У Кіровоградській обласній раді не відмовилися від цієї ідеї навіть після провального голосування 25 вересня. 30 жовтня, майже перед присягою нового складу обласної ради і завершенням каденції нинішньої, це питання знову збираються винести на розгляд депутатів. Схоже, керівництво облради на чолі з Олександром Чорноіваненком та облдержадміністрації на чолі з Андрієм Назаренком вже все вирішило, справа лише за процедурними формальностями. А начальнику управління майном облради Андрію Шепелю та директору департаменту охорони здоров’я Олегу Рибальченку відведено роль ретрансляторів їхньої позиції.
Появі проєкту рішення про передачу капітально відремонтованого за бюджетні кошти комунального приміщення ТОВ «Біофарма Плазма» міністра транспорту і зв’язку України в уряді Миколи Азарова Костянтина Єфименка та екснардепа від “Партії регіонів” Василя Хмельницького передувало звільнення багаторічного керівника станції переливання крові Сергія Кіби.
У серпні обласна рада не продовжила з ним контракт, призначивши в.о.директора некомерційного комунального підприємства Тамару Русначенко, та організувала фінансовий аудит. Олександр Чорноіваненко тоді в коментарі нашому виданню зазначив, що перевірку проводитиме новостворений при апараті облради контрольно-ревізійний відділ, аби новий керівник розумів загальний стан справ.
Та зважаючи на те, як сьогодні влада поспішає передати станцію, аудит і звільнення Кіби нагадує ретельну попередню підготовку.
Пояснення намірів передати капітально відремонтоване за бюджетні кошти приміщення станції – універсальне для таких випадків – відсутність коштів на утримання та необхідність залучення інвестицій.
Тим часом, для переконливості, в обласній раді ставлять за приклад Черкаську та Сумські області, які передали свої станції в оренду компанії. А представники останньої зазначають, що працюють також у Харкові і Дніпрі. Проте в цих двох містах їм не віддали комунальні станції.
Як зазначив на засіданні депутатської комісії начальник управління майном Кіровоградської обласної ради Андрій Шепель, орендар зобов’язується працевлаштувати ввесь трудовий колектив, вкласти інвестиції у створення сучасного інноваційного центру та підписати меморандум із обласною владою про забезпечення закладів охорони здоров’я безкоштовними препаратами крові.
Проте потім Олег Рибальченко і самі ж представники фірми спростували останнє.
За словами директора департаменту охорони здоров’я, влада зекономить 12 мільйонів на рік на утримання станції, натомість ці кошти зможе спрямувати на закупівлю препаратів крові для закладів охорони здоров’я в ТОВ «Біофарма Плазма».
На зауваження члена профільної депутатської комісії і головного лікаря Маловисківської центральної лікарні Костянтина Чурпія, що зараз заклади отримують кров безкоштовно, представники «Біофарми» зазначили, що згідно зі змінами до законодавства, з 1 січня препарати крові закуповуватимуться виключно через систему «Прозорро». Лікарням пропонують два варіанта співпраці – або купувати компоненти крові за кошти Нацслужби здоров’я, або направляти донорів, які безкоштовно здаватимуть кров, а закладу перераховуватимуть по 300 гривень за людину на віртуальний рахунок.
«Коли на рахунку накопичиться, наприклад, 30 тисяч гривень, ми зможемо передати цій лікарні компоненти крові», – розповіла представниця ТОВ «Біофарм Плазма».
Однак, як з’ясувалося, компоненти продаватимуть за середньоринковими цінами. Для прикладу, доза еритроцитів на сьогодні коштує в середньому тисячу гривень.
На що Костянтин Чупрій зауважив, що тоді, коли одному пацієнту знадобиться мінімум 5 доз, то в умовах недофінансування медичних закладів Національною службою охорони здоров’я, ні хворі, ні лікарні не зможуть купувати кров за такими цінами, як і направляти донорів із віддалених районів до Кропивницького.
Проте така арифметика не насторожила більшість членів комісії, четверо з шести присутніх підтримали проєкт рішення. Але вже за кілька днів на сесії голосів депутатів для передачі станції у приватні руки все одно забракло.
Голова депутатської комісії з питань охорони здоров’я Ірина Чемерис у коментарі «Без купюр», як і під час засідання комісії, зазначила, що підтримує рішення про передачу станції, бо та начебто сьогодні не здатна забезпечити належну якість компонентів крові. А пацієнти ризикують при переливанні заразитися гепатитом.
Хоча, ще один із попередніх голів Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко під час капітального ремонту приміщення хизувався журналістам придбанням сучасного імпортного обладнання для обробки і знезараження компонентів крові.
Однак, як з’ясувалося, воно і досі не працює, а саме приміщення після ремонту не введено в експлуатацію й перебуває на балансі управління капітального будівництва ОДА, через проблему з електроживленням. І сьогодні потрібно будувати нову підстанцію. Власне, на це і “б’є” Олег Рибальченко, який очолював департамент і при Кузьменкові, переконуючи депутатів підртимати передачу майна станції в оренду. А компанія обіцяє інвестувати 80 мільйонів гривень.
Виготовленням проєкту реконструкції та замовником робіт було управління капітального будівництва облдержадміністрації. Чому проблему з електропостачанням не врахували під час проєктних робіт, – питання риторичне.
За словами екснардепа Олександра Горбунова, на реконструкцію станції переливання крові й придбання новаційного обладнання з державного бюджету вдалося залучити близько 50 мільйонів гривень.
“В мене велике питання до розпорядників коштів – до Управління капітального будівництва та проєктантів, які не врахували низку важливих деталей, в зв’язку з чим станція не має належного енергозабезпечення, хоча цей недолік неодноразово обговорювався», – прокоментував Олександр Горбунов, нардеп 8-го скликання, який добивався виділення коштів із держбюджету на повне відновлення закладу.
Та найцікавіше, що Головне слідче управління Національної поліції України на сьогодні розслідує кримінальне провадження стосовно посадових осіб Полтавської обласної ради та групи компаній «Біофарма» Костянтина Єфименка, до якої входить ТОВ «Біофарма Плазма» та низка інших підприємств зі схожими назвами. В ході проведення негласних слідчих дій оперативники з’ясували, що cлужбові особи ТОВ «Біофарма-плазма-інвест», ПрАТ «Біофарма», діючи за попередньою домовленістю із службовими особами Управління майном та відділами апарату Полтавської обласної ради, Полтавської обласної державної адміністрації, Асоціації регіонального розвитку Полтавської області, Полтавської обласної станції переливання крові, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом припинення юридичних осіб «Полтавська обласна станція переливання крові», «Кременчуцька обласна станція переливання крові», «Лубенська обласна станція переливання крові» Полтавської обласної ради готувалися провести незаконну приватизацію зазначених підприємств.
Крім того, в ухвалі Печерського районного суду Києва від 12 травня нинішнього року про продовження досудового розслідування до 3 травня 2021 року зазначається, що за даними слідства, група товариств «Біофарма» є монополістом в сфері виготовлення препаратів з компонентів донорської крові та здійснює їхній експорт за кордон (Таджикистан, Швейцарія, Білорусія, Великобританія, Індія, Казахстан, Грузія, Монголія, Азербайджан, Вірменія, Камбоджа, Уганда). За період 2015-2018 років виключно ТОВ «Біофарма Плазма» отримувало дозвіл Кабінету Міністрів України на експорт препаратів, виготовлених із донорської крові та її компонентів. Проте, встановлено, що фактичний експорт групи компаній «Біофарма» перевищує обсяги, встановлені відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України.
Тоді як починаючи з 2015 року обсяги обов`язкового забезпечення потреб охорони здоров’я донорською кров`ю, її компонентами і препаратами, в тому числі з урахуванням необхідності створення їх відповідних резервів на випадок надзвичайних ситуацій зменшились (обсяги обов`язкового забезпечення населення України донорською кров`ю на 2018 рік по розчину «Альбуміну 10%» у порівнянні з 2017 роком зменшені у 2 рази, а загальні обсяги забезпечення потреб населення препаратами крові, затверджених КМУ, з 2016 по 2018 рр. зменшились на 25%).
В матеріалах справи також зазначається, що Міністерством охорони здоров`я України будь-яких заходів, направлених на розбудову виробничих потужностей станцій переливання крові, створення спеціалізованих закладів комунальної або державної форми власності по виготовленню з донорської крові та її компонентів медичного імунобіологічного препарату розчину Альбуміну, а також інших лікарських засобів та препаратів, які потребують сертифікації, не вживається.
На думку Головного слідчого управління, станції переливання крові штучно позбавлені можливості самостійно виготовляти з донорської крові та її компонентів лікарські засоби та препарати (медичний імунобіологічний препарат розчину Альбуміну, а також інші лікарські засоби та препарати, які потребують сертифікації), тобто готову продукцію з високою доданою вартістю, що створює передумову для штучного створення надлишків плазми крові, яка в свою чергу, враховуючи обмежений термін її зберігання, реалізовується по собівартості або нижче собівартості групі «Біофарма».
Тож дуже наївно сподіватися, що компанія, націлена на експорт компонентів крові, перейматиметься її доступністю для населення області.
Як проходило обговорення питання передачі станції переливання крові на засіданні профільної комісії та під час сесії обласної ради – дивіться на відео:
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: