Законодавство вимагає надавати звіти до контрольних структур в електронному вигляді. Такий обмін документами між діловими партнерами та державними службами помітно спрощує та прискорює ведення бізнесу.
Що таке електронна звітність і чому вона актуальна сьогодні?
Електронна система подання звітів – це файл з документами, який надсилається до державних організацій через інтернет. Таку звітність приймають усі головні служби – податкова, служби зайнятості та статистики, ін. ЕЗ добре захищена криптозасобами та має повну юридичну силу. На сьогодні вона актуальна через зменшення кількості помилок і автоматизацію процесу та стислі терміни обробки звітності.
Переваги переходу на електронну звітність для бізнесу
Кожне підприємство зобов’язане звітувати перед державою про свою діяльність. Крім того, потрібен цілий ряд супутніх матеріалів. Ці документи складні у складанні та вельми об’ємні. На цьому фоні електронна звітність значно виграє:
- нема потреби відвідувати всі контрольні організації;
- відправити ЕЗ можна у будь-який зручний час;
- програма нагадає про терміни подання документів, надасть консультацію, автоматично проконтролює коректність оформлення звіту тощо;
- технічна підтримка регулярно оновлює програму та надає нові версії бланків та вимог;
- програма контролює прийняття документів в організаціях та своєчасно попереджає про повернення звітів та причини цього;
- електронний архів створюється автоматично;
- ціна програмного забезпечення для електронної звітності цілком доступна.
Деякі спеціальні програми допомагають поступово переходити до електронного документообігу.
Перший крок: вибір програмного забезпечення
Підприємці, які вирішили скористатися перевагами ЕО, спочатку повинні вибрати ПЗ. Для надання ЕО до державних органів потрібно мати:
- електронний цифровий підпис;
- програму, що проставляє ЄЦП на документи;
- відкритий ключ відповідної контрольної організації, який шифрує документи перед відправленням;
- доступ до інтернету.
Цифровий підпис та відповідне програмне забезпечення надають АЦСК. Після під’єднання до інтернету та підписання договору з ДПІ та ПФУ можна встановити обрану програму та починати роботу.
Поради щодо вибору програми, відповідно до специфіки бізнесу
Державні служби України безплатно надають «Електронний кабінет платника податків», «Єдине вікно надання ЕО» та «OPZ». Вони мають свої переваги та обмеження. Такі комерційні програми, як «MeDoc IS», «iFin», «Taxer», «1С-Звіт», «Соната» добре себе зарекомендували. Вибираючи одну з них, слід врахувати:
- сумісність з ключами ЕЦП;
- список організацій, до яких можливе подання звітності;
- комфортність використання;
- наявність технічної підтримки та терміни оновлення програми;
- додаткові опції;
- особливості електронного архіву.
Законодавство не висуває обмежень до ПЗ. Користувач може вибрати програмне забезпечення для ЕЗ відповідно до специфіки свого бізнесу.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: