодавство, яке регулює обрання представництв на місцях.
«Варто змінити виборче законодавство. За нинішньою виборчою схемою існують ситуації, коли депутат, який за результатом голосування виграв на своєму окрузі, не проходить до ради, а той, якого не обрали – отримує депутатський мандат. Натомість округ лишається не представлений», – вважає міський голова.
Через заполітизованість у роботі місцевих рад, коли депутатський корпус представлений чисельними партіями і ухвалює рішення не з огляду на інтереси громади, а як «партія скаже», Гульдас пропонує змінити до Закону «Про місцеве самоврядування».
«Виходить, що міського голову обирає кількадесят тисяч громадян, а рішення про його відкликання можуть ухвалити депутати, які, наприклад, сформували «більшість» та об’єдналися проти мера. Тобто, обрали голову 10 тисяч людей, а «звільнили» – 14 депутатів», – пояснює ініціативу очільник ОТГ.
Податки
Голова Помічнянської міської ОТГ Микола Антошик наголошує – потрібно чітко виписати законодавство про сплату податку на доходи фізосіб (ПДФО), врегулювати обсяги реверсної дотації з огляду на зростання повноважень, ліквідувати добровільний принцип створення громад.
«У нас в регіоні це пов’язано із залізницею. Жителі Помічної, які працюють на залізничній станції за 100 км від нашого населеного пункту, сплачують податки за місцем проживання. Але чимало людей, які працюють в Помічній, сплачують ПДФО в інших громадах, де зареєстровані підприємства. Тобто така колізія. Потрібно виписати чітко виписати закон», – наголосив очільник громади.
До слова, сплата ПДФО задавнена проблема для ОТГ. У Маловисківській громаді через традиційні конфлікти на рівні міста й району, бюджетні установи й заклади, що підпорядковуються районній владі змінили місце «прописки». По суті лікарні й управління так і працюють у центрі ОТГ, але на папері мають реєстрацію у сусідньому селі. Відповідно, ПДФО спрямовується до районного, а не міського бюджету.
«Також потребує оновлення законодавча база, що регулює орендні взаємовідносини між фермерськими господарствами та органами місцевого самоврядування. Деякі фермери кілька років тому уклали договори оренди з орендною ставкою у 3%. Але ж зараз витрати ростуть, а механізму перегляду ставок нема. Ті фермери, які укладають вже нові договори, зобов’язуються здійснювати виплати у розмірі 8%», – пояснює Антошик.
Медицина
У громадах, на відміну від політиків з телеекранів, нарікають не на медреформу, а на відсутність медиків. В контексті реформи саме брак кваліфікованих кадрів у громадах називають проблемою №1.
У профільних пацієнтських громадських організаціях очікують завершення медреформи за розпочатим напрямком. Керівниця напрямку аналітики та адвокації організації «100 відсотків життя. Кропивницький» Аліна Логінова зазначила, що однією з найважливіших функцій нового парламенту буде ухвалення Бюджету на 2020 рік та передбачення у ньому необхідного фінансування медсектору.
«Завдання нових політиків – забезпечити максимальне фінансування сфери. Показник фінансування має бути вищим за той, що був у попередньому році (95,08 млрд грн). Щодо законопроектів, то важливо, щоб якісно оновився склад Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Якщо у комітеті будуть не просто депутати, а фахівці галузі, які працюватимуть пліч-о-пліч з командою міністерства – це буде запорукою успішності будь-яких позитивних ініціатив», – зазначила експертка.
Також Аліна Логінова наголошує, що важливо зберегти принципи нинішньої команди МОЗу.
«Для мене найголовніший ризик, який може відбутися зі зміною влади – це саботаж роботи команди в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, або, що гірше – «прибирання» її з займаної посади. Як для представниці благодійної організації, яка поклала дуже багато зусиль з метою популяризації та підтримки медичної реформи, для мене надважливо, щоб команда Супрун мала можливість завершити реформування у сфері. Навіть якщо на місце чинного міністра прийде людина, що підтримує реформування як процес, я вбачаю великі ризики у тому, що зміна підходів саботує всі здобутки попередніх років», – констатувала активістка.
ОБІЦЯНКИ ПОЛІТИКІВ
Чи є озвучені нашими спікерами пропозиції до майбутнього парламенту у виборчих програмах рейтингових партій? Які законодавчі ініціативи з найбільш запитуваних суспільством присутні у виборчих обіцянках?
Політична партія «Слуга народу»
Президентська партія в антикорупційному блоці, який за даними соціологів є затребуваним для 63% виборців, обіцяє радикальне очищення та перезавантаження прокуратури; незалежність антикорупційних органів, перезапуск неефективних чи скомпрометованих органів; обов’язкову конфіскацію майна корупціонерів; систему грошової винагороди для громадян за виявлення корупції; позбавлення СБУ, ГПУ та Нацполіції непритаманних їм функцій перевірок бізнесу.
Для реформування медицини, яке на другому місці серед очікувань українців, «слуги народу» пропонують систему обов’язкового медичного страхування; обіцяють знищити «фармакологічну мафію», скасувавши корупційний механізм повторної сертифікації ліків. Водночас у програмі задекларовано ті кроки, які нинішнє керівництво МОЗу вже почало впроваджувати. Йдеться про переведення медичної документації в електронну форму; розробку гарантованого пакету медичних послуг і подібне. Про підсилення кадрового забезпечення, на що нарікають у громадах, в програмі партії обіцянок не прописано.
Щодо соцзабезпечення, яке хвилює 52% громадян, пропонується впровадити другий рівень державного пенсійного забезпечення; перевести соціальні пільги у грошову форму; організувати всеукраїнський перепис населення та аудит системи соціального забезпечення.
У рамках реформування правоохоронних органів партія обіцяє звільнити бізнес від свавілля чиновників і рейдерів; запровадити механізм надійного захисту свідків; впровадити невідворотність покарання для працівників поліції, прокуратури та СБУ за перевищення службових повноважень. Про муніципальні варти, яких очікують в громадах, поки ні слова.
Натомість запитуване право на купівлю землі пересічним громадянином, можна сказати, партія збирається гарантувати «досягненням вищого за середньоєвропейський рівня доходів та якості життя українців». Будь-якої згадки про підтримку реформи децентралізації у програмі партії знайти не вдалося.
Політична партія «Опозиційна платформа — За життя»
Законодавчі ініціативи, що стосуються підтримки децентралізації і розвитку громад. Йдеться про роботу районних рад, створення при них виконкомів, обіцяють муніципальну поліцію на виборній основі.
Реформи медицини, освіти, соцзабезпечення у партії планують розпочати зі скасування чинних законів, що ухвалені якраз задля реформування вказаних галузей. Зокрема, в Опоплатформі обіцяють поступовий перехід до страхової медицини шляхом зменшення податкового навантаження на роботодавців. Яким коштом забезпечуватимуть страхування, якщо й податкові надходження знизяться, не вказано. Відновлення доступної медичної допомоги обіцяються за принципом «від села до столиці», що б це не означало.
Чи відкривати ринок землі хочуть визначити через референдум. Проте декларують, що земля має залишатись у селян.
Антикорупційний блок представлений ініціативами посилення кримінальної відповідальності за скоєння корупційних злочинів; забезпечення незалежності судів; перехід від корупційної змішаної виборчої системи до пропорційної системи з відкритими списками; зняття недоторканності із Президента України, народних депутатів, суддів, ухвалення закону про тимчасові слідчі комісії ВР. Вказані тези перегукуються із програмами решти рейтингових політсил, а отже не виключено, мають шанс бути ухваленими.
Решта політичної програми зосереджена на зовнішній політиці, яку Опоплатформа закономірно бачить у тандемі з РФ.
Політична партія «Європейська Солідарність»
Буквально в перших абзацах програми партії 5-го Президента України йдеться про завершення децентралізації і проведення адміністративної реформи, яких очікують громади.
Корупцію в партії обіцяють добороти спрощенням адміністративних процедур, а «потрусити» офшори пропонують шляхом внесення змін до податкового законодавства. Також задекларовано, що правоохоронні органи і органи безпеки мають бути позбавлені повноважень втручання у господарську діяльність. Натомість має постати єдиний орган фінансової безпеки, налаштований на діалог з платниками податків. Наприкінці президентства Порошенка його партія нарешті підготували відповідний законопроєкт.
Тез про відкриття ринку землі, або хоча б пропозицій на яких умовах це здійснити, у виборчій програмі «ЄС» нема. Водночас пропонується чимало зовнішньополітичних ініціатив, спрямованих на проєвропейський курс розвитку країни.
Політична партія “Голос”
У партії Святослава Вакарчука зосередилися на впровадженні найбільш затребуваної суспільством, судячи з соцдосліджень, антикорупційної реформи. Обіцяють, що «правосуддя захищатиме», а «корупція означатиме тюрму». Планують боротися за суди над суддями.
Підвищення добробуту громадян забезпечуватимуть шляхом обмеження впливу олігархів на державні рішення. «Перекриємо для олігархів можливість монополізувати економічні галузі, призначати своїх людей на державні посади та контролювати ЗМІ», – вказано у програмі.
«ГОЛОС» стоїть на продовженні започаткованих реформ освіти й медицини, підтримує принцип «гроші ходять за пацієнтом», декларує оплату державою необхідних медпослуг пацієнтам на всіх рівнях допомоги.
Реформа децентралізації, відкриття ринку землі, зміни податкового законодавства не прописані у програмі, але судячи з решти обіцянок, «входять пакетом» до решти ініціатив.
Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»
Значна частина програми політичної сили Юлії Тимошенко присвячена «новій соціальній доктрині». Щоправда, без прописаного пояснення шляхів виконання задекларованих обіцянок, вона виглядає дещо утопічно.
За напрямом медицини обіцяють обов’язкове медичне страхування коштом роботодавців з одночасним зменшенням удвічі податкового навантаження на підприємства. Як забезпечити достатнє наповнення пенсійного фонду, якщо податки зменшать, у програмі не пояснено. Серед обіцянок Тимошенко й «повернення людям права викликати лікаря додому», хоча насправді такого права ніхто й не позбавляв, а лікар самостійно визначає з пацієнтом порядок прийому. Вочевидь, сповідуючи статтю Конституції про безоплатну медицину у партії Тимошенко обіцяють безоплатні медпослуги на усіх рівнях.
В аграрному блоці програми є чимало тез, за ухвалення яких виступають опитані нами спікери. Водночас, «Батьківщина» продовжує стояти на позиціях підтримки мораторію на продаж землі.
Головною стратегією аграрної політики обіцяють зробити державну підтримку малих та середніх фермерських господарств. «Мораторій на продаж сільгоспземлі буде продовжено. Але фермери, малі та середні сільгоспвиробники, які живуть і працюють на землі, зможуть викупити свою землю без аукціонів за рахунок пільгових кредитів. У людей, які захочуть продати свої паї, держава розпочне їх викуповувати за ринковою вартістю. Буде прийнято закон про введення для аграріїв єдиного податку на гектар землі», – вказано у програмі.
Законодавчих ініціатив з продовження децентралізації в програмі не прописано, натомість детально окреслено зовнішньополітичний блок, пропозиції щодо оподаткування, енергетичну політику. Про антикорупційний напрям не згадується.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: