З першого вересня у Кропивницькому за програмою «Нова українська школа» працюватиме 105 перших класів. Попри яскраві промо-ролики за участі керівництва МОНу і прем’єра Гройсмана у головній ролі, батьківський настрій щодо запуску НУШ у Кропивницькому доволі скептичний. У фейсбучній батьківській групі Кропивницького не стихає обговорення провалення тендерів на придбання новеньких парт і дидактичних матеріалів. Батьки навіть збираються на пікет перед мерією.
«Без купюр» вже писав про перипетії з тендерами, то ж ми звернулися за коментарем до начальниці міського управління освіти Лариси Костенко, аби почути, як чиновники виходитимуть із ситуації. Коментаря вистачило на міні-інтерв’ю, тож подаємо текст саме у такому форматі.
– В умовах досі незавершеного тендеру на придбання нових парт, як вирішуватиметься ситуація?
– Взагалі, Нова українська школа це не лише парти, а в першу чергу – вчитель, навчений новим методикам, має відповідний сертифікат, готовий прийняти першачків.
Управління освіти оголосило процедури на 5 видів тендерних закупівель. Дві з них відбулися без затримок – вже доставлені ноутбуки і проектори, а також отримали комплекти «лего». Також оголошені процедури на парти, але не залежно від нас тендер ще не завершився. Наші заклади освіти мають парти, ніхто не сидітиме в пустих класах, все буде добре. Діти сидітимуть поки по двоє. У деяких закладах є одномісні парти.
Заклади, що перебувають на самостійному балансі, вже отримали нові меблі. Так, школа «Сокіл» вже з партами і до 15 вересня їх поставлять у ще 4 навчальні заклади. Після завершення тендерів решту парт також завеземо. Головне, що у нас є вмотивований вчитель, який чекає дітей і зробить усе, щоб діткам було комфортно.
– Як щодо «дидактики»? Тендер на закупівлю навчальних матеріалів також не проведений, як вчитимуть дітей?
– Ми оголошували два тендери, але не було жодного учасника. Звинувачувати членів тендерного комітету, що вони щось зробили не так, не варто. Зараз триває тендерна процедура і протягом вересня всі матеріали завезуть у навчальні заклади.
3-го вересня дітки сядуть за парти. У перший же день їм не потрібен дидактичний матеріал, спершу вони мають адаптуватися, познайомитися між собою та вчителями, з’ясувати, де у школі знаходяться їдальня, спортзал, як дійти до школи і піти додому, ознайомитися з вихователями. Взагалі, перші дні – це ознайомчий період. На другому тижні, коли почнуть завозити дидактичні матеріали, лише частину з того використовуватимуть на 2-3 тижні. Адже усі матеріали розраховані на весь період навчання у початковій школі.
І взагалі, школи раніше працювали з дидактичними матеріалами, які робили самі вчителі. Коли не було комплектів «лего», експериментальні класи у 25-й школі, де дуже креативні вчителі, виготовляли матеріали самостійно.
(Як виглядає НУШ очима Гройсмана)
– Яка ситуація з підручниками: їх закупили, але ще не довезли, чи взагалі не закупили?
– За підручники відповідає міністерство освіти. Поки що рознарядки на перші класи ми не маємо. Цим питанням займається МОН, розподілом – обласне управління. Коли буде рознарядка, ми відповідаємо за доставку підручників до шкіл.
Знову ж таки, у перші дні навчання підручники ще не використовуються. Але в школах є підручники, якими користувалися раніше. Найголовніше – є підготовлені вчителі. Не змінилися ні кількість букв, ні алфавіт. Учителі зроблять усе, щоб було комфортне навчання.
– Ви сказали, що не варто звинувачувати тендерний комітет у провалі закупівель. Але ж у тендерних вимогах прописано потенційно дискримінаційні умови, які стали підставою для оскарження підрядників до Антимонопольного комітету. Перший тендер на парти, де учасника відхилили через відсутність бази з ремонту на території області, відмінив АМКУ, адже географічна норма таки не була прописана. Чому, «обпікшись» на цій нормі, тендерний комітет і вдруге записав її до вимог? Тим паче, в умовах, що 1 вересня майже «на носі».
– Тому що ми купуємо не 100 парт, а дві з половиною тисячі у розібраному вигляді. Якщо щось із такою партою станеться, хотілося б, щоб її відремонтували відразу, а не довелося б чекати. Ми не можемо впливати на тендерний комітет, там працюють дуже фахові люди.
– Люди, які не можуть чітко прописати вимогу про наявність бази з ремонту саме в області? Саме відсутність такої норми стала приводом для відміни тендеру Антимонопольним.
– Це думка певних журналістів, що ми зробили щось не так.
– Але ж рішення було Антимонопольного комітету про наявність порушення.
– Він відмінив. Але термін на внесення пропозицій про усунення порушення вже сплив, тому тендер відмінився. Оголошено другий тендер, почекаємо як він завершиться.
– Ви сказали, що буде переговорна процедура по закупівлі «дидактики». З ким саме?
– Тендерний комітет проводить переговорну процедуру з підрядником із західних регіонів. Це ті постачальники, у яких дидактичний матеріал в наявності. Щоб не було так, що тендер виграє організація, матеріалів у якої ще нема. Це постачальники, які забезпечують матеріалами всю західну Україну. Вони обіцяють поставку на початку вересня.
– У разі, якщо Антимонопольний погодить проведення тендеру на парти, в які терміни можна очікувати підписання договору?
– Після розблокування тендеру, за два тижні відбудеться визначення підрядника.
– Школа «Сокіл» закупила в УТОСу парти. Від представників Батьківської ради були зауваження про невідповідність цих парт стандарту НУШ.
– Ми закуповуємо парти, які відповідають вимогам МОН щодо розміру, ваги, наявності сертифікатів і кольору. Такі вимоги ставило міністерство. Але ціна виробу може бути від 1200 до 3000 гривень. Орієнтуємося на наявний фінансовий ресурс.
– Як варіант вирішення проблеми із невчасними закупівлями, представники Батьківської ради пропонують віддати цю функцію на школи. Чи розглядається така можливість?
– Кожен заклад у своєму статуті має фінансову автономію. Тобто, може обслуговуватися через централізовану бухгалтерію, або обслуговуватися через самостійний баланс. Це вирішує керівник навчального закладу і трудовий колектив. Якщо будуть такі звернення, управління освіти видає наказ і з фінансового року, чи після закінчення кварталу, заклад реєструється в податковій, пенсійному фонді та розпочинає свою діяльність. За схемою самостійного балансу працює школа «Сокіл». Є затверджений кошторис, вони дають нам заявку, ми затверджуємо фінансування й вони самостійно закуповують необхідне. Фактично треба ініціатива від закладу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: