Війна внесла багато коректив в економічне життя України. Всі помітили зростання інфляції та знецінення гривні. Змінилась і ситуація в банківській сфері. Зокрема в сфері кредитування. Чи є небезпека для банківської системи, та яку прогнозують ситуацію зі споживацькими кредитами?
Ринок кредитування в 2023 році
Наприкінці 2022 року НБУ проводив опитування серед банків на основі аналітики споживання кредитних продуктів. Адже якщо раніше брати кредити було так само просто, як і грати в азартні ігри онлайн, то після 24 лютого ситуація дуже змінилась. Аналізували попит на кредитування серед населення, на які саме потреби люди бажають брати кредити.
Національний банк України зробив певні висновки щодо кредитування:
- перші 2 квартали 2022 року було велике зниження кредитування. Багато установ припинили свою роботу чи значно скоротили обсяги позик;
- з 3 кварталу попит на корпоративні та побутові кредити зріс;
- оцінка боргового навантаження банками: середня.
Якщо на початку війни банки повністю припинили видавати кредити, то починаючи з жовтня 2022 року вони поступово відновили видачу позик. При цьому боргове навантаження на бізнес покращилось. Але умови позичання для населення значно погіршились. І навіть при достатньому рівні попиту умови не будуть покращуватись в наступні 12 місяців. Хоча брати кредити не дуже вигідно, багато хто пристає на висунуті умови.
Кредитування на авто та житло в 2023 році
Банки очікують спаду попиту на житлові кредити. А от попит на автопозики навпаки зростає. Ощадбанк називає кредити на придбання авто найзатребуванішими в останні місяці. Автокредитування в цій фінансовій установі не припинялось навіть наприкінці лютого та в березні 2022 року. За перші півроку було видано кредитів на 1,27 млрд грн. У 2023 році в Ощадбанку прогнозують не меньший попит на автокредити.
У банку Глобус відзначають, що попит на банківські продукти загалом змінився. На початку війни кредити були найменш затребуваним продуктом. Потім повернулась зацікавленість в короткотермінових споживацьких кредитах:
- на телефони;
- побутову техніку.
Лише згодом трохи відновився інтерес до автокредитування. Ринок іпотеки поки заморожений. І немає підстав вважати, що в 2023 році буде його зростання. Мало хто готовий зараз вкладати в довгострокові проекти, тим більше ті, що в будь-який момент можуть бути зруйновані. Адже не варто забувати, що в країні війна. В будь-який будинок може прилетіти ворожа ракета.
Попри війну всі сфери економіки працюють, люди купують потрібні речі, серед яких не тільки продукти харчування й одяг, а й побутова техніка, автомобілі і навіть нерухомість. Але незважаючи на труднощі ринок кредитування продовжує своє існування. В деяких регіонах навіть почалися нові будівництва та спостерігається сталий попит на іпотеку. Це дає підстави вважати, що банківському сектору взагалі, та кредитуванню зокрема нічого суттєво не загрожує.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: