Закриття підрозділу Донецького національного медичного університету в Кропивницькому для багатьох стало несподіванкою, а для викладацького колективу й студентів – справжнім шоком. Адже першим доведеться шукати роботу, а другим їхати до далекого прифронтового Краматорська. Тим, хто поєднував навчання з роботою, залишити останню. В тому числі в медичних закладах, які через коронавірусне навантаження в медицині гостро потребують медичних кадрів. “Без купюр” не міг не поцікавитися у в.о.ректора університету Майї Єрмолаєвої, чому вчена рада закладу в переважній більшості підтримала таке кардинальне рішення. Серед основних причин вона назвала брак викладачів із вченими званнями та ступеннями, формальне викладання клінічних дисциплін, що у світлі нових, затверджених Кабміном ліцензійних умов можуть призвести до позбавлення університету ліцензії на провадження освітньої діяльності. Відповідальність за таку ситуацію вона покладає на колишнє керівництво, в тому числі ініціатора створення факультету в Кропивницькому, колишнього проректора, генерального директора Обласного клінічного онкоцентру, кандидата медичних наук, Заслуженого лікаря України Костянтина Яриніча. Майя Єрмолаєва зокрема закидає йому, що він схиляв її продовжити співпрацю з фірмою-посередником, яка ошукала іноземних студентів, а потім звільнився та розірвав як керівник онкоцентру договір із медуніверситетом про використання його як клінічної бази для навчання студентів. Ми звернулися до Костянтина Яриніча з проханням прокоментувати звинувачення.
ПРОПОНУВАВ ОБРАТИ РІЗНИХ КОНТРАКТЕРІВ
Чому ви вважаєте, що закладу краще працювати з іноземними студентами через посередника?
Заклад має дві можливості співпраці з іноземцями: або контрактер чи компанія, яка виконуватиме усі умови посередницьких послуг, або створення самостійного центру в структурі закладу. Але для цього потрібні знання, досвід та розгалужена сітка контрагентів, які працюють в інших країнах світу. Звичайно, що сьогодні в медичному університеті немає можливості організувати такий центр.
Не зважаючи на те, що йдуть постійні коливання в університеті, цей центр ніхто ніколи не створював, не було такого завдання та бажання адміністрації університету, та, можливо, Вченої ради. Виходячи з цього більшість університетів в Україні так і працює через посередників, які надають дані послуги.
За моєю інформацією, для виконання відповідних завдань та постійного контролю, в МОЗі намагаються створити реєстр контрактерів, які будуть працювати з різними навчальними закладами.
Потрібні чіткі критерії відбору. Щоб послуги виконувалися на високому рівні та в повному обсязі. Завдання контрактера – знайти бажаючих навчатися в Україні, зацікавити їх, надати повну інформацію щодо бази та можливостей університету. Надалі надати підтримку у приїзді, страховку, розміщення, а також вирішення усіх нагальних питань, які виникають під час перебування іноземців в університеті. Це велика робота, яка потребує організації та контролю.
Для того, щоб не складалося такої ситуації, як у нашому медичному ВНЗ, потрібно мати кілька контрактерів, щоб не було монополістів і тоді не було б таких провалів, спекуляції щодо набору студентів. Це не виключає можливості безпосередньо працювати та набирати студентів самим університетом. Все це можна зробити і через центр набору, який є в Центрі міжнародної освіти при МОН України.
Я особисто багато разів пропонував в.о. ректора розглянути різні варіанти і, за її рішенням, обрати різних контрактерів, які працюють на сьогоднішній день в Україні.
За час мого перебування на посаді проректора факультету міжнародних відносин Єрмолаєва жодного разу не надала ніяких пропозицій щодо вирішення цього питання. Це певний саботаж, який і призводить до втрати набору на навчання на перші курси до ДНМУ і, як наслідок, втрати фінансової спроможності університету.
ЗВІЛЬНИВСЯ, ЩОБ ПЕРЕВІРИТИ КЕРІВНИЦТВО ЗАКЛАДУ
Що стало причиною вашого звільнення з ДНМУ?
В січні цього року мені стало зрозумілим, що в.о. ректора має зі мною абсолютно різні погляди на існування університету в Кропивницькому. Тому, перш за все, я написав заяву про звільнення з посади. Я завжди захищав інтереси університету та мав і маю на меті його зберегти. Я не бачив сенсу надалі продовжувати роботу, бо ми маємо різні цілі: вони хочуть ліквідувати, я хочу зберегти та розвивати. І немає сенсу в цьому приймати участь.
Наказ про моє звільнення був підписаний за день, без обговорення моєї позиції. Це стало ще одним підтвердженням того, що цього очікувала адміністрація, бо я заважав прискорити процес ліквідації ВУЗу.
Про своє рішення та підписану заяву адміністрацією університету, я повідомив тоді ще голові ОДА Андрію Назаренку, бо для мене це був перший маркер того, що університет хочуть закрити. Я не бачив жодних дій за гучними заявами про те, що тут робитимуть все можливе, щоб його зберегти.
Чому розірвали договір про використання клінічної бази онкоцентру для навчання студентів?
Другим маркером та вже остаточним підтвердженням про ліквідацію університету для мене стало моє звернення до медуніверситету про закриття кафедри на базі КНП «Обласний клінічний онкологічний центр КОР». Напередодні в мене була важлива розмова з колективом медуніверситету: якщо і ця заява буде підписана, бо спілкування немає, появи в.о. ректора у владних кабінетах області також не передбачалося, демонстрації бажання розвивати заклад не було, значить побоювання недаремні. Я крок за кроком збирав непрямі докази цих здогадок.
І на цей раз після моєї заяви про призупинення діяльності клінічної бази, з адміністрації університету навіть ніхто не поцікавився таким рішенням, ніхто не намагався мене зупинити. Ця заява також була підписана. Університет не зацікавлений у продовженні співпраці з Кіровоградщиною. Про це я також повідомив керівництво області.
Таким чином, ще до того, як Єрмолаєва офіційно провела усе це через Вчену раду, я підтвердив свої здогадки щодо закриття ВУЗу.
ВЖЕ РОЗРИВАЮТЬ ДОГОВОРИ ОРЕНДИ ПРИМІЩЕНЬ
Не зважаючи на те, що це питання зараз розглядається на рівні Офісу Президента, МОЗ, МОН України та в кабінетах місцевої влади, буквально вчора вже з’явився документ, в якому т.в.о. керівник відокремленого підрозділу ДНМУ Нестеров звертається до директора регіонального відділення Фонду Держмайна України в Дніпропетровській області із заявою про дострокове розірвання усіх договорів оренди приміщень, в яких на сьогодні розташований університет та де зараз навчаються студенти. Хоча в своєму коментарі Єрмолаєва заявила, що студентам дадуть можливість завершити навчальний рік.
Питання про закриття ВНЗ ще не пройшло усі інстанції, а університет розриває абсолютно усі відносини з нашим регіоном. Вони там вирішили, що нас вже не існує. А ви мене запитуєте про закриття клінічної бази, поновити роботу якої немає ніяких складнощів. Так хто ж із нас стоїть на захисті медичного університету?
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: