Сьогодні оновлений музей 3-го окремого полку спецпризначення офіційно відкрили для відвідувачів. Екскурсію музеєм провів командир полку, полковник Олександр Трепак. На відкриття приїхали волонтери, рідні військових, представники фонду «Відродження», які допомагали з оформленням музею.
Музей знаходиться на території військової частини по вулиці Кавалерійській. Експозиції розміщені у чотирьох залах. У майбутньому в полку планують розширити музей та додати експозиції, присвячені визвольній боротьбі українців у різні історичні періоди.
– Музей створений ще у 2012 році підполковниками Лисенком і Сєнчевим. На жаль, їх зараз із нами нема, вони загинули у 2014 році. Пам’ять про них та решту командирів, які очолювали частину із 1962 по 2012 роки увічнено в портретах, що розміщені у цьому залі. За два місяці роботи музею у тестовому режимі його відвідало 300 людей, – розповів Олександр Трепак.
Перша зала музею, яку в полку називають «дитячою кімнатою» присвячена становленню полку й підготовці військових. Тут розміщені макети бойового спорядження, зразки оснащення військовослужбовця періоду до війни, на її початку та сьогодення.
– Хочеться, аби музей відвідувало якомога більше дітей. Вони можуть подивитися й потримати в руках техніку й макети, аби вербально доторкалися до тих речей, які має знати кожен чоловік. Адже ця війна у нас на довго. Ця зала показує, як ми готуємося до війни. Це дітям дає можливість в ігровій формі дізнатися як воюють наші співвітчизники, – зазначив Трепак.
Перехід до другого залу музею, де знаходяться воєнні «артефакти» оформили символічно. На стінах проходу розмістили історичні документи, пов’язані з періодом Майдану, який став переломним як для полку, так і всієї країни. На одній стіні розміщено телеграму з адміністрації Януковича, в якій вимагалось направити сили полку у Київ для «забезпечення правопорядку» на Майдані. На іншій – відповідь спецпризначенців. М’яко кажучи, військові відмовились брати в цьому участь. В підлогу у проході вмонтовано інсталяцію з бруківкою та шинами, привезеними з Майдану.
На створення музею пішло близько року. Збір фактичних відомостей і розповідей військових, а також речей та «трофеїв» з війни проводили двоє спецпризначенців. Їх сьогодні відзначили почесними грамотами. Концепцію та дизайн допомогли виконати представники міжнародного фонду «Відродження». У коментарі «Без купюр» менеджер міжнародного фонду «Відродження» Григорій Баран розповів як почали реалізацію проекту та що планується надалі.
– До нас звернулися з полку, сказали, що є речі, які впливають потужніше ніж зброя. Саме такою річчю може бути музей у форматі публічного простору, куди зможуть прийти ветерани, жителі міста, школярі. В перспективі тут планується облаштувати місця, де можна зустрітися, попити кави, тут буде публічний Wi-Fi. Наше завдання – наповнити проект змістом. Партнери із музею Шевченка продумують майбутню концепцію. Будуть зали, присвячені подіям з часів Першої Світової війни, Холодного яру, УНР. Основна ідея щоб це було відкрите місце, куди будь-хто може прийти ознайомитися не лише з історією частини, а взагалі з історією формування українського війська, – розповів Григорій Баран.
У третьому залі розмістили артефакти з Донецького аеропорту, оборонцями якого тривалий час були спецпризначенці. Також тут можна переглянути воєнні «трофеї» – речі, що належать проросійським бойовикам.
У четвертому залі розміщено інсталяцію пам’яті загиблих спецпризначенців.
Оскільки ще четверо військових полку перебувають в полоні, в підтримку їх родин сьогодні виступив Святослав Бойко, лідер гурту «Широкий Лан».
Відсьогодні кожен охочий може відвідати музей. Для попереднього запису варто зконтактуватися з представниками полку через неофіційну сторінку у Фейсбуці.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: