Через критичну ситуацію, в якій знаходиться об’єднана енергосистема України, уряд впроваджує проєкти розвитку розподіленої генерації. Які програми державної підтримки для бізнесу Кіровоградщини існують, розповіла під час брифінгу директорка департаменту економічного розвитку та торгівлі Кіровоградської ОВА Наталія Ревенко.
За словами Наталії Ревенко, в Україні вже внесли необхідні законодавчі зміни щодо стимулювання
розвитку цієї сфери. Зокрема, спростили процедуру підключення до електромереж для об’єктів розподіленої генерації; надали пільги для виробників електроенергії з відновлювальних джерел.
Які заходи запровадили для спрощення умов реалізації розподіленої генерації:
- Скоротили з десяти до двох днів терміни видачі та погодження технічних умов на приєднання до електричних мереж;
- Зменшили із семи до двох кількість документів для отримання послуги приєднання до електричних мереж. Тепер необхідно подати лише довідку військової адміністрації про необхідність термінової приєднання таких електроустановок та графічні матеріали у довільній формі із зазначенням місця
розташування установок, меж земельної ділянки та прогнозованої точки приєднання; - Скоротили із трьох до одного місяця терміни надання послуги приєднання до газорозподільних систем;
- Зменшили із шести до п’яти кількість документів для отримання послуги приєднання до газорозподільчих систем. Тепер необов’язковими є копії документів, якими визначено право власності чи користування замовника на об’єкт та копію документу, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою;
- Не потрібен документ про відведення земельної ділянки;
- Не потрібна оцінка впливу на довкілля.
Уряд та відповідні органи опрацьовують до Податкового та Митного Кодексів України щодо звільнення від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування), газопоршневих та газотурбінних установок, блочно-модульних котелень, бензинових/дизельних та газових генераторів.
Державна програма пільгового кредитування для бізнесу
18 червня Кабмін схвалив постанову, яка передбачає до 150 млн грн кредитування терміном до десяти років. Для великого бізнесу пільгова ставка становить 9%, для середнього – 7%, для малого – 5%.
Проте, якщо сума проєкту перевищує 150 млн грн, то бізнес може звернутися до банку для отримання позики у межах банківських послуг, які діють.
У межах кредитування “Доступні кредити 5-7-9%” підприємці можуть отримати кредит на придбання та встановлення сонячної енергетичної станції, теплових насосів, вітрової електростанції, комбінованих вітросонячних генерувальних систем.
Директорка департаменту економічного розвитку та торгівлі Кіровоградської ОВА зазначила, що кредитуванню підлягає як повноцінний проєкт, так і окреме придбання обладнання та матеріалів.
“Також планують запровадити спеціальні аукціони на закупівлю допоміжних послуг строком понад рік для забезпечення частоти та активної потужності з метою сприяння інвестиціям у нові маневрові генерувальні потужності та установки зберігання енергії”.
Чи потрібна містобудівна та інша документація
На період воєнного стану будувати та розміщувати газопоршневі та газотурбінні установки, зокрема когенераційні, блочно-модульні котельні, дизельні/бензинові та газові генератори (потужністю ві 1 МВт та більше), а також пов’язані з ними мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузли обліку та інше обладнання, необхідне для забезпечення тепловою та/ або електричною енергією об’єктів критичної інфраструктури, закладів соціальної сфери, споживачів, зокрема під час відключень електропостачання, можна без:
- відповідної містобудівної документації;
- отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки;
- отримання звіту про результати проведення експертизи проєктної документації на будівництво об’єктів;
- отримання права на будівництво;
- використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
- схем теплопостачання населених пунктів;
- відведення земельної ділянки.
Бізнес-моделі малої генерації
Міненерго спільно з Укренерго розробило бізнес-моделі малої генерації. Зокрема, що потрібно побудувати:
- нові високоманеврові потужності з діапазоном не менше 80% від встановленої потужності та часом пуску не більше 15 хвилин;
- нові генерувальні потужності з використанням в якості палива біогазу, біомаси тощо за рахунок коштів міжнародних фінорганізацій;
- системи накопичення електричної енергії, які можуть видавати збережену енергію протягом 2-4 годин для балансування енергосистеми з великою кількістю СЕС та ВЕС.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: