Нещодавно компанія «Екостайл» відзвітувала про заміну минулого року в Кропивницькому 554 контейнерів для сміття і 204 – нинішнього. При цьому в «Екостайлі» розповіли, що хоч всі контейнерні майданчики знаходяться на балансі міста, саме до їхнього контакт-сервісу надходять звернення від містян щодо незадовільного стану цих об’єктів. Ситуацію можна було б списати на війну і на ненагальність оновлення місць збору твердих побутових відходів, якби раніше було по-іншому і не позитивні приклади інших міст. Так, одна з наших читачок надіслала фото контейнерних майданчиків у невеликому містечку Володимир у Волинській області, де вони мають кращий вигляд, ніж деякі зупинки громадського транспорту в Кропивницькому. Як виглядають майданчики для збору сміття в інших містах, хто їх обслуговує та оновлює і чому в нашому місті не так — читайте далі в нашій рубриці «Так та не так».
У Володимирі Волинської області, який ми згадували вище, попри війну комунальники торік провели капітальний ремонт контейнерних майданчиків для збору твердих побутових відходів. Їх огородили та накрили, зацементували й виклали плиткою платформу для контейнерів, заасфальтували під’їзні шляхи.
Керівництво Володимирівського комунального підприємства «Полігон» пояснює реконструкцію майданчиків новим законодавством про управління відходами від 2023 року, що передбачає європейські підходи до поводження зі сміттям.
Тоді як у Комплексній програмі розвитку житлово-комунального господарства та безпеки дорожнього руху в місті Кропивницькому на 2021-2025 роки про оновлення контейнерних майданчиків — ані слова.
Не відкладають на потім поліпшення збору сміття й контейнерних майданчиків і в сусідній Олександрії. Торік Олександрійська міська рада підтримала програму «Організація збору та вивезення сміття в м. Олександрія», першим етапом якої передбачено придбання техніки, другим — облаштування нових і ремонт старих майданчиків для збору сміття. І тільки після їх ремонту заплановано встановлення 350 нових контейнерів. А не навпаки, як у Кропивницькому.
У 2020 році Андрій Райкович тоді ще як міський голова висловився про те, що потрібно вивчити можливість встановлення заглиблених контейнерних майданчиків. Пресслужба міськради повідомила, що він дав відповідні доручення. Але конкретики, хто має зробити ті майданчики й коли — не було. Тож не дивно, що їх досі немає.
А сьогодні, зважаючи на воєнні виклики, вартість встановлення і дорожнечу в обслуговуванні контейнерних майданчиків цього типу, навряд чи громадськість оцінить таку ініціативу. Бо, для прикладу, за підрахунками Луцької міської ради повна заміна контейнерних майданчиків на підземні коштуватиме 91 мільйон гривень і на це знадобиться щонайменше три роки.
Ще один із видів контейнерних майданчиків можна побачити в інших обласних центрах. Зокрема з 2018 року у Хмельницькому та з 2019-го у Вінниці.
У Вінниці у 2019 році почали робити закриті з усіх сторін та накриті згори металеві точки збору ТПВ. Населення має змогу викинути сміття в отвір, а от шкодити контейнерам, як у нас, ні. Доступ всередину мають тільки представники обслуговуючих компаній, ОСББ та комунального підприємства, які забезпечують вивезення сміття. До деяких сміттєвих майданчиків мають і місцеві жителі за магнітними ключами. Біля ОСББ такі контейнерні локації міська влада встановлювала на умовах співфінансування з жителями багатоповерхівок.
До речі, в Олександрії також ще у 2020 році облаштували кілька закритих зон для збору сміття.
Такий тип майданчиків міг би розв’язати проблему знищення контейнерів для сміття в Кропивницькому місцевими паліями. Адже за інформацією компанії «Екостайл», за минулий рік хулігани спалили 62 контейнери. Торік від них постраждала навіть припаркована неподалік приватна автівка. Однак у нашому місті не поспішають не лише з якимись глобальними нововведеннями в цьому плані, а й з елементарною підтримкою належного стану контейнерних майданчиків.
«І хоча програма заміни контейнерів є важливим кроком у покращенні якості збору відходів та загального вигляду міста, до нашого контакт-сервісу надходить чимало звернень від містян стосовно незадовільного стану самих контейнерних майданчиків. Більшість з них не мають необхідних огороджувальних конструкцій та асфальтобетонного покриття. Це призводить до забруднення як контейнерів, так і прилеглих територій, а також ускладнює процес вивезення відходів», – повідомляє пресслужба компанії «Екостайл».
Згідно з законодавством, контейнерні майданчики для збору побутових відходів, розташовані на прибудинкових територіях багатоквартирних будинків, належать до елементів благоустрою (споруд), утримання яких проводиться балансоутримувачами або організаціями, визначеними ними на договірних засадах.
В адміністрації підприємства пояснюють, що контейнерні майданчики знаходяться на балансі міста, тому «Екостайл» не може закладати витрати на їх облаштування у вартість послуг на вивезення відходів і привести до ладу чужі об’єкти.
«”Екостайл” продовжить встановлювати нові контейнери, створюючи приємнішу та охайнішу атмосферу в місті. Проте, навіть при повній заміні контейнерів, проблема облаштування самих контейнерних майданчиків залишається актуальною. Тому у цьому випадку лише спільні зусилля міської влади, “Екостайлу” та жителів Кропивницького дозволять зробити наше місто ще чистішим та комфортнішим», – йдеться в повідомленні компанії.
Поки що ж у Кропивницькому контейнери стоять у кращому випадку на асфальті чи тому, що від нього лишилося, або просто на дорозі, як у центрі поруч із Головпоштамптом і центральним РАЦСом. А також за кілька кроків від Туристично-інформаційного центру міста, покликаного, як ідеться на сайті, стати помічником для кожного, хто хоче відкрити для себе Кропивницький та розпочати свої пригоди в місті з архітектурних шедеврів. Головне, щоб у пошуках архітектурних шедеврів гості нашого міста не натрапили на комунальні архаїзми, як на фото нижче.
Судячи з того, що при внесенні змін до програми розвитку ЖКГ у 2021 році Головне управління ЖКГ міської ради передбачило 100 тисяч гривень на капітальний ремонт контейнерних майданчиків і виготовлення проєктно-кошторисної документації, там не забули, що вони на балансі міста. Як далеко з того часу управління просунулося у своїх планах, “Без купюр” поцікавився у пресслужбі міської ради.
І хоча редакцію цікавили не лише воєнний період і не будівництво, а благоустрій чи ремонт тих, що є локацій, нам повідомили лише, що в умовах війни на 2024 рік фінансування будівництва нових контейнерних майданчиків не передбачено. А загалом їхнім станом опікуються “управляючі компанії”. Тобто ЖЕО та ОСББ.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: