Лікар-онколог Кіровоградського обласного клінічного онкологічного центру Андрій Гардашніков звернувся до президента України Володимира Зеленського з приводу легалізації медичного канабіса.
Відповідне звернення від надіслав до Офісу президента та оприлюднив у Фейсбуці та власному блозі.
“Дуже сподіваюсь на допомогу Президента України в питанні лікування громадян України з важкими хворобами”, – зазначив він.
Лікар вважає, що в Україні вже давно відпрацьовано заходи контролю використання інших наркотичних та психотропних речовин для лікування хворих. І вважає, що питання легалізації медичного канабісу політизується і позбавляє тяжкохворих українців ефективного знеболення.
ЗВЕРНЕННЯ
Вельмишановний пане Президенте!
Це звернення буде оприлюднене в соціальних мережах, буду радий, якщо його також оприлюднять засоби масової інформації. І дуже сподіваюсь, що це звернення прочитаєте Ви особисто.
Це звернення стосується медичного застосування канабісу.
Ми живемо в країні, де лікарі мають можливість лікувати пацієнтів різними наркотичними та психотропними ліками. Вже давно налагоджено контроль держави та правоохоронних органів для унеможливлення незаконного обігу даних препаратів. І слава Богу, що різні політичні спекулянти не заважають нам, лікарям, застосовувати ці препарати для лікування важкохворих людей. В арсеналі лікаря і морфін, і трамадол, і бупренорфін, і метадон, і фентаніл, і транквілізатори, і антидепресанти і купа інших препаратів, які потребують і мають особливий облік та контроль.
Але є ліки, щодо яких у нас є парадоксальна реакція політиків та правоохоронців. При чому, я впевнений, що суспільство якраз з розумінням ставиться до цієї теми (я не можу це перевірити, але є в мене приводи так думати). Але є спекуляції саме на рівні безвідповідальних політиків. Ці ліки – це медичний канабіс. Ці ліки в якості симптоматичної терапії можуть суттєво допомогти лікарям боротися з наслідками хіміотерапії при лікуванні онкологічних хворих, допомагати боротися зі стражданнями пацієнтів з епілепсією, хворобою Паркінсона та хворобою Альцгеймера, пацієнтам з ПТСР та іншими важкими хворобами.
Ну, як можуть. Могли б. Якби не деструктивна діяльність політиків та держави. Якби не спротив медичним працівникам у справі лікування наших хворих.
Якщо раптом держава відчує відповідальність та надасть право лікарям лікувати хворих, буде потрібною ще серйозна робота, щоб позбутися переляку лікарів, щоб вони почали призначати пацієнтам потрібне лікування. Наприклад зараз у питанні хронічного больового синдрому є пацієнти, які страждають від щосекундного болю до кінця життя через переляк, який викликала репресивна система постсовєтської медицини. Лікарі просто бояться призначати те, що призначати мають право та навіть зобов’язані. А держава не налагодила контроль діяльності медичної системи. І у нас, як не соромно це визнавати, досі є система узаконених медичних тортур для пацієнтів з болем на тлі невиліковних хвороб.
Але щодо застосування канабісу, у лікарів на сьогодні є виправдання. Це не лікарі знущаються над нашими пацієнтами. Це політики, це влада не дають можливості нам лікувати. І мені немає чим заперечити цьому тому, що на жаль це – правда.
Я бачив відео з Вашим виступом у Херсоні 26 червня 2020 року, пане Президенте. Мені імпонує те, що Ви говорите з небайдужістю. Мені імпонує те, що Ви говорите про те, що Ви розумієте різницю між медичним канабісом та рекреаційним застосуванням канабісу.
Але з Вашого дозволу, я б хотів поговорити про Ваші аргументи. Ви говорите, що поки не зрозуміє суспільство, ми не можемо дати дозвіл лікарям лікувати пацієнтів за допомогою медичного канабісу згідно з його медичними показаннями.
А, якщо зараз запитати суспільство, людей, які не є фахівцями в лікуванні хвороб, як вони ставляться до ампутації кінцівок? А як вони ставляться до застосування морфіну медиками? Трамадолу? А як вони ставляться до хіміотерапії для лікування раку?
Якщо ми станемо лікувати хвороби по результатам референдумів, боюсь, що у нас стане ще вищою смертність від важких хвороб. А якість життя (яка і так є вкрай невисокою через невисоку якість медичної системи в нашій країні) наших пацієнтів з важкими та невиліковними хворобами стане ще нижчою. Хоч і важко уявити, що може бути ще нижче, але впевнено заявляю – може!
Дуже сподіваюсь на те, що це не є метою влади в Україні – погіршувати якість життя хворих на важкі хвороби.
Пацієнти з важкими хворобами не почекають на законодавче врегулювання медичного застосування канабісу, пане Президенте. Багато з них вже не дочекалися допомоги від держави. Вони просто померли. Поки будуть чекати дива, що держава “відчує розуміння та підтримку суспільства” – помруть сотні, тисячі, а можливо й мільйони наших пацієнтів. Чим більше влада буде тягнути з цим питанням – тим вищою буде ця цифра. Пацієнти помруть в муках, знаючи та відчуваючи, що вони отримали байдужість влади та держави. Що державі були більш важливими політичні спекуляції на цю тему, а не фаховий, професійний підхід, а не питання поліпшення якості їхнього життя.
Так, багато з пацієнтів помруть як без канабісу, так і у випадку, якщо лікарям дозволять ним лікувати. Канабіс не рятує життя. Але багатьом ліки на основі канабісу можуть суттєво поліпшити якість життя. Чи треба доводити важливість різниці між “відмучився” та “прожив повноцінним життям”?
Я впевнений, пане Президенте, що в разі, якщо не політики та поліцейські будуть вирішувати, чим лікувати пацієнтів, не референдуми, а професійні протоколи та рекомендації, це буде величезним кроком до цивілізованої держави. Питання ставлення держави до найбільш незахищеної частини свого народу – до паліативних пацієнтів, це один з маркерів соціальної відповідальності держави.
Також я впевнений, що в державі, де вміють контролювати обіг інших наркотичних лікарських засобів, немає взагалі підстав говорити та вважати, що обіг канабісу проконтролювати неможливо. У нас є потужна нормативна база, у нас є спеціальні рецепти, листки призначень, журнали, медична документація. У нас є Закон, Постанови Кабінету Міністрів України та Накази Міністерства охорони здоров’я. Якщо обіг канабісу проводити так само, як і обіг морфіну, то про яку небезпеку можна говорити?! Якщо, звісно, говорити серйозно, професійно та розумно.
Для контролю обігу канабісу у нас є багато інструментів. Для лікування важкохворих громадян України у нас немає політичної волі та серйозного ставлення до питання.
Але я дуже сподіваюсь на Вашу особисту увагу до цього питання. Я дуже сподіваюсь, що такий ганебний стан, який є на сьогодні, є тимчасовим. І що достатньо швидко (а це терміново, бо це питання мук мільйонів важкохворих людей через бездіяльність влади та держави) все це кардинально зміниться.
Я готовий надати Вам більше інформації з боку небайдужого рядового лікаря. Готовий поговорити по телефону або за допомогою онлайн-зв’язку, готовий відповісти на запитання електронною поштою. В разі, якщо є запитання і є реальна небайдужість до долі важкохворих українців.
Дуже прошу приділити увагу долі паліативних пацієнтів нашої країни. Дуже прошу дати лікарям можливість лікувати.
Успіху Вам в нелегкій роботі! Слава Україні!
З повагою, лікар-онколог,
Андрій Гардашніков.
Субота, 27 червня 2020 року.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: