Як у США, так і в Україні чиновники, відкриваючи відремонтований об’єкт, перерізають стрічки. Проте є відмінність – закордоном у першу чергу дякують громадянам, платникам податків, а в Україні всі «лаври» приписують владі чи депутату, «за сприяння яких» ці роботи виконані.
З метою підвищення поінформованості населення та роз’яснення, що саме завдяки коштам з власної кишені кожного українця, а не абстрактного держфінансування, відбувається забезпечення освіти, медицини, армії, соцпідтримки, громадські діячі з організацій «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» і «Центр протидії корупції», вирушили в просвітницький тур найбільшими містами України.
У Кропивницькому представники цих організацій Микола Малуха і Віталій Шабунін розповіли, що згідно з експертним дослідженням, середньостатистичний мешканець, з урахуванням сплати усіх податків, віддає державі 50% свого доходу. При зарплаті 5 840 грн на місяць, в рік мешканець області віддасть державі 53,2 тис грн., і стільки ж матиме як «чистий дохід». Така сума «набігає» шляхом сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску), ПДФО (податку на доходи фізосіб), військового збору, які вираховуються з зарплати, а також, при сплаті за товари і послуги.
Зі слів експерта «Центру соціально-економічних досліджень – CASE Україна» Миколи Малухи, дослідження їхньої організації показало – значна частина українців вірить у безкоштовне забезпечення державою потреб населення. Водночас, немає розуміння, що ці потреби оплачуються з податків громадян. В центральному регіоні, до якого відносять Кіровоградщину, лише 54% мешканців усвідомлюють, хто справді «платить за все».
Аби візуалізувати тему податків, Центр соцекономдосліджень розробив сайт «Ціна держави». Кожен громадянин, ввівши розмір своє зарплати, автоматично отримає розрахунок щодо суми податку, сплаченого державі. Також сайт дає «розбивку» за статтями видатків.
За розрахунками активістів, у 2018 році середньостатистичний мешканець Кіровоградщини з власних податків віддає 23,1 тис грн. на утримання пенсіонерів, 5,7 тис грн. – на «безоплатну» освіту, 3,1 тис грн. – медицину, 3,5 тис грн. – відсотки за держзапозичення, 2,2 тис грн. – утримання чиновників. У масштабах бюджету області, мова йде про 22,6 млрд грн. податків, що складає 6 грн за годину з кожного працюючого жителя області.
Голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін, підкреслив – проект направлений на підвищення розуміння громадянами, якими коштами вони доручають розпоряджатися політикам. Усвідомлення цього, на думку антикорупціонера, має змусити людей зваженіше віддавати власний голос на виборах.
На питання «Без купюр» щодо просування політиками твердження, що бюджет в основному наповнюють місцеві заводи, в тому числі м’ясокомбінати, Віталій Шабунін зазначив – однозначно кропивничани платять у рази більше. За останніми розрахунками, мешканці обласного центру цьогоріч віддадуть державі 6 млрд 700 млн грн.
Водночас, мільйонні податки, якими хваляться власники таких підприємств, при розкладанні на складові (ПДФО, ЄСВ ), дають розуміння – ці податки йдуть не виключно з їхньої кишені.
«Будь-яке підприємство в контексті розмови про сплату податків, є таким собі «податковим агентом». Тобто вони здійснюють переказ грошей працівників-платників податку до бюджету. Але, коли вони роблять якийсь прес-реліз, не пояснюють, що у цій сумі йдеться у тому числі про гроші за працівників. Іноді ця сума може складати дві третини загальної цифри», – підкреслив Микола Малуха.
Також активісти провели вуличну просвітницьку акцію, де на прикладі розкиданих мішків з «грошима» показали співвідношення сплачених податків й пропагували використання ресурсу «Ціна держави».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: