Колегія суддів Кіровоградського районного суду на чолі з Іриною Бойко відпустила під домашній арешт обвинуваченого у вбивстві з корисливих мотивів та з особливою жорстокістю, якому загрожує довічне ув’язнення. Ухвалу ж, за словами адвоката потерпілої сторони, у судовій залі не дочитали до кінця, приховавши зміну запобіжного заходу, на який не наважився жоден із інших судів. Тривалий час Анна Вишня-Чижова не могла добитися в суді копії ухвали від 31 липня. В Єдиному судовому реєстрі її не оприлюднили у визначений законодавством термін.
Про те, що підсудний вийшов з-під варти, рідні убитого дізналися випадково. Їхній адвокат вважає, що жодних підстав для пом’якшення запобіжного заходу немає. Та й самі судді Ірина Бойко, Дмитро Пасічник та Дмитро Терещенко так вважали, продовжуючи раніше запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. А на стадії підготовчого судового засідання, коли кримінальне процесуальне законодавство унеможливлює оскарження такого запобіжного заходу як домашній арешт, – раптом передумали. Хоча жодних нових обставин не виявлено.
ПЕРЕДІСТОРІЯ
Рік тому, у серпні 2019-го, Помічну сколихнула новина про жорстоке вбивство у власному будинку 38-річного Євгена Коровкіна. Не зважаючи на те, що вбивця намагався приховати злочин і підпалив будинок із тілом, судмедексперт виявив на ньому 11 проникаючих та непроникаючих поранень. Більшість із них були нанесенні підступно – ззаду в шию та спину. А з дому пропали як цінні речі – мобільний телефон, ноутбук, відео реєстратор з машини і планшет. Та вогонь не знищив коробки від них. Відсутність самої ж техніки і вказала на вбивство з корисливих мотивів.
Правоохоронцям вдалося відстежити місцезнаходження телефону і вийти на Віталія Грицаєнка 1983-го року народження, який позичав у Євгена гроші. За словами матері вбитого, щоб не повертати борг – він забрав у нього життя.
«Син працював релійником на залізниці і був у хороших стосунках із батьком підсудного. Той керував дільницею у Плетеному Ташлику, вони часто перетиналися по роботі. Одного разу й позичив його синові гроші. 12 і 13 серпня він приїжджав до нього ввечері, напевно, чекав, коли він залишиться сам. Синова співмешканка розповідала, що сидів до першої години ночі, поки вона не починала сердитися. Коли приїхав 15 числа, її не було, поїхала до матері. На першому слідчому експерименті він чітко сказав, що приїхав убивати мого сина, бо був винен йому гроші, а віддати не було чим. Після того, як убив, посадив на ліжко і підпалив будинок у кількох місцях. Він хотів, щоб все згоріло. Але сусідські діти проходили мимо і побачили вогонь, підняли людей. Пожежу загасили, але син дуже обгорів. Його хоронили закритим. Та експерти встановили 11 поранень. Там усі шпалери, всі двері були в крові», – розповіла Ганна Микитівна.
Жінка каже, що вже згодом, коли у Віталія Грицаєнка з’явився адвокат, він почав розповідати про третю особу, яку він не знає, і яка винна у смерті Євгена.
«Якби це був не він, то ножа б ніколи не знайшли, а він показав, де він, і рюкзак сина, і все, що забрав з його будинку. Якби будинок повністю згорів, як він того хотів, то ніхто б не дізнався, що з нього щось пропало», – каже вона.
ЛЕГКОВАЖНА ФЕМІДА ?
Та ось, через рік після цієї страшної трагедії жінку, яка жадає правосуддя, спіткав черговий удар – обвинувачений у вбивстві її сина опинився на свободі, під так званим домашнім арештом.
«Ні я, ні прокурор про це нічого не знали. Судді поспіхом зачитали ухвалу, оголосили, що йдуть у відпустку і вийшли. Копію ухвали мені в суді не надали, пославшись на те, що її немає, бо судді у відпустці. В судовому реєстрі її теж нема. Хоча в СІЗО без ухвали обвинуваченого не могли випустити з-під варти», – розповідає адвокат Анна Вишня-Чижова. – «Крім того, судовий розгляд по суті ще не розпочато, свідки і потерпілі судом не допитувались. А це, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, це є підставою для утримання особи під вартою, щоб запобігти впливу на свідків та інших осіб, ухиленню від слідства та суду або повторному вчиненню злочину».
Найцікавіше, що цей же склад суду продовжуючи Грицаєнку термін перебування під вартою, погоджувався з наявністю перелічених ризиків, і тут раптом змінив думку.
«До цього випадку, протягом року в жодного судді не піднялася рука відпустити людину, яка обвинувачується у скоєнні злочинів, що відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких. У разі визнання його винним, він може отримати покарання у вигляді довічного позбавлення волі», – пояснює адвокат.
Вона вважає, що колегія суддів під головуванням судді Ірини Бойко навмисно, завчасно продумавши, змінила запобіжний захід обвинуваченому Грицаєнку саме на стадії підготовчого судового засідання, що не дає можливості оскаржити таке рішення.
Чергове засідання у справі призначено на сьогодні, 31 серпня. Проте Анна Вишня-Чижова планує заявити відвід колегії суддів.
«Все перелічене ставить під сумнів неупередженість суду, тому наразі підготовлена заява про відвід колегії суддів, а також направлено скаргу до Вищої ради правосуддя на Ірину Бойко з приводу притягнення до дисциплінарної відповідальності з огляду на порушення вимог неупередженості, істотного порушення норм процесуального права та низки інших моментів», – заявила адвокат.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: