На останній «земельній» сесії міської ради Кропивницького депутати ухвалили низку рішень, якими віддали під торгівлю ще частину тротуарів міста. Таким чином народні обранці практично «допомогли» узаконити розміщені там МАФи й магазини.
Ми з’ясували у чому полягає «секрет успіху». Спойлер – на ділянку давно поклала око депутатська фірма.
АУКЦІОН БЕЗ АУКЦІОНУ
Формально депутати дозволили віддати три земельні ділянки по вулиці Жадова, Попова і Полтавській в оренду через аукціон, при чому на останніх двох адресах з правом передачі в суборенду. Як ми вже писали, ділянки мають площу 330 м кв., 70 м кв., 160 м кв. відповідно.
Але по суті, на вказаній землі уже розміщені торговельні споруди і павільйони. На це вказував під час сесійного засідання депутат Олександр Цертій, наголошуючи, що конкурентного аукціону не буде. Мовляв, ніхто не боротиметься за потенційно проблемну ділянку, бо там вже стоять магазини. Йому заперечив депутат Анатолій Ларін.
«Я розумію де знаходиться ця споруда. Вона у досить нормальному стані. Нам потрібний інфраструктурний розвиток. Там буде конкурентний аукціон», – наголосив депутат.
Колегу підтримав депутат Андрій Кролевець. Він нагадав, що Цертій свого часу порушував питання несплати грошей за оренду власниками МАФів. На його думку, передача в оренду землі під МАФами розв’яже проблему й наповнюватиме бюджет міста.
«Цей конкретний об’єкт, там стоїть забудова, сімейна пекарня. Є паспорти прив’язки. Виходитимуть на конкурентний аукціон, братимуть ділянку та сплачуватимуть кошти», – сказав Кролевець.
Цікавість останнього щодо цього питання не випадкова. Саме депутатська фірма ПП «Кіровоград-Буд-Дизайн» була ініціатором надання дозволу на передачу землі через аукціон. Про це повідомили на наш запит у міськраді.
ПОЛІТИЧНІ ПІДТЕКСТИ
Зазначимо, що оформлення землі під торгівлю та сплата коштів до бюджету цілком нормальна історія. Тим паче, на фоні випадків з безоплатним отриманням землі під гаражі та переведенням їх у статус торговельних об’єктів. Ми ж вказуємо на політичну складову, яка супроводжує ухвалення земельних рішень та лобізм депутатів у вирішенні своїх бізнесових питань.
Так, після бурхливого обговорення за передачу землі проголосували не відразу. Депутат Сергій Бойко, за яким закріплений округ до якого входить вулиця Полтавська, запропонував відтермінувати розгляд для детальнішого ознайомлення з питанням. Щодо землі по вулиці Попова, то для ухвалення рішення забракло голосів. Лише ділянку по вулиці Жадова без проблем погодили передати в оренду через аукціон.
Втім, до переголосування за ці «важливі інфраструктурні» питання наприкінці сесійного засідання запропонував повернутися депутат Рафаел Санасарян. Нагадаємо, що співзасновником фірми, власником якої свого часу значився депутат Кролевець і на яку подібним чином вже оформлено в оренду землю біля Центрального ринку, вказаний громадянин Павло Кусков. Судячи з соцмереж, він дотичний до бізнесу родини Рафаела Санасаряна чи перебуває з ним у дружніх стосунках.
Щодо розміщення МАФів за цими адресами, для розуміння ситуації варто пригадати за яких обставин декілька років тому їх встановлювали. Зокрема, каркас під кіоск навпроти «АТБ» по вулиці Попова з’явився вночі 9 квітня 2017 року. Представники супермаркету тоді намагались завадити такому «сусідству», адже очікували пролонгації договору оренди цієї ділянки та вносили орендну плату. Як пояснювали АТБ-шники, вони придбали нерухоме майно – магазин, розробили проект землеустрою для оренди землі під ним і біля нього. Адже за нормативами біля супермаркету має функціонувати рівноцінна парковка. Втім, на парковці з’явився МАФ.
Боротися, у прямому сенсі слова, за ділянку прибула група молодиків, які продовжили зведення МАФу. Як писали колеги з сайту «Перша електронна газета», дозвільний документ – паспорт прив’язки на торговельну споруду тоді пред’являв колишній учасник АТО, ФОП Сергій Щасливий. Документ був виданий управлінням архітектури на вже знайоме нам ПП «Кіровоград-Буд-Дизайн» депутата Кролевця. Втім, очільник управління архітектури тоді сказав ЗМІ, що не підписував такого паспорту прив’язки, розбирається «де вони його взяли», а згодом взагалі відмовився коментувати ситуацію.
Натомість активно коментарі стосовно МАФу роздавав місцевий підприємець Дмитро Овчінніков. Він приходив на сесійне засідання у міську раду та заявляв, що хоче «щось побудувати для міста» і дає «можливість іншим підприємцям заробити» та просив «мера, підприємців, інших знедолених людей розібратися з “АТБ”». Стверджував, що у нього «більше 300 знедолених підприємців, всі хочуть торгувати, МАФи будувати» і переконував, що має документи на цей торговельний об’єкт.
Овчінніков також безпосередньо брав участь у «відстоюванні прав АТОвців» на торгівлю на паркові «АТБ» наголошуючи на тому, що мережа ще не переуклала договір оренди. З ним тоді був присутній підприємець Анрій Федорченко, знайомий нам з публікації про розміщення ним у місті низки МАФів з продажу квасу.
Як писав «Без купюр», Овчінніков значиться співвласником фірми, яка свого часу була оформлена на Кролевця. Він також «вписувався» на останній сесії за питання про виділення в оренду землі біля Сугоклеї для депутата, роз’яснюючи які будівельні роботи там ведуться. Крім цього, підприємець мав посаду заступника директора ТОВ «Домініон-Кіровоград», власниками якого є батьки секретаря міськради Андрія Табалова і дружбу з яким підтверджував виданню. Як голосували за землю під МАФи за цими адресами Табалов і Кролевець здогадайтесь самі.
МАФОВИЙ СХЕМАТОЗ
Фахівці в галузі архітектури й містобудування наголошують, що земля під торгові споруди типу МАФів не виділяється.
У коментарі нашому виданню голова Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України Людмила Харламова зазначила, що згідно з Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, виділення землі в оренду під тимчасові споруди не передбачено, натомість видається паспорт прив’язки.
«Порядок визначає механізм отримання суб’єктом господарювання паспорта прив’язки Тимчасових Споруд (далі – ТС, авт.) з урахуванням комплексної схеми розміщення ТС на території населеного пункту. Виділення землі для МАФів не передбачено законодавством. Для підготовки паспорта прив’язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються», – наголосила фахівець.
Людмила Харламова нагадала, що 4 червня 2018 р. міський голова Кропивницького Андрій Райкович наклав вето на видачу дозволів для розміщення на території обласного центру будь-яких малих архітектурних форм торговельного призначення. Вето діятиме до моменту розробки та затвердження виконавчим комітетом чи міською радою плану і умов розміщення малих архітектурних форм у Кропивницькому.
Наразі ж міська рада замовила проект «Комплексної схеми розміщення ТС», розробкою якого займається спеціалізована проектна організація, яка після аналізу поточної ситуації має виявити порушення та скласти відповідні рекомендації щодо розміщення таких споруд.
Тож, наголосила архітектор, якщо в місті дійсно хочуть навести лад, то до отримання Комплексної схеми варто було б утриматися від ухвалення будь-яких рішень щодо розміщення чи виділення землі під тимчасові торговельні споруди.
Як зазначав на сесії депутат Цертій, у вказаному випадку йдеться не про сприяння малому бізнесу, а має місце звичайна схема. Мовляв, землю оформлює один конкретний бізнесмен, а потім здає споруди в оренду.
У коментарі «Без купюр» депуат сказав, що оформлюючи паспорти прив’язки на МАФи, підприємці все ж зобов’язані подбати про користування землею, на яких вони розміщуватимуться.
Зі слів депутата, наявність земельної ділянки у власності або в користуванні перед розміщенням тимчасової споруди (видачею паспорту прив’язки) є обов’язковим. Адже відповідно до пункту 2.6. Порядку розміщення ТС, для оформлення паспорта прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив’язки ТС, до якої у тому числі додає схему розміщення ТС згідно додатку 1, який містить, зокрема, форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування.
«Розміщення тимчасової споруди за відсутності документів, які підтверджують право користування землею, є незаконним, навіть, при наявності паспорту прив’язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності. До такого висновку, зокрема, дійшов Верховний Суд України по справі № 918/633/16 від 16.05.18. Таким чином, паспорт прив’язки на зазначені в статті тимчасові споруди видали свого часу незаконно – бо право користування (чи право власності) на земельну ділянку, де вони розміщуються, не оформлене. Зараз же йдуть намагання узаконити цю ситуацію, але відбувається це з порушенням земельного законодавства – бо на земельних ділянках, які планують винести на аукціон, вже розміщені ТС. Цей факт суттєво звузить коло учасників в аукціоні», – зазначив депутат.
Як показує практика, за «протягуванням» подібних рішень стоять бізнесмени-депутати, користуючись владними повноваженнями у вирішенні своїх бізнесових питань. Крім цього, не гребують прикриватися «сприянням АТОвцям».
Нагадаємо також, що як повідомляли «Наші гроші», завдяки скандальному рішенню Кіровоградської міської ради №405 від 2007 року у володінні депутатської фірми перебувають ринки «Черьомушки», «Жемчуг», «Полтавський». І, якщо поглянути на Кадастрову карту, значна частина навколо ринку «Полтавський» також знаходиться в оренді депутата.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: