Отримати безкоштовно житло від держави згідно з законодавством мають право громадяни, які потребують «поліпшення житлових умов». Також право на житло мають посадовці різних рівнів та структур. «Без купюр» досліджував, кому у Кропивницькому, найчастіше дістаються безкоштовні квадратні метри та на яких умовах.
Згідно зі звітом міського відділу ведення обліку житла, у загальній черзі громадян, які потребують поліпшення житлових умов (станом на 14.03.17 р.) перебуває 2519 громадян. Найдавніший термін подання заяви на отримання житла – 1979 рік. У позачерговій черзі перебуває 320 громадян, перший у списку став на облік у 1992 році. Переважно це чорнобильці, діти-сироти, кілька працівників прокуратури та багатодітних родин. У першочерговій черзі зареєстровано 875 громадян, перший у списку став на облік у 1985 році. Це громадяни, які мають ветхі будинки, учасники бойових дій ІІ Світової війни та АТО, мають інвалідність та інші.
ЯКІ КАТЕГОРІЇ НАСЕЛЕННЯ ОТРИМАЛИ ЖИТЛО
У період з 2010 року по липень 2017 року виконавчий комітет Кіровоградської міської ради видав 199 ордерів на житло, із яких 66 – на службове.
Ордери серед інших отримали такі категорії населення: інваліди ІІ Світової війни та їх вдови – 19; сім’ї загиблих воїнів – 13; учасники ліквідації аварії на ЧАЕС – 8; воїни-інтернаціоналісти – 2; люди з інвалідністю І-ІІ груп – 6; військовослужбовці запасу, або у відставці – 2; військовослужбовці – 81, із них як службові – 32; військовослужбовцям та працівникам управління СБУ у Кіровоградській області – 13, з них службові – 4; працівники управління ДСНС у Кіровоградській області – 15, із них службові – 6; працівники МВС у Кіровоградській області – 4 ордери на службові жилі приміщення;медичні працівники – 7 ордерів на службові житлові приміщення; працівники прокуратури – 6 ордерів, із яких службове житло – 2; працівники комунальної сфери (житлово-комунальних підприємств міста та комунального підприємства «Кіровоградська аварійно-диспетчерська служба») – 11 ордерів на службові житлові приміщення; працівники бюджетної сфери – 7; працівники Кіровоградського УТОС – 1; пенсіонери (згідно з чергою) – 4.
(Наведіть курсор на стовпчики інтерактивної інфографіки, аби побачити дані)
ХТО ОТРИМАВ СЛУЖБОВЕ ЖИТЛО
Службові квартири роздавали в житлових масивах по вул. Космонавта Попова, 16/17, Острівській, 4, Короленка, 62, Повітрянофлотській, 67 та інших. Із 66 ордерів на квартири по 22-м були рішення виконкому про виключення із числа службових. Зазвичай у лаконічних рішеннях міськради вказується, що «відпала потреба у такому їх використанні». Насправді ж у переважній більшості це означає приватизацію житла.
Ми дослідили кілька подібних рішень і знайшли притаманну для нашої країни схему: квартиру, виводять з числа службових та за короткий проміжок часу приватизовують.
Начальник міського відділу ведення обліку житла Валерій Пількін у коментарі «Без купюр» зазначив, що службове житло, ордери на яке видає виконком, придбане, або перебуває на балансі установ, підприємств, держструктур і вже вони формують власні списки черговиків. Повноваження виконкому полягають лише у видачі ордерів. Згідно із законодавством, громадянин має право стати на чергу на отримання житла як за місцем роботи, так і при органах місцевого самоврядування.
ПРИВАТИЗАЦІЯ
Серед таких щасливчиків – Олександр Бочков – підполковник служби цивільного захисту, начальник зміни оперативно-координаційного центру управління ДСНС України у Кіровоградській області. Як ідеться в рішенні, про житло для свого співробітника клопотало обласне управління ДСНС. Відповідний лист надіслали 3 грудня 2014 року. І якраз перед Новим Роком виконком міськради 25 грудня 2014 року своїм рішенням виділив посадовцю двокімнатну квартиру по вулиці Повітрянофлотській (нині перейменована на Сергія Сєнчева). Разом із тим, в декларації Олександра Бочкова зазначено, що його дружина володіє квартирою у Кропивницькому ще з 1997 року. І хоч це не заперечує права на службове житло, проте й свідчить, що без даху над головою посадовець не сидів. За рік, 28 вересня 2015 року, виконком прийняв рішення про виведення житла із числа службового. Причина – «відпала потреба у такому використанні». Як свідчить витяг з Реєстру речових прав на нерухоме майно, вже за місяць, 23 жовтня, Олександр Бочков отримав цю квартиру у власність.
Ще низка службовців ДСНС керівного складу отримали службове житло на День Святого Валентина у 2012 році. Трикімнатну квартиру з двома балконами майже в центрі міста, по вулиці Острівській, 4 отримав 14 лютого як службову Юрій Врадій, який тоді обіймав посаду начальника Кіровоградського міського управління МНС України в Кіровоградській області. В додатку до рішення виконкому вказано підставу отримання житла – проживання у зйомній квартирі 4 осіб (з дружиною та двома дітьми). У загальній черзі на отримання житла посадовець числився з 2007 року під номером 84. Вже наступного року, 23 липня, виконком міської ради підтримав рішення про виведення житла з числа службового. Згідно з витягом з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, ця ж квартира була отримана Юрієм Врадієм у власність 27 січня 2014 року.
На тій же Острівській, 4 у вересні 2012 року виділили службове житло посадовцю МНС Валерію Жиліну. У мережі знаходимо, що в 2015 році він обіймав посаду начальника І-го державного пожежно-рятувальної загону управління ДСНС України у Кіровоградській області, станом на 2017 рік очолює Кропивницький міськрайвідділ обласного управління. За рік, 23 липня, виконком виводить цю трикімнатну квартиру з балконом та лоджією з числа службових. І вже у жовтні право власності на неї набуває дружина посадовця Лариса Жиліна, яка теж працює в структурі ДСНС.
Подібних рішень у відповіді мерії на наш запит налічується 22. Серед структур, що клопотали про виведення житла з числа службового, тобто житло приватизовувалося – прокуратура, МВС, СБУ, Збройні Сили, міські ЖЕКи.
За цим же принципом виводилося житло й через інші структури. Наприклад, придбану Кіровоградською обласною спілкою споживчих товариств за понад 200 тисяч гривень 4-кімнатну квартиру по вулиці Героїв Сталінграда 3/163 (нині перейменована на вулицю Академіка Тамма) отримав у власність, а згодом продав голова правління Облспоживспілки, а нині депутат обласної ради від ВО «Батьківщина» Петро Петрушевський. 17 лютого 2004 року квартиру чомусь раптом передали на баланс міської ради, а 6 жовтня 2004 року він отримав її у власність. Вже у 2010 році, за даними «Без купюр», житло було продане майже за таку ж ціну, за яку придбане.
Нині черга на отримання житла у Кропивницькому все більшає. Міська влада обіцяє частково вирішити «квартирне» питання шляхом добудови 9-поверхового будинку на 54 квартири по вулиці Жадова. «Без купюр» прослідкує за тим, кому і на яких умовах дістануться ці квартири, на добудову яких виділено понад 15 мільйонів гривень коштів платників податків із Кропивницького.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: