Обласне відділення Антимонопольного комітету оштрафувало на 73,9 тис грн. держпідприємство «Кіровоградстандартметрологія».
Вказане держпідприємство займається сертифікацією продукції, починаючи від м’яса на ринку й до перевірки спецобладнання автозаправки чи атестації підприємства.
На сайті установи йдеться, що її фахівці гарантують якісну роботу в стислі терміни та за оптимальну ціну. Оскільки це єдине в обласному центрі підприємство з відповідними видами діяльності, воно займає монопольне становище на ринку.
Як ідеться у повідомленні АМКУ, перевірка підприємства проводилася за період з 2015 по 2017 роки.
У вказаний період підприємство очолював Олександр Середа. У ЗМІ його прізвище неодноразово потрапляло в контексті акцій активістів ГО «Центральноукраїнський Антикорупційний офіс». Посадовцю закидали порушення й вимагали звільнення. Втім, з посади він пішов лише після завершення терміну контракту й нині його посаду зайняв попередній керівник, Леонід Жданов.
Аудитори з’ясували, що в рахунки за метрологічні послуги включали показники кількості людино-днів та витрати, які при штатній чисельності ДП не могли б бути залучені. Простіше кажучи, з підприємців вимагали кошти за роботи, які не виконувались. Також суб’єктам господарювання нав’язували послуги, які у зв’язку зі змінами законодавства у сфері метрології, не були обов’язковими.
«Без купюр» отримав повний текст рішення адмінколегії обласного відділення АМКУ, аби детальніше ознайомитися з результатами аудиту.
Як ідеться у тексті звіту, розміри приписок по вартості, які оплачують суб’єкти господарювання за роботи, які майже ніхто не проводить, на підприємстві склали:
- у 2016 році на суму 13,3 млн грн.;
- у 2017 році на суму 13,5 млн. грн.
Наприклад, працівники відділу у жовтні 2015 року провели у відрядженнях 17 людино-днів. Фактично замовниками послуг було сплачено значно більше. Так, згідно з заявою-рахунком ТОВ «Олександрія БЛІГ», сплачено 10,1 тис грн, з них, за виконання метрологічних послуг за 14 людино-днів – 9,6 тис грн, та 522 грн. витрати на відрядження. Втім, у відрядженні працівник відділу знаходився 1 день, при 14-ти людино-днях, за які сплатив замовник.
В тексті перевірки вказано ще низку подібних випадків, коли посадовці відомства виписували значні обсяги виконання робіт, не маючи на те відповідних ресурсів. Тобто, «на папері» вони працювали мало не 24 годину на добу, 7 днів на тиждень. Лише таким чином можна було б пояснити значні обсяги фінансових нарахувань, які підприємство отримувало від суб’єктів господарювання.
«Ці факти вказують на відсутність у підприємства підтвердження виконання обсягів метрологічних робіт, включених у заявах-рахунках, актах виконаних робіт та пред’явлених до сплати споживачам, наявними трудовими ресурсами (визначеними табелями виходу на роботу, штатним розписом, документами на відрядження). Тобто, маємо завищені показники метрологічних послуг, які пред’являлися до сплати підприємцям», – йдеться у висновку аудиторів.
У 2016 році, наприклад, в акти виконаних робіт включено понад 30 тисяч людино-днів при максимальному річному фонді робочого часу усіх підрозділів у 13,1 тисяч людино-днів. Тобто, перевищення склало 229,9% – 13,3 млн. грн.
Також перевірка виявила, що ниці підприємств озвучили пропозицію, від якої не можна було відмовитись. Зокрема, надсилались листи про необхідність обстеження лабораторій, хоча згідно з новими нормами законодавства, такі перевірки були не обов’язкові.
Як ідеться у письмових поясненнях директора одного з таких підприємств, у разі відмови обіцяли «проблеми».
«…Якщо хтось спочатку відмовлявся платити, йому казали: «у разі не проведення перевірки буде призупинена дія Свідоцтва про атестацію». Тому ми схиляли голову, платили кошти…», – пояснював директор ПП «Бітмаш» В. Чередніченко.
Крім Антимонопольного комітету перевірку проводило управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Кіровоградській області.
Лише вибіркова ревізія правильності включення до заявок та актів виконаних робіт, транспортних та накладних витрат встановлено, що працівниками ДП «Кіровоградстандартметрологія» витрати включались у розмірах значно вищих, ніж фактичні витрати, що підтверджується шляховими листами та авансовими звітами, в результаті чого завищена вартість фактично виконаних робіт на загальну суму 234 тис. грн.
На практиці це виглядає десь так: фахівець підприємства включає у заявку про проведення метрологічних послуг у, наприклад, Долинській, прописує транспортні витрати. Але одразу не виїжджає, а очікує ще кілька заявок від підприємців з цього населеного пункту, бере й з них кошти на транспортні витрати.
Попри вищенаведені факти, котрі відображені в офіційній звітності Антимонопольного комітету й аудитслужби, «Кіровоградстандартметрологія» отримало «копійчаний» штраф, і, як стверджують скаржники, й надалі працює за налагодженою «схемою».
За фактом значного завищення працівниками ДП «Кіровоградстандартметрологія» розмірів сум транспортних та накладних витрат, 09.08.2018 р. слідчим Слідчого відділу Кропивницького відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області внесено відомості до ЄРДР та відкрито кримінальне провадження з попередньою правовою кваліфікацією – ч.1, ст. 358 Кримінального кодексу України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: