58-річний льотчик-винищувач, майор Степан Чобан із тих, хто повернувся на військову службу з пенсійного затишку.
У 2010-ому Степан Іванович пішов на пенсію, але через військову агресію Російської Федерації у 2015-ому вирішив повернутися до лав ЗСУ. Як один із найдосвідченіших льотчиків українських Повітряних Сил постійно виконував бойові чергування у складі сил протиповітряної оборони, передавав свій досвід молодшим колегам.
24 лютого 2022 року Степан Іванович вивів літак з-під підступного ракетного удару країни-агресора і продовжував виконувати бойові вильоти. А 28 лютого на літаку Су-27 першим піднявся в повітря і вступив у бій над Кропивницьким, відволікаючи на себе ворожу авіацію. Це коштувало йому життя. Героя атакували ракетами. Але він дав можливість піднятися в повітря решті літаків частини, вивести їх з-під удару та перебазуватися на резервний аеродром.
Його поховали з військовими почестями на військовому цвинтарі в Миргороді.
За визначну особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, вірність Військовій присязі Указом Президента України № 94/2022 від 2 березня 2022 року майору Чобану Степану Івановичу присвоєно звання Герой України та удостоєно ордена «Золота Зірка» (посмертно).
Довідково
Степан Іванович народився 21 грудня 1963 року в селі Долинському Ренійського району Одеської області. 1982-го його призвали на строкову військову службу до лав радянської армії, а вже наступного року він вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, яке закінчив у 1987-му. Пройшов підготовку на літак МіГ-23, служив у Кіровограді.
1990 року пройшов перенавчання на літак Су-27. Його направили для подальшого проходження служби у 831-й винищувальний авіаційний полк у Миргороді (згодом ця частина стала бригадою тактичної авіації). З 1992 року, присягнувши на вірність українському народові, Степан Іванович продовжував гідно виконувати свій військовий обов’язок у лавах українських Збройних Сил. Здобув кваліфікацію «Військовий льотчик 1 класу», його загальний наліт становив понад 1100 годин на літаках Л-39, МіГ-23, Су-27. Учасник багатьох навчань та досліджень військової техніки брав участь у трьох військових парадах з нагоди Дня Незалежності України — пролітав над Хрещатиком у 1996, 2001, 2008 роках.
За матеріалом Сергія Коваленка для АрміяInform
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: