Пересічним громадянам, напевне, ніколи не збагнути логіку бізнесменів, які ставлять свої магазини на кожному кроці, знищуючи зелені насадження, й не враховуючи ні потреби жителів у їхній кількості, ні те, що псують «різношерстними» забудовами загальний вигляд міста, ні елементарну потребу містян у кисні і затінку. Таке враження, що дехто оцінює купівельну спроможність жителів обласного центру за власними статками, а не за середньою заробітною платою.
Ще не вщухло обговорення в соцмережах щодо зведення чергового магазину «промерської» ТМ «Ятрань» на клумбі біля магазину «Мелодія», як у четвер, 14 червня, кропивничан обурив черговий наступ на зелений простір нашого міста, який у них потроху відбирають мало не щодня. Цього разу активісти повідомили про знищення дерев по вулиці Академіка Тамма поруч із Дендропарком та поворотом на вулицю Волкова.
Як уже повідомлялося, власники ТЦ «Полоса» та «Європейського ринку», що розташовуються по цій же вулиці, подружжя Миколи та Лариси Онулів, вирішили побудувати ще один магазин. Для цього було знищено за інформацією міської спецінспекції 42 дерева, а за інформацією громадських активістів – аж 47. Попри те, що дозвіл бізнесмени отримали на знесення 30 дерев.
Та найгірше, що проблема знищення зелених насаджень, судячи з усього, не турбує нікого з кропивницького прайду “сильних світу цього”, включно з нардепом, який піариться на екологічній проблематиці і здоров’ї населення. Тому відстоювати зелені легені міста традиційно доводиться жменьці громадських активістів на чолі з головою ГО «Озеленення Кропивницький» Надією Паливодою та журналістам. В п’ятницю вони зібралися на «лісоповалі», де незабаром замість дерев “виростуть” магазин і парковка, аби обстежити територію.
Ми з представницею держекоінспекції обстежили територію, щоб з’ясувати, скільки ж дерев було спиляно, якого діаметру та чи справді вони всі були сухі та напівсухі, як вважає комісія, на підставі огляду якої управління земельних відносин та охорони навколишнього середовища міської ради дозволило знести ПП «Сервіс-Кіровоград» 30 дерев, – каже Надія Паливода. – Це дозволить екоінспекції порахувати їх відновну вартість.
Активістка стверджує, що «під шумок» орендарі цієї земельної ділянки знесли не тільки більше дерев, а й чимало цілком здорових.
Міська спецінспекція склала протокол про те, що підприємство знесло 42, замість 30 дозволених дерев. Але ми нарахували аж 47 пеньків, просто деякі були прикидані гілками, – констатує Надія.
Думки ж мешканців довколишніх будинків розділилися. Одні радіють, що підприємство асфальтує прибудинкову територію, інші ж кажуть, що якби були не на роботі, нізащо не дозволили б спиляти дерева, котрі давали затінок і влітку слугували природнім бар’єром, аби пил та вихлопи автівок не потрапляли через відчинені кватирки до помешкань.
До нас вийшло чимало молодих людей, які мешкають у будинках поруч, – каже активістка та головний редактор обласного тижневика «Нова газета» Інна Тільнова, – та розповіли, що проти знищення дерев. Що про збори громадян, які проводили підприємці з цього приводу, більшість дізналася уже постфактум. Збори ж проводилися в незручний час, коли більшість людей були на роботі, тож на них були присутні тільки люди старшого віку, більшість із яких «купилися за дешево» на асфальтування подвір’я в обмін на зелені насадження.
Майже півсотні дерев спиляли, за словами місцевих жителів, практично за годину.
Ішов у спортзал – все було гаразд, повертався назад – уже всі дерева лежать спиляні, – каже учасник акції Валерій, який один із перших повідомив про те, що сталося, у Фейсбуці.
Інша жителька розповіла, що коли йшла в магазин, дерева були на місці, а коли поверталася за годину потому – побачила тільки пеньки та наспіх спиляні стовбури.
«Без купюр» не вдалося додзвонитися до заступника міського голови Олександра Грабенка, щоб взяти у нього коментар із цього приводу, проте нашим колегам з “РК” Олександр Володимирович прокоментував ситуацію у притаманному для наших можновладців стилі – «дерева самі винні», бо були сухі, криві й неправильні. Як і у випадку знищенння кількох десятків дерев по вулиці Київській біля Інгулу.
«На звернення приватного підприємства «Сервіс-Кіровоград», яке має в оренді земельну ділянку площею 3782 квадратні метри, звернулися за дозволом на обстеження дерев. Там росло 52 дерева, на 30 з яких після обстеження комісійно дано дозвіл на знесення. Причина – вони знаходилися у незадовільному стані: це сухі дерева, напівсухі, трухляві, окремі мали дупла, значні нахили, відколи стовбурів та візуальні прикореневі проблеми», – пояснив чиновник.
Після медійного розголосу чиновник також пообіцяв, що з понеділка комісія міської ради з’ясує точну кількість видалених дерев, а також, чи на всі були дозволи на видалення. Відповідний коментар з’явився на офіційній сторінці міської ради Кропивницького у Фейсбуці.
Також Олександр Грабенко запевняє, що дерева там таки будуть, бо підприємці дали гарантійного листа, що посадять нові, але пізніше, бо нині несприятливий для цього період.
А ось для того, щоб спиляти, час виявився підходящим, не зважаючи ні на період вегетації дерев, ні на “сезон тиші”, який офіційно тривав до вчорашнього дня і в який забороняються роботи, що є джерелом шуму і неспокою для птахів, у яких на травень-червень припадає гніздування та висиджування пташенят.
Згідно з кадастровою картою, вказана ділянка призначена для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов’язаної з отриманням прибутку) та була отримана підприємством ПП «Сервіс-Кіровоград» ще в 2008 році. На скільки років та чи змінювалося до цього її цільове призначення – інформація відсутня.
Ми зателефонували на особистий номер Лариси Онул, аби взяти її коментар. Однак жінка з дуже схожим на її голосом висловила обурення з того приводу, що таку поважну особу турбують у суботу, сказала, що вона не Лариса Анатоліївна, а її помічниця, та, попросивши більше не турбувати, поклала слухавку.
Фото Надії Паливоди та Валерії Мучлер
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: