Нещодавно у Фейсбуці з’явилися фото палати в Центральній міській лікарні Кропивницького для хворих із підозрою на COVID-19, що викликали неабияке обурення користувачів. “Без купюр” звернувся з цього приводу до керівника медзакладу з проханням пояснити, чому пацієнти закладу перебувають у таких умовах, тоді як міський голова говорив про відремонтовані бокси дитячого інфекційного відділення. Олександр Артюх каже, що кошти на поліпшення умов медзакладу вкладаються лише останні 5 років, і за цей час не вдалося відремонтувати всі приміщення. А в пік захворюваності на COVID-19 в Кропивницькому на всіх просто не вистачало відремонтованих палат. У свою чергу обурюється реакцією спільноти: “Невже вони не знають, які проблеми у нас у медицині?”. А також через загальну ситуацію в охороні здоров’я, через яку звільняються лікарі, і неефективність безкоштовних ліків для лікування коронавірусу, передбачених національним переліком.
Олександре Івановичу, як прокоментуєте ситуацію з фотом палати у відділені, де зараз перебувають хворі з підозрою на COVID-19? Адже. наприклад, у дитячому інфекційному відділені нормальні умови, і журналісти приходили на його відкриття. А за словами міського голови Андрія Райковича, саме там теж перебувають пацієнти з підозрою на коронавірус.
Хворих, які потрапляли ще на початку епідемії і потрапляють зараз до нас із пневмонією без ПЛР-тестування, ми розміщували і розміщуємо у відділення без ремонту. Там чотиримісні палати, але кожен пацієнт повинен бути один, щоб у випадку підтвердження коронавірусу не заразити хворих зі звичайною пневмонією. В інтернеті пишуть про сидіння в туалеті. У відділені є більш менш облаштований туалет. Але є таке поняття, як санітарний режим. Хворі не повинні ходити навіть по коридору. Не тому, що ми так хочемо, а тому що ми керуємося нормативами. За цим слідкують відповідні органи. І ми виходили з ситуації, як могли. Та й персонал був наляканий. Про що можна говорити, якщо завідуючий відділення написав заяву за власним бажанням і розрахувався.
Чому відділення, в якому зроблені фото, в такому стані?
Мене призначили головним лікарем 7 років тому. На той момент у лікарні на Валах були жахливі умови в усіх приміщеннях без винятку. Бо багато десятиріч туди не вкладали жодної копійки на ремонти й підтримку. Це стосується не тільки стін, підлоги, вікон, дверей, а також ліжок, інвентарю, тобто всього. Завдяки тому, що мене обрали депутатом міської ради, я доніс цю проблему до влади, мене почули депутати й міський голова Андрій Райкович. І тільки з того часу нас почали фінансувати, робити ремонти й поліпшувати умови для пацієнтів. Тобто останні 5 років.
Я розповідаю це для того, щоб ви зрозуміли, що одномоментно відремонтувати всі історичні будівлі не можна. Деяким із них понад 250 років. У якому вони можуть бути стані, якщо туди багато років не вкладали кошти? Жахливому!
Поступово, крок за кроком, ми спланували, що потрібно. У першу чергу зробили ремонт у дитячому інфекційному відділені. Колись, років із десять тому, я потрапив туди зі своїм сином і був шокований. Зараз там створили такі умови, що не жахаються ні батьки, ні діти. Також відремонтували паліативне відділення. Зробили рентгенкабінет. Бо раніше там був жах, це я кажу як рентгенолог. Апарат ще часів “царя Хмеля”. Будівля вся в тріщинах. А там роблять всі обстеження, у тому числі й немовлятам. Ми поставили новий апарат, зробили ремонт у приміщенні, зовні, відремонтували дах, поміняли вікна та двері. Ну, просто бомба у порівнянні з тим, що було. Також зробили приймальне відділення.Так, не все ми встигли, є й зауваження. Але ми самі знаємо, що нам є ще над чим працювати.
Тобто хворих із підозрою на COVID-19 розміщували в невідремонтованому відділенні через заповненість ліжок?
В обласній лікарні сьогодні близько 10 хворих, у нас – 55. Відчуваєте різницю? А в піковий період було й 135 одночасно. Тому дуже не просто все організовувати і відповідати за цю справу, дотримуючись усіх вимог і побажань.
Але потрібно додати, що до другої хвилі коронавірусу, що очікується восени, ми готуємо одне з тих невідремонтованих приміщень. Воно зараз називається “перша терапія”, а буде відділенням для лікування легеневої патології.
Косметичними та поточними ремонтами там ладу не навести. Потрібен капітальний ремонт із заміною всього обладнання. До речі, щоб зробити проєктно-кошторисну документацію, враховуючи, що це історичні будівлі, витратили 3 роки. Це дуже складний процес. Тепер потрібно встигнути зробити все до нової хвилі COVID-19. Більше того, ми хочемо закупити комп’ютерний томограф органів грудної клітки, тому що простий рентген не дає стільки потрібної інформації. І добре, що міський голова й депутатський корпус підтримали ідею створення такого відділення і закупівлі обладнання.
Багато працівників звільнилося під час епідемії? Яка моральна ситуація в колективі?
Враховуючи те, в якій важкій ситуації опинилися наші працівники, адже переважна більшість хворих лікуються у нас, не всі витримують і пишуть заяви на звільнення. Але ми продовжуємо надавати допомогу і не скаржимося, що нам важко. Та люди ж, які виставляють ці фото, живуть не в космосі. Невже вони не знають, які проблеми в нас у медицині? Які зарплати ми отримуємо? У яких умовах ми працюємо? Чи не знають, що для того, щоб лікуватися ефективно, потрібно хороші ліки? А нас поставили в рамки препаратами з нацпереліку, які не завжди ефективні. Люди цього не знають, бо не цікавляться. Що тут сказати. Просто образливо і все. Люди звикли бачити лише погане.
Що ви маєте на увазі кажучи, що препарати з нацпереліку неефективні?
Є перелік препаратів, які ми маємо право офіційно закуповувати. За ці рамки нам заборонено виходити. І це часто й призводить до того, що лікування є не завжди ефективним. Це не секрет. Я Америку не відкриваю.
Але я хочу підкреслити, що пишаюсь своїм колективом. І про це я буду говорити кожного дня.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: