На Кіровоградщині, як і загалом в Україні, ширяться чутки про закриття психо-, нарко-, протитуберкульозних диспансерів і подібних вузькопрофільних лікувальних закладів. Цього тижня в Олександрії містяни протестували проти можливого закриття п’яти медзакладів у місті, навіть принесли труну під стіни наркодиспансеру. “Без купюр” звернувся до заступника директора обласного департаменту охорони здоров’я Олександра Скрипника з проханням роз’яснити, чи справді таким вузькопрофільним закладам загрожує закриття, з чим це пов’язано, та які управлінські рішення планують на місцевому рівні.
“Національна служба здоров’я України, проаналізувала, скільки кожен заклад, відповідно до його функцій, може отримати коштів від держави. Згідно з розрахунками, вузькопрофільні лікувальні заклади отримуватимуть менше, ніж багатопрофільні. Оскільки надають менше медичних послуг. Саме тому обласна рада має намір об’єднати їх з більшими”, – каже посадовець.
Єдиним виходом із ситуації зменшення фінансування таких закладів у департаменті бачать – економія витрат.
“Якщо більше заробляти не виходить, бо є затверджений бюджет на 2020 рік, є кошти, на які може розраховувати охорона здоров’я, то значить треба на чомусь економити”, – пояснює логіку посадовців Олександр Скрипник.
Якщо простіше, то у зв’язку зі вступом у дію другого етапу медичної реформи з 1 квітня, Нацслужба здоров’я закуповуватиме пакети медичних послуг у закладів охорони здоров’я усіх рівнів, тобто платитиме за надані послуги згідно з договором. У зв’язку з цим з’являється нове поняття в сфері охорони здоров’я – пакет медичних послуг. Він складатиметься з власне медичних послуг та тарифів на них. Ціну кожної медпослуги, яку може надавати той чи інший лікувальний заклад, прорахували й визначили, скільки грошей вони отримуватимуть. Як наслідок, однопрофільні лікарні опинилися в невигідному становищі, порівняно з багатопрофільними, оскільки надають менше послуг.
На прикладі Олександрійського наркодиспансеру виглядає так, що, виходячи із вартості послуг і кількості пролікованих пацієнтів, заклад отримає цьогоріч 50% від суми, що виділялася в 2019 році, розповідає чиновник.
Проте про закриття закладів не йдеться. Згідно з проєктом рішення, що найближчим часом розглянуть депутати Кіровоградської обласної ради, менші медичні заклади приєднають до більших шляхом ліквідації юридичної особи. Проте самі диспансери залишають і в Олександрії, і в інших населених пунктах. Таким чином чиновники хочуть зекономити на бухгалтерії та адміністративних посадах.
“Тобто після об’єднання бухгалтерія, наприклад, буде спільною, але при цьому територіально заклади залишатимуться на місцях, і штат лікарів не скорочуватиметься, адже в нас і так сьогодні дефіцит медичних кадрів. Ми тому і відкривали у Кропивницькому медичний університет, щоб більшість його випускників залишалося тут, де вони живуть, а не їхали до інших міст. Також менші та більші лікувальні заклади функціонуватимуть за однією ліцензією, що дасть можливість максимально “забрати” весь пакет медичних послуг, котрий оплачуватиме НСЗУ. “, – запевняє Олександр Скрипник.
Втім, як повідомила в коментарі телеканалу “UA: Кропивницький” головна лікарка Кропивницького протитуберкульозного диспансера Галина Горенко, з 1 квітня, у зв’язку з початком другого етапу медреформи, у диспансері скоротять півтори сотні ліжко-місць з чотирьохсот, й через зменшення фінансування скорочуватимуть працівників. За розрахунками НСЗУ тариф на послугу лікування в диспансері – 20 600 гривень за один випадок. Це ті гроші, за які там мають пролікувати пацієнта. Сума передбачає забезпечення медикаментами, харчування та заробітну плату медиків.
При цьому в департаменті охорони здоров’я вважають, що її достатньо для лікування одного пацієнта.
Згідно з проєктом рішення, оприлюдненим на сайті обласної ради, Кіровоградське обласне дитяче патолого-анатомічне бюро об’єднають з Обласною клінічною дитячою лікарнею, Олександрійський наркологічний диспансер мають намір приєднати до Обласної клінічної психіатричної лікарні, Олександрійський онкологічний диспансер – до Обласного клінічного онкологічного центру, Олександрійську психіатричну лікарню – до Обласної клінічної психіатричної лікарні, Кіровоградський обласний наркологічний диспансер пропонують також об’єднати з Обласною клінічною психіатричною лікарнею, Олександрійський протитуберкульозний диспансер – з Кіровоградським обласним протитуберкульозним диспансером, а Олександрійський шкірно-венерологічний диспансер – приєднати до Кіровоградського обласного шкірно-венерологічного диспансеру.
Проте, як зазначив Олександр Скрипник, цей проєкт рішення повинні ще підтримати депутати на сесії обласної ради.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: